Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Teror v Paříži: Mladík (†18) usekl učiteli hlavu za karikatury Mohameda, zastřelili ho

Aktualizováno -
17. října 2020
10:18
Autor: ČTK - 
16. října 2020
21:10

Jednu oběť si v pátek vyžádal brutální útok na předměstí Paříže, který se vyšetřuje jako teroristický. Agentury AFP a Reuters s odkazem na své zdroje uvedly, že útočník na ulici sťal jiného muže. Tím je podle francouzských médií středoškolský učitel (†47) dějepisu, který před časem žákům ukazoval karikatury muslimského proroka Mohameda. Podezřelého policisté postřelili. Zranění na místě podlehl. Policie následně zadržela 4 další osoby.

Útok se odehrál na předměstí Conflans-Sainte-Honorine severozápadně od centra francouzské metropole. Podle AFP, která se odvolává na policejní zdroj, jeden muž napadl kolem 17:00 dalšího muže nedaleko jedné z místních škol. Reuters uvádí, že jeden ze svědků slyšel útočníka křičet „Alláhu akbar“ (arabsky „Bůh je veliký“).

Podle několika francouzských médií je obětí útoku 47letý středoškolský učitel dějepisu Samuel Paty, který před nedávnem žákům přednášel o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury proroka Mohameda. Na učitele si následně několik rodičů stěžovalo.

Podezřelý se dal po činu na útěk. Mezitím však ještě stihl napostovat fotku zachycující krvavé místo činu na sociální síť, profil byl následně zablokován. Policisté útočníka dostihli na sousedním předměstí Éragny. Muž měl podle médií nůž či jinou chladnou zbraň a policisty se snažil napadnout. Ti jej postřelili. Starosta města Éragny Thibault Humbert stanici BFM TV řekl, že útočník střelnému zranění podlehl. Na místo byli povoláni pyrotechnici, aby zjistili, zda u sebe neměl muž výbušniny.

Vrahem žák, nebo otec studenta?

Podle serveru Franceinfo byl útočníkem 18letý muž. Na twitteru údajně zveřejnil fotografii z místa činu. Kolem pachatele však zpočátku panovaly nejasnosti. Reportér ČT Jan Šmíd ve vstupu z Paříže uvedl, že útočníkem byl otec jednoho ze žáků, 48letý muž alžírského původu. Učitele historie „dekapitoval“, uvedl Šmíd.

Francouzské úřady nicméně v sobotu potvrdily, že vrahem pařížského učitele dějepisu byl osmnáctiletý mladík čečenského původu narozený v Moskvě. Policisté zatkli devět osob.

Podezření na terorismus

Policie na twitteru vyzvala, aby se lidé vyhýbali třídě Avenue Roger Salengro v Érangy. Podrobnosti k případu oficiálně nesdělila. Případem se ovšem začala zabývat pařížská protiteroristická prokuratura.

Během večerních hodin policie zadržela další čtyři osoby, s odvoláním na soudní zdroj se podle agentury AFP jedná o příbuzné útočníka a je mezi nimi i jedna osoba nezletilá.

Ministr vnitra Gérald Darmanin předčasně ukončil návštěvu Maroka a vrátil se do Paříže. Na twitteru uvedl, že na jeho popud zahájil práci krizový štáb a že je v kontaktu s prezidentem Emmanuelem Macronem i premiérem Jeanem Castexem.

Macron dorazil na místo činu

Macron v pátek večer dorazil s ministrem školství Jeanem-Michelem Blanquerem na místo činu.

„Dnes byl zavražděn občan, protože byl učitelem a protože vyučoval o svobodě projevu,“ řekl prezident s tím, že se jednalo o islámský terorismus. „Celá země stojí za svými učiteli. Tmářství a násilí, které ho doprovází, nezvítězí. Teroristé nás nerozdělí. To je to, o co usilují, a my musíme držet pospolu,“ dodal.

Blanquer už na twitteru označil čin za útok na francouzskou republiku. „Naše jednota a naše ráznost jsou jedinými odpověďmi tváří v tvář zrůdnosti islamistického terorismu,“ napsal na twitteru.

Také předseda dolní komory parlamentu Richard Ferrand označil vraždu učitele dějepisu za útok na „svobodu projevu a hodnoty republiky“. „Islamismus proti nám vede válku: Musíme ho vyhnat z naší země silou,“ uvedla předsedkyně krajně pravicové strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová.

Muž z Pákistánu pobodal dva lidi

Jako teroristický čin vyšetřuje francouzská policie také zářijový útok v ulici, na které kdysi sídlila redakce satirického časopisu Charlie Hebdo. Muž z Pákistánu tam pobodal dva lidi, kteří si z práce vyšli na kuřáckou pauzu.

Na počátku září týdeník Charlie Hebdo znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten. Učinil tak u příležitosti začátku procesu se 14 lidmi, kteří jsou obžalovaní z podílu na atentátu na redakci časopisu v roce 2015. Atentátníci, bratři Kouachiové, tehdy zabili 12 lidí.

Po teroristickém útoku na redakci Charlie Hebdo následovala ve Francii série atentátů, při kterých zahynulo podle AFP 258 lidí.

Další videa
Články odjinud