Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

Válka prvních dam: Bývalá modelka Bruniová prozradila, proč nemluví s Macronovou (67)

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
19. března 2021
09:00

První dáma Francie Brigitte Macronová (67) si rozumí se svou předchůdkyní, exmodelkou a zpěvačkou Carlou Bruniovou-Sarkozyovou (53), manželkou exprezidenta Nicolase Sarkozyho (66), to je známý fakt. Jak přátelství prvních dam narušilo Sarkozyho odsouzení za korupci a obchodování s vlivem? A jak do něj zasáhla pandemie koronaviru? To byla hlavní témata rozhovoru Bruniové-Sarkozyové pro magazín Vanity Fair.

Sarkozy stál v čele Francie v letech 2007 až 2012, vinným z korupce byl shledán na počátku březnu a dostal tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně, s tím, že bude mít možnost si trest odpykat doma s elektronickým náramkem. Čeká ho ještě proces kvůli podezření z ilegálního financování prezidentské volební kampaně v roce 2012, ten byl odročen na 20. května.

Bruniová-Sarkozyová vypověděla, že manžela už dlouho vyzývá, aby zavolal prezidentovi Emmanuelovi Macronovi (43), se kterým má poměrně dobrý vztah, na rozdíl od exprezidenta Françoise Hollanda. S tím je na ostří nože i současný první pár, Hollande se totiž rád strefuje do Macronové, hlavně kvůli jejímu věku a věkovému rozdílu mezi manžely.

„Nejsem spokojená.“

Co by mělo být tématem hovoru? Překvapivě ne Sarkozyho soud, ale koronavirus. To je totiž předmětem „sváru“ mezi Sarkozyovými a Macronovými. Konkrétně Bruniová-Sarkozyová vůbec nesouhlasí s Macronovým postupem. „Řekla jsem manželovi, ať [Macronovi] zavolá a poradí mu,“ zpěvačka připomněla, že její manžel během své prezidentury čelil pandemii SARSu.

To je důvod, proč v poslední době nemluvila ani s první dámou. „Ne, nemluvili jsme spolu. Nejsem se situací spokojená a nejsem ani šťastná. Proto jsem se rozhodla s ní netelefonovat,“ prohlásila Bruniová-Sarkozyová. Svou nespokojenost s Macronovým přístupem k pandemii dává hlasitě najevo.

„Nerozumím tomu, kde jsou vakcíny?“ doplnila, že chápe, že nemluví z pozice „normálního člověka“, ale že ji postoj vlády a vakcinační systém, hlavně jeho pomalý rozjezd, zaráží. „Ne, nejsem s tím spokojená, náš svět umírá. Všechno a všichni umírají. Vakcíny jsou, proč jich nenakoupíme víc. Ne, to je pro mě nepochopitelné,“ rozčílila se exmodelka.

Macronovou má v lásce

„Tyhle dva páry si vždycky dobře rozuměly, myslím, že jejich přátelství sahá i za politiku. Což mnohé dohání k zoufalství,“ komentoval pro francouzský tisk zdroj blízký oběma rodinám. Přestože Macronová a Bruniová-Sarkozyová v poslední době nejsou v kontaktu, vztah mezi nimi zůstává vřelý. „Je to okouzlující a příjemná žena, žena, kterou miluji, stejně jako jejího manžela. Snadno s ní najdu společnou řeč. Navázaly jsme spolu pevné pouto,“ řekla na adresu Macronové.

„Rady“ pro Bidenovou

Jiné zdroje ale tvrdí, že vztahy mezi Sarkozyovými a Macronem jsou napjaté, napětí by se ale nemělo dotýkat současné první dámy. Reportéry rovněž zajímalo, zda má Bruniová-Sarkozyová nějakou radu pro novou první dámu Spojených států Jill Bidenovou. „Rady nikdy nedávám, protože nic nevím,“ reagovala s úsměvem. Pak s upomínkou na svůj italský původ dodala, že radit může jen v otázce špaget.

„Můžu vám říct, jak je připravit tak akorát, jak se říká u nás al dente. Tak paní Bidenová, budete potřebovat velký hrnec se spoustou vody. Když se začne vařit voda, osolte ji a přidejte špagety, vařte je o minutu míň, než je uvedeno na balení,“ vzkázala Američance.

Video  Očkování AstraZenecou se obnoví, je přesvědčený vakcinolog. Kdo by měl ale s očkováním počkat?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa