Úterý 27. říjen 2020
Oblačno, déšť 10°C

Útočník z Paříže chtěl podpálit bývalou redakci Charlie Hebdo. Úřadům lhal o věku

Autor: ČTK - 
29. září 2020
17:25

Podezřelý ze spáchání pátečního útoku před bývalou redakcí satirického časopisu Charlie Hebdo vystupoval ve Francii pod falešnou identitou. Muži tak není 18 let, jak si původně vyšetřovatelé mysleli, ale 25, jiné je i jeho skutečné jméno. Oznámil to dnes státní zástupce Jean-François Ricard, podle kterého chtěl muž redakci podpálit.

K novým závěrům došli vyšetřovatelé po přezkoumání telefonu podezřelého, v němž našli oficiální pákistánský dokument prozrazující jeho skutečnou identitu. Muž se vydával za Hasana Alího narozeného v roce 2002 a po svém příjezdu do Francie v roce 2018 využíval sociální dávky poskytované nezletilým. Pravý rok jeho narození je ale 1995 a jeho skutečné jméno zní Zahír Hasan Mahmúd. Prokurátor zároveň uvedl, že o podezřelém nemají tajné služby žádné záznamy.

Útočník chtěl redakci podpálit

V jeho telefonu vyšetřovatelé objevili také tříminutové video v jazyce urdu, v němž hovořil o svém plánu a říkal, že „tady ve Francii dělají karikatury našeho čistého a velkého proroka Mohameda, dnes se proti tomu vzbouřím“.

Ricard také podle agentury Reuters informoval, že Mahmúd měl u sebe tři lahve hořlavého rozpouštědla. „Jeho původní plán bylo dostat se do kanceláře časopisu, možná za pomocí kladiva, a podpálit ji,“ řekl.

Časopis kvůli útoku přesídlil

Muž ozbrojený sekáčkem v pátek nedaleko někdejšího sídla redakce satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži napadl a vážně zranil muže a ženu, považoval je za zaměstnance magazínu. Útočník si myslel, že časopis stále sídlí v ulici Nicolase Apperta, která byla dějištěm teroristického útoku proti redakci v roce 2015, při kterém zahynulo 12 lidí. Kancelář čtrnáctideníku se ale kvůli opakovaným pohrůžkám přestěhovala na tajné, pečlivě střežené místo.

Policie v souvislosti s pátečním útokem zadržela nejen hlavního podezřelého, ale i několik dalších lidí. Jednoho Alžířana, který byl podle svého právního zástupce pouze svědkem události a útočníka se snažil zadržet, policie už v sobotu propustila. V neděli ale ve vazbě skončil další podezřelý.

Podle zdroje agentury AFP žil ve stejném dvoupokojovém bytě na pařížském předměstí Pantin jako hlavní podezřelý. Už v pátek zadrželi policisté pět dalších spolubydlících Zahíra Hasana Mahmúda. Kromě nich je ve vazbě také jeho mladší bratr a jeden známý.

Tento měsíc začal v Paříži proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátu na Charlie Hebdo a souvisejícím teroristickém útoku na židovský obchod s potravinami. Satirický časopis v den začátku procesu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které jako první v roce 2005 zveřejnil dánský deník Jyllands-Posten.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud