Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Novinky v kauze Macronova „exmilence“: První dámě Brigitte se zavděčil „laskavostí“

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
20. července 2020
21:10

Jeden z největších skandálů, které otřásly vládou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona (42), byla bezesporu aféra spojená s jeho bodyguardem a „blízkým poradcem“ Alexandrem Benallou. Z Elysejského paláce musel odejít kvůli zmlácení demonstrantů, vyšetřován byl i kvůli zneužívání diplomatických pasů, francouzský tisk v neposlední řadě spekuloval o jeho vztahu s prezidentem, novináři se domnívali, že by mohl být Macronovým milencem, to prezident důrazně popřel. Tisk rovněž zajímalo, jak situaci nesla první dáma Brigitte Macronová (67). Benalla byl pro ni podle všeho „nepostradatelný“, zavděčil se jí různými laskavostmi. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 na aféru kolem Benally zavzpomínal Macronův někdejší poradce Sylvain Fort.

Fort vypověděl, že skandál, který vypukl v červenci 2018, naprosto otřásl Elysejským palácem. Prezident Macron, stejně jako jeho vláda a rodina, nebyl na takovou situaci vůbec připravený. Macron kvůli Benallovi ztratil sympatie a podporu Francouzů, mnozí sledovali, co zvěsti o jejich „intimním přátelství“ udělají s první dámou. Macronová ale podle Forta neochvějně stála za Benallou.

Benalla si zajistil přízeň první dámy

„Dobře věděl, jak ze sebe udělat užitečného a nepostradatelného člena prezidentova týmu,“ vysvětlil Fort. „Dobře rozuměl tomu, kde jsou mezery v protokolu, na rozdíl od jiných agentů,“ doplnil Fort. Benalla si podle něj „koupil“ přízeň první dámy tím, že nabídl ochranu její rodině, dětem a vnoučatům.

„Paní Macronová má děti a vnoučata, na které se podle oficiálních pravidel nevztahuje speciální policejní ochrana určená pro prezidentovu rodinu, navzdory tomu, že by se mohly stát potenciálními terči atentátníků. Benalla se pokaždé nabídl, že osobně dohlédne na jejich bezpečí, o to se žádný jiný agent Elysejského paláce nestaral,“ objasnil Fort.

„Byl nepostradatelný“

„Byl diskrétní, efektivní a nedbal na odpracované hodiny. V očích první dámy tak nebyl jen užitečný, ale doslova nepostradatelný. Stejně tak to viděl i prezident,“ řekl Fort. Sám Benalla svou službu v Elysejském paláci shrnul ve svém životopisu „To, co nechtějí, abych řekl“ (z francouzského originálu Ce qu'ils ne veulent pas que je dise).

Benallovi „zavařilo“ brutální napadení demonstrantů během protestu v květnu 2018. Kamera jej zachytila, jak v civilním oblečení, ale s policejní helmou na hlavě bije účastníky demonstrace. Macron následně čelil kritice především kvůli způsobu, jak na Benallovo chování reagoval. 

Aféra Benalla

Podle opozice jej totiž prezident nepotrestal dostatečně a až pod nátlakem po zveřejnění záběrů v médiích jej ze svých služeb propustil. Bývalý Macronův spolupracovník byl mezitím obviněn z násilností, rušení policejního zásahu a z neoprávněného nošení odznaků státní moci.

Benalla má ale na svědomí další prohřešky, jedním z nich je právě zneužívání diplomatických pasů. Tyto doklady jsou určené státníkům a některým státním pracovníkům, mají ulehčit jejich cestování a zajistit jim určitou imunitu. Benalla po své výpovědi doklady sice odevzdal, ale pak se mu je podařilo získat zpět. Několikrát na ně vycestoval do Afriky.

Video Macron s manželkou Brigitte před finále voleb: V Alpách i společně ve volební místnosti - Reuters

sorgedoktor ( 20. července 2020 21:30 )

....A vuberc co je komu po tom..

sorgedoktor ( 20. července 2020 21:30 )

...Je to od Vas nezdvorilew tady zverejnival takove veci...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud