Legální drogy, ilegální potraty a nová vlajka? Američané nerozhodovali jen o prezidentovi
Vedle amerických voleb se ve Spojených státech během úterý hlasovalo také ve státních referendech. A výsledky hned několika z nich mohou mnohé překvapit. Nejčastěji se skloňuje legalizace drog, ke které přistoupí nejméně čtyři státy. Pro kompletní dekriminalizaci marihuany se rozhodli v New Jersey, severozápadní stát Oregon jde ještě dál – v malých dávkách tam bude možné legálně držet látky jako heroin, kokain, LSD, metamfetamin, MDMA, metadon nebo halucinogenní psylocybin, který obsahují lysohlávky. Rozhodovalo se ale také o symbolech, potratech nebo v otázkách týkajících se genderu.
Americký stát New Jersey schválil v referendu užívání marihuany pro rekreační účely, v Jižní Dakotě se voliči vyslovili pro legalizaci této drogy pro medicínské účely. Informovala o tom ve středu stanice CNN. Místní referenda se v řadě států USA konala spolu s prezidentskými a parlamentními volbami. Například v Mississippi schválili podobu nové vlajky.
V New Jersey se pro legalizaci marihuany pro rekreační účely vyjádřilo přes 66 procent hlasujících. Přijali tím dodatek k místní ústavě, na jehož základě budou moci zákonodárci schválit příslušný zákon. Podle plánu by pak měli mít možnost marihuanu užívat lidé starší 21 let. New Jersey se stane již 12. státem USA, kde bude možné tuto drogu rekreačně užívat. Kdy vstoupí zákon v platnost, zatím není jasné.
Nová vlajka bez kontroverzního symbolu
Kromě New Jersey se o legalizaci marihuany pro rekreační účely hlasovalo také v referendech v Arizoně, Montaně a Jižní Dakotě. Výsledky z těchto států zatím nejsou k dispozici. Podle CNN se ale zdá, že přinejmenším Arizona návrh rovněž schválila. V Jižní Dakotě se zároveň rozhodovalo i o povolení užívání marihuany pro lékařské účely. Voliči se vyslovili ve prospěch tohoto návrhu.
V Mississippi na jihu USA v referendu schválili novou státní vlajku, na které bude bílý květ šácholanu velkokvětého, známého také jako magnólie, hvězdy a nápis In God We Trust (Věříme v Boha). Mississippi mělo donedávna na své zástavě jako poslední stát USA konfederační symbol. Diskuze se o zástavě z roku 1894 vedly několik desítek let. Vlajku Konfederace, která během občanské války bojovala za zachování otroctví, považovali nejen černoši za symbol rasismu a útlaku.
Genderově neutrální ústava
Kromě marihuany a státní vlajky se v referendech v různých státech USA hlasovalo i o změnách volebních pravidel či zvýšení minimální mzdy. V Coloradu se rozhodovalo o zpřísnění pravidel interrupcí. Podle propočtu CNN se ale voliči vyslovili jasnou většinou proti návrhu, který měl až na výjimky zakázat potraty po 22. týdnu těhotenství.
Ve státech Nebraska a Utah se hlasovalo o návrhu na odstranění těch částí místních ústav, podle nichž je otroctví přípustné jako trest za zločin. Občané Utahu navíc rozhodovali o tom, zda by mělo být znění jejich ústavy genderově neutrální. V textu nejvyššího zákona Utahu se nyní hovoří vysloveně jen o mužích, to by se mělo ale brzy změnit. Návrh senátorky Deidry Hendersonové totiž získal více než nadpoloviční většinu.
V Nevadě bylo na pořadu volebního dne také hlasování o tom, zda nezměnit znění časti ústavy, kde se hovoří o manželství. Navrhovatelé chtěli upravit jeho státní definici – tak, aby manželský svazek neznamenal jen sňatek mezi mužem a ženou. Součástí návrhu ale zároveň bylo právo náboženských skupin stejnopohlavní manželství neuznávat.
Volební právo pro Kaliforňany v podmínce
Na západním pobřeží se hlasovalo také o volebním právu. V Kalifornii někteří chtěli zaručit možnost hlasovat v primárkách (v nichž straníci vybírají kandidáta do Bílého domu) i pro sedmnáctileté, kterým ale v den prezidentských voleb už bude osmnáct. Kaliforňané rozhodovali také o tom, zda by měli mít volební právo lidé v podmínce.
V Rhode Islandu voliči hlasovali o změně oficiálního názvu státu. Celé jméno totiž zní Rhode Island and Providence Plantations. Druhá část obsahující slovo „plantáže“ přitom podle kritiků odkazuje na otroctví, a měla by proto zmizet. Podle amerických médií se ale zdá, že se obyvatelé rozhodli pro zachování stávajícího jména státu.
Nezačleněné území USA Portoriko hlasovalo o tom, zda by se ostrov v Karibském moři měl stát 51. státem USA. Podle agentury AP po sečtení více než 80 procent hlasů vedou příznivci řádného začlenění do USA. Referendum však nebylo závazné, status rovnoprávného člena federace může Portoriku udělit jen Kongres.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.