Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Macronovi to schytali za utrácení během pandemie. Za květiny pro palác dali 15 milionů

Autor: Darina Jíchová - 
11. ledna 2021
13:22

Francouze šokovalo, když se dozvěděli, na kolik vyšel letošní rozpočet na květinovou výzdobu Elysejského paláce. Prezidentské sídlo je kvůli pandemii koronaviru uzavřeno pro návštěvníky, přesto se na květinách nešetřilo. Prezident Emmanuel Macron (43) s manželkou Brigitte (67) utratili téměř 16 milionů korun. „Ostudné,“ shoduje se francouzská veřejnost. Zprávu přinesl list Daily Mail.

Rozpočet, který si Macronovi vyhradili na květiny, je pětkrát vyšší než u bývalých prezidentů Françoise Hollanda a Nicolase Sarkozyho. Například letos na ně padlo 15,9 milionů korun, což mnohé překvapilo. Prezidentské sídlo bylo totiž kvůli koronaviru uzavřeno pro turisty, domácí návštěvníky i zahraniční diplomaty.

Francie, stejně jako ostatní země, se potýká s ekonomickou krizí spojenou s pandemií. I proto veřejnost pobouřilo, když se dozvěděla, kolik peněz Macronovi zbytečně utratili. Informace o rozpočtu publikoval politický magazín Politis, jeho redaktoři připomněli, že Hollande a jeho administrativa měli na květiny vyhrazeno 3,2 milionu korun, Sarkozy pak o půl milionu více, tedy 3,7 milionu korun.

Francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte během oslav prvního máje v Elysejském paláci, (1.05.2020). Francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte během oslav prvního máje v Elysejském paláci, (1.05.2020). | Reuters

Francouzi útratu prvního páru označili za ostudnou zvláště proto, že mnoho lidí skutečně strádá. Prezident a jeho vláda přislíbili uvolnění 261 miliard korun na podporu ekonomické obnovy země. Reportéři Politisu uvedli, že Macronovi nejvíce utráceli za čerstvé řezané kytky, a to 10 milionů korun, zbytek z rozpočtu padl na různé zahradní rostliny a orchideje.

„Ostuda a neúcta.“

Magazín rovněž zdůraznil, že Macronovi předchůdci si uměli „utáhnout opasky“ v době krize a odpustit si „zbytečné výdaje“. Další ranou pro Francouze byla cena rekonstrukce Zlatého pokoje Elysejského paláce, na tu padlo 24 milionů korun, většina z toho šla z peněz daňových poplatníků. Není to poprvé, kdy útrata Macronových zarazila Francouze, v roce 2018 nakoupili novou porcelánovou sadu, podle tisku stála 13 milionů korun. Elysejský palác tehdy reagoval, že došlo k chybě a cena byla spíš kolem 1,3 milionu korun.

„Vláda nám říká, abychom šetřili peníze, zatímco nám zvyšují daně. A prezident sám rozhazuje, to je ostudné. Macron nám říká, že se krize dotýká všech, ale evidentně ne všech,“ hodnotili Francouzi na twitteru. „Ostuda a neúcta, plýtvání veřejnými prostředky,“ přidaly se stovky dalších.

Koronavirus ve Francii

Francie jako zbytek světa nadále bojuje s koronavirem, v zemi se začalo očkovat, ale vláda čelí kritice za pomalou vakcinaci. Počty nakažených přitom stoupají, za posledních 24 hodin přibylo 15 tisíc pacientů. Od počátku pandemie se infikovalo 2,8 milionu Francouzů včetně prezidenta a první dámy, více než 67 tisíc osob koronaviru podlehlo.

Video  Zeman o Trumpově konci v úřadu: „Zbabělost odcházejícího politika“  - Blesk
Video se připravuje ...

dietr ( 11. ledna 2021 14:40 )

Vloni to byl holič, teď kytky, příště to budou třeba kondomy...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud