Šílenec útočil v parku nožem na kolemjdoucí. Oslavoval Alláha, muslima ušetřil

Aktualizováno -
4. ledna 2020
21:38
Autor: ČTK - 
4. ledna 2020
19:32

Útočník, který v pátek ve městě Villejuif jižně od Paříže zabil nožem člověka a další dva zranil, při činu provolával Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký). Informovala o tom dnes prokuratura v Créteil, která má případ na starosti. Nevyloučila přitom, že se vyšetřování ujme protiteroristická prokuratura. Dvaadvacetiletý konvertita k islámu, jehož policie zastřelila, byl do loňského května v péči psychiatrického zařízení.

Muž v pátek napadal nožem kolemjdoucí v parku ve Villejuif za pokřiků „Alláhu akbar“, uvedla dnes prokurátorka Laure Beccuauová na tiskové konferenci.

Nathan C., který zabil jednoho muže a vážně poranil dvě ženy, nejdřív ušetřil prvního kolemjdoucího, který řekl, že je muslim a dokázal odříkat modlitbu. Poté útočník páchal „extrémní násilí“ s „extrémním odhodláním“, řekla Beccuauová. Zraněné ženy mezitím už byly propuštěny z nemocnice.

Muž byl do května pod dohledem psychiatrů a v červnu léčbu ukončil. Podle jeho matky na něj psychiatři dohlíželi od jeho pěti let a několikrát byl hospitalizován, dodala prokurátorka.

Případu, který byl dosud vyšetřován jako běžný kriminální čin, se ujímá národní protiteroristická prokuratura (Pnat). „Jakkoli jsou prokázány závažné duševní potíže pachatele, vyšetřování posledních hodin umožnilo konstatovat určitou radikalizaci podezřelého a organizovanou přípravu na jeho přechod k činu,“ uvedla protiteroristická prokuratura v tiskové zprávě. Zároveň považuje za prokázané, že vražedný čin byl promyšlený a měl za cíl vážně narušit veřejný pořádek zastrašováním nebo terorem.

Také Beccuauová dnes řekla, že psychické problémy, jimiž útočník trpěl, nejsou dostatečným důvodem pro to, aby se dalo vyloučit spáchání teroristického činu. Prokurátorka dodala, že vyšetřovatelé rovněž zkoumají telefonní hovory útočníka a obsah jeho počítače.

Nathan C. se podle prokuratury narodil v roce 1997 na pařížském předměstí Lilas. Mezi jeho věcmi vyšetřovatelé našli náboženské texty i výtisk koránu. K islámu konvertoval „v květnu nebo červenci 2017“, uvedli vyšetřovatelé.

Francie čelí neustálé teroristické hrozbě od první vlny útoků v roce 2015. Loni země zažila tři teroristické útoky: v březnu zradikalizovaný vězeň napadl nožem dva dozorce, v květnu výbuch bomby v lyonském pekařství zranil 14 lidí a začátkem října zaměstnanec pařížské prefektury Mickaël Harpon ubodal čtyři kolegy, než byl zastřelen.

Za více než čtyři roky se obětí terorismu stalo ve Francii 255 lidí. Podle ministerstva vnitra se od roku 2013 podařilo zabránit celkem 60 útokům, naposledy na konci loňského září.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud