Úterý 26. leden 2021
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, sněžení 1°C

Novozélandská sopka si rok od výbuchu připsala další oběť. Němec (†64) podlehl popáleninám

Autor: Darina Jíchová - 
3. prosince 2020
13:45

Výbuch novozélandské sopky White Island nacházející se na stejnojmenném ostrově je jednou z největších živelných katastrof roku 2019. Na ostrově se tehdy pohybovala skupinka turistů s průvodci, celkem tam bylo 47 lidí. Mezi nimi i Němec Horst Westenfelder, muž se z ostrova sice dostal a tragédii přežil. Skončil však s vážnými popáleninami v nemocnici, kde nakonec svůj boj o život prohrál, a počet obětí erupce se tak zvedl na 22, informoval deník Daily Mail.

Westenfelder (†64) podlehl vážným komplikacím spojeným s jeho zraněními už letos v červenci, zprávu o jeho smrti ale rodina zveřejnila až na počátku prosince s blížícím se datem výročí neštěstí. Rodina uvedla, že Westenfelder zemřel 2. července, výsledky pitvy ale teprve nyní potvrdily, že skutečně podlehl zraněním utrženým během erupce.

„Navždy nám budeš chybět“

„Horsti byl silný muž a vždy plný radosti,“ uvedla manželka zemřelého Angelika Westenfelderová. „O život bojoval měsíce, jeho ztráta je strašlivá, je nenahraditelný. Jsem vděčná všem, kdo na nás v našich těžkých chvílích myslí,“ dodala Westenfelderová. „Bitvu s popáleninami prohrál na počátku července, kdy se vydal na svou poslední cestu,“ řekla jménem rodiny. „Navždy nám budeš chybět,“ zakončila svůj dojemný vzkaz.

„Naše myšlenky a modlitby jsou s rodinou a přáteli pana Westenfeldera. Chtějí v soukromí truchlit a vyrovnat se ztrátou milovaného kamaráda, dědečka, otce a manžela,“ uvedla novozélandská policie ve svém prohlášení, kde rovněž zveřejnila závěry pitvy.

Erupce novozélandské sopky White Island si vyžádala 22 obětí, 25 lidí vyvázlo s popáleninami. Těla dvou zemřelých se dodnes nenašla. Erupce navždy poznamenala životy přeživších i pozůstalých. Rodiny obětí i přeživších podaly žalobu na společnosti, které pořádaly zájezdy na ostrov. Zaměstnanci těchto firem „dobře věděli“, že může sopka vybuchnout, ale nevarovali nikoho z turistů.

Žaloby přeživších

„Z jejich strany jde o neodpustitelné selhání,“ shodují se například manželé Ureyovi, kteří erupci přežili. „Náš život se naprosto změnil, už nikdy nebudeme těmi lidmi, co jsme byli předtím, už nikdy nebudeme vypadat jako předtím,“ prohlásili, oba jsou zjizvení „od hlavy až k patě“ a mají před sebou řadu operací a dlouhou rekonvalescenci. 

V žalobě udávají, že vulkanologická služba GeoNet zvýšila výstrahu na ostrově na druhý stupeň, to je nejvyšší varování před erupcí. Právníci Ureyových citují odborníky, kteří varování zveřejnili 18. listopadu, tedy zhruba 3 týdny před výbuchem. „Signály jsou podobné těm, které předcházely erupcím v letech 2011-2016,“ upozornili loni seismologové.

Video Výbuch sopky: Řada mrtvých a zraněných, evakuace turistů na Novém Zélandu - Reuters, Foto: Reuters, ČTK / AP - George Novak

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud