Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Perličky z Bidenova projevu: Pusinky druhého gentlemana, ženy za pultem a šaty první dámy

Autor: Darina Jíchová - 
29. dubna 2021
13:25

Prezident Spojených států Joe Biden vystoupil před americkým Kongresem, poprvé v historii USA mu v zádech stály hned dvě ženy: předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová. Prezidenta z hlediště podporovala první dáma Jill Bidenová, která okouzlila inauguračními šaty, tentokrát vynesla stejný model, ale v tmavě modré barvě. Nebyl sám, kdo měl mezi hrstkou diváků podporu, druhý gentleman Douglas Emhoff nadšeně mával viceprezidentce a přes roušku jí posílal pusinky, informoval list Daily Mail.

Celý Bidenův projev začal tím, že se obrátil k dvěma ženám, které mu stály za zády, za jeho pultem. „Vážená paní předsedkyně, vážená paní viceprezidentko,“ bylo to historicky poprvé, kdy se za prezidentem objevily ženy. Harrisová ale celou událost zlehčovala tím, že se cítila naprosto „normálně“. Oproti tomu Biden tento okamžik komentoval slovy: „Žádný jiný prezident neměl tu čest toto říct a už bylo načase.“

Obě komory Kongresu Bidenův výrok ocenily potleskem, viceprezidentka sice u této příležitosti zůstala nohama na zemi, Pelosiová si moment užívala. „Je to skvělé a vzrušující, přepisujeme historii. Už opravdu bylo načase,“ sdělila šéfka demokratů novinářům. Pelosiová už na stupínku za prezidentem seděla mnohokrát, pozorovala z něho řeč George Bushe mladšího, Baracka Obamy i Donalda Trumpa.

Pelosiová a Harrisová inspirací pro další generace

Jednaosmdesátiletá Pelosiová se zapíše do dějin jako vůbec první ženská předsedkyně Sněmovny reprezentantů, kterou se stala během Bushovy prezidentury a pak znovu za vlády Trumpa. V roce 2020 v přímém přenosu roztrhala Trumpovu řeč, kterou považovala za „snůšku lží“. Také šestapadesátiletá Harrisová se stala součástí historie USA a to nejen jako první viceprezidentka, ale také jako první osoba tmavé pleti, která tuto funkci zastává. Inspirací je i pro migranty a jejich děti. Harrisová je také dcera imigrantů.

Video  Boj mezi Trumpem a demokraty: Prezident nepodal ruku Pelosiové, ta roztrhala jeho řeč  - Reuters
Video se připravuje ...

„Středeční noc ukázala všem mužům, ženám, chlapcům a dívkám, že ženy mohou zastávat ty nejvyšší funkce,“ prohlásila ředitelka Centra pro americké ženy a politiku při Univerzitě Rutgers. Vyzvedla také to, že poprvé v historii USA jsou v přímé nástupnické linii na prezidentské křeslo dvě ženy, pokud by se Bidenovi něco stalo a byl neschopný vykonávat svou funkci, nahradila by ho Harrisová, případně Pelosiová.

Roztomilý druhý gentleman

Jestli někdo neskrýval nadšení z úspěchu Harrisové, byl to rozhodně její manžel, který seděl v hledišti. Když Emhoff spatřil svou manželku, zuřivě jí začal mávat a posílat vzdušné polibky, následně si poklepal na srdce. Jeho roztomilá reakce se dotkla snad všech Američanů, kteří svého prvního druhého gentlemana mají zatím více méně v oblibě.

Hlavně na twitteru se rozjela zuřivá debata o tom, že přesně takhle by se měli muži chovat: podporovat svou manželku a radovat se z jejího úspěchu, ne jí ho závidět. „Doug je perfektní manžel,“ tak zní stovky komentářů na sociální síti. Emhoffův příchod zachytila kamera, osamocen pokračoval ke svému místu, nejdřív se trochu rozpačitě ošíval, pak si ale všiml, že do sálu přišla i Harrisová.

Na videích kolujících na internetu je vidět jeho nadšení, oči se mu rozzářily a jeho radost nemohla zakrýt ani rouška. Emhoff začal manželce mávat, posílal jí pusinky a nakonec si párkrát poklepal na srdce. „Od svých budoucích nápadníků očekávám podporu nejméně na stupni Douga Emhoffa,“ napsala jedna z uživatelek twitteru.

„Dokonalí muži neexistu… dobrá, právě jsem viděla Douga Emhoffa vítat Kamalu,“ připojily se zástupy dalších. „Doug je táák roztomilý, Kamala si dobře vybrala,“ Emhoff má obecně širokou základnu fanoušek a fanynek. V hledišti samozřejmě nechyběla ani první dáma, která seděla nedaleko Emhoffa. Restrikce spojené s koronavirem jim ale neumožnily, aby seděli vedle sebe.

„Rozkvetlá“ Bidenová

Bidenová dorazila v tmavomodré verzi svých bělostných šatů z inauguračního večera, kterým vévodí květinová výšivka. Autorkou modelu je designérka Gabriela Hearstová. Šaty v sobě mají „zakódovaný“ také jasný vzkaz – jednota.

Joe Biden při inauguraci s manželkou Jill, první dámou USA Joe Biden při inauguraci s manželkou Jill, první dámou USA | Reuters

Snad i proto po nich znovu Bidenová sáhla. Výšivka na lemu šatů a k nim ladícímu kabátku reprezentuje všechny národní květiny všech států USA. Na hrudníku, v oblasti srdce, má Bidenová vyšitou květinu státu Delaware, ze které následně „vykvétají“ další květiny.

„Obyčejně je to ona, kdo známkuje, ale dneska večer dostává doktorka B jedničku s hvězdičkou,“ komentovala na svém twitteru vnučka Bidenové Naomi.

wenzel trousil ( 29. dubna 2021 15:06 )

Jak roztomile,....jen si ztech gerontu nestriknete do textilu!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa