Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Severokorejská „princezna“ prolomila mlčení a zaútočila. Sousedé „draze zaplatí“ za pomluvy

Autor: Darina Jíchová - 
9. prosince 2020
16:27

Po dlouhé odmlce o sobě znovu dala vědět Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una a prakticky druhá nejmocnější osoba Severní Korey. Státní agentura KCNA zveřejnila její vyjádření, ve kterém vystoupila proti sousední Jižní Koreji. Kim Jo-čong obvinila Soul ze šíření mylných informací o epidemiologické situaci v KLDR, uvedl deník The Guardian.

Podle Kim Jo-čong se Jižní Korea snaží politicky poškodit KLDR, když zpochybňuje, že „jejich země je stále bez jediného případu koronaviru“. Kim Jo-čong důrazně uvedla, že Jihokorejci za šíření pomluv „draze zaplatí“.

„Bezohledné a neuvážené“ výroky ministryně

Svoje ohnivé prohlášení adresovala jihokorejské ministryni zahraničí Kang Kjung-wha, která se nedávno podivila nad tím, jak je možné, že KLDR nemá žádné infikované nebo oběti koronaviru, když okolní státy Rusko, Čína i Jižní Korea mají tisíce případů.

Kim Jo-čong označila komentáře ministryně Kang za „lehkovážné“ a obvinila ji, že usiluje o „oslabení už tak křehkých vztahů mezi Pchjongjangem a Soulem“. Kang se o víkendu nechala slyšet, že je k nevíře, že KLDR stále trvá na tom, že ani téměř rok od počátku pandemie nemají jediný případ koronaviru. Vůči tvrzením KLDR jsou skeptičtí i západní odborníci, jak situace v hermetické zemi skutečně vypadá, však nelze nijak ověřit.

Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim často působí jako bratrova velvyslankyně. Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una. Kim často působí jako bratrova velvyslankyně. | Reuters

„Výroky, které pronesla (poz. red. ministryně Kang), se mohou jevit jako bezohledné a lehkovážné. Nevzala v úvahu následky, které mohou ještě více zmrazit vztahy mezi Severní a Jižní Koreou, které už teď jsou na bodě mrazu,“ citovala agentura KCNA Kim Jo-čong. Diktátorova sestra v jeho vládě zastává ty nejvyšší funkce a je de facto jeho pravou rukou.

Kim: Na její slova nezapomeneme 

„Záměr ministryně Kang byl jasný. Nikdy nezapomeneme na její slova a je možné, že za ně ještě draze zaplatí,“ zakončila Kim Jo-čong své prohlášení. Tento rok se její výroky začaly frekventovaněji objevovat v tisku, přestala být jen „krásnou tváří“ stojící v pozadí vůdce KLDR. Když se na jaře vyrojily spekulace o zdraví Kim Čong-una, politologové a experti na KLDR ji označili za jeho nejpravděpodobnější nástupkyni.

Zvěsti o Kimově špatném zdravotním stavu se nepotvrdily a on stále drží vládu nad KLDR pevně v rukou, množí se ale také informace, že vliv jeho mladší a ambiciózní sestry nadále stoupá. Kim Jo-čong načas zmizela z veřejného života a server Daily North Korea, do kterého v Soulu přispívají hlavně severokorejští zběhové, se obával, že Kim Jo-čong ztratila bratrovu přízeň a důvěru.

KLDR v krizi

Tento její poslední výstup dokazuje, že je Kim Jo-čong stále „na výsluní“. Nicméně KLDR čelí krizi, která je spojená nejen se světovou pandemií. Ekonomická situace v zemi se zhoršuje, neprospívají tomu sankce spojené s jaderným programem země. Další ranou byly živelné pohromy, které zničily úrodu.

KLDR přijala přísné restrikce spojené s koronavirem v naději, že se jim podaří zabránit vypuknutí epidemie, kterou by jejich zdravotnický systém zřejmě nevydržel. Země uzavřela hranice s Čínou a Ruskem a poslala domů cizí diplomaty. Deseti tisíce lidí skončily v karanténě, severokorejské úřady tento krok vysvětlily tím, že se objevilo podezření na koronavirus. Následně však ujistily, že se nepotvrdilo.

EMBED_OFF

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud