Při výbuchu sopky přišla o otce, sestru i obličej. Amputace prstů už Stephanii nerozhodila

Autor: Darina Jíchová - 
30. června 2020
21:40

Australanka Stephanie Browittová (23) z Melbourne se pomalu zotavuje z těžkých popálenin, které utržila během výbuchu novozélandské sopky White Island. Na stejnojmenný ostrov vyrazila v prosinci loňského roku se sestrou Krystal (†21) a otcem Paulem (†55), kteří bohužel erupci nepřežili. Dívka už několikrát velmi otevřeně promluvila o tom, co se stalo, o utrpení, které prožívá při léčbě popálenin, jež má na 70 procentech těla včetně obličeje. Na svém instagramu se pravidelně vyjadřuje ke svému stavu, zmínila se i o tom, že se smířila s tím, že jí lékaři amputovali prsty na rukou, uvedl list Daily Mail.

Datum 9. prosince 2019 několika desítkám rodin změnilo navždy život, někteří přišli o své milované, jiní teď musí sledovat bolest těch, kteří sopečnou erupci přežili.

Na ostrově se tehdy pohybovalo 47 lidí, jen 26 z nich z pekla vyvázlo. Zbylých 21 takové štěstí nemělo, těla dvou obětí se nikdy nenašla, jedno z nich patří i Krystal Browittové.

Rodina Stephanie Browittové, otec a sestra erupci sopky nepřežili.Rodina Stephanie Browittové, otec a sestra erupci sopky nepřežili. | Instagram Stephanie Browittové

Život Australance zachránil její otec Paul, který trval na tom, aby byla do nemocnice převezena mezi prvními, on se z ostrova dostal až v další várce. V nemocnici po měsíci podlehl svým zraněním. Browittová se domů vrátila až v polovině května, od té doby se snaží vrátit „k jakžtakž normálnímu životu“.

Browittová: Nehty mi visely z prstů, kůže byla na cáry

„Nebyla jsem ani nijak naštvaná nebo rozhozená, byla jsem vděčná, že mi nevzali ruku. Vzpomínám si, že když došlo k erupci a já pak viděla svoje ruce, byly opravdu v hrozném stavu,“ vyjádřila se k amputaci prstů na svém instagramu.

„Nehty mi visely z prstů, kůže byla na cáry a odlupovala se, celé ruce a prsty jsem měla černé a červené (od krve a popela),“ popsala Browittová.

Chirurgové v melbournské nemocnici The Alfred dělali všechno pro to, aby zachránili její ruce, nakonec přistoupili k amputaci prstů. „Tolik se snažili, na ruce mi dávali kožní štěpy, dobře se to zahojilo,“ pochválila lékaře. Velkou oporou Browittové je její matka Maria, která rodinu nedoprovázela na osudném výletu k sopce, místo toho zůstala na palubě výletní lodi.

Věří, že jí pomůže rehabilitace

„Neuvědomila jsem si, jak moc zranění ovlivní moje funkce a jemnou motoriku,“ přiznala a dodala, že levá ruka je pohyblivější než pravá. Zbytky palce na levé ruce je schopná se dotknout svého malíčku, oproti tomu pravá ruka a zbytky prstů jsou téměř nehybné. Browittová ale neztrácí naději, před sebou má další operace a rehabilitaci.

„I když to jde pomalu, pro mě je zázrak, když vidím ten pokrok,“ uvedla Browittová. Je na sebe pyšná, od 9. prosince ušla dlouhou cestu. Tragédie jí ale stále nedá spát, každého devátého v měsíci jí připomíná děsivý zážitek z novozélandského ostrova. „Vybavuju si to, jako by to bylo včera,“ dodala na svém instagramu.

Stephanie Browittová během výletu k sopce.Stephanie Browittová během výletu k sopce. | Instagram Stephanie Browittové

„Vraceli jsme se od sopky, když jsme se asi ve 14:11 ohlédli zpátky, viděli jsme, jak z ní stoupá popel. Se sestrou jsme se neznepokojovaly a táta nám řekl, ať to vyfotíme,“ vzpomíná Browittová. Na nebezpečí je upozornil až křik průvodce, který je vyzval, ať utíkají. „Byl to ten nejhorší okamžik v mém životě, přišla jsem o půlku rodiny. Trpím kvůli tomu fyzicky i emočně. Už to nemůžu změnit,“ napsala na instagramu.

Pro stanici ABC vypověděla Browittová, že se až na ostrově dozvěděli o tom, že pro sopku platí druhý výstražný stupeň, to je nejvyšší varování před erupcí. „Jakmile jste na ostrově, nemůžete se z něho dostat. Měla jsem trochu obavy, zároveň jsem ale věřila, že kdyby to bylo opravdu nebezpečné, nepustili by nás tam,“ svěřila se na instagramu.

Nemyslela si, že přežije

Browittová si také vybavuje, jak asi hodinu ležela na zemi a čekala na pomoc, myslela si, že nepřežije. „Pamatuju si, jak jsem si říkala: Musím zpomalit svůj dech, jinak to nedám,“ prohlásila Australanka. Byl to právě její otec, který trval na tom, aby ji záchranáři odvezli jako první, a tím jí s největší pravděpodobností zachránil život.

Kromě bolestí Browittovou a její matku trápí také účty za léčbu, její přátelé a příbuzní proto založili sbírku na webu GoFundMe, zatím se jim podařilo vybrat dva miliony korun.

Video Výbuch sopky: Řada mrtvých a zraněných, evakuace turistů na Novém Zélandu - Reuters, Foto: Reuters, ČTK / AP - George Novak

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud