Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Írán předal černé skříňky sestřeleného letadla. 176 lidí zabila lidská chyba

Autor: ČTK - 
18. července 2020
14:52

Írán poslal do Francie černé skřínky sestřeleného ukrajinského dopravního letadla. Íránskému listu Etemád to sdělil náměstek ministra zahraničí. Při lednovém neštěstí zahynulo všech 176 osob, které byly na palubě boeingu.

„Černé skříňky včera (v pátek) přepravili do Paříže lidé z úřadu pro civilní letectví a jeden soudce. Dešifrovací práce začnou v pondělí,“ uvedl náměstek.

Boeing 737-800 ukrajinských aerolinek byl sestřelen 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště. Írán o tři dny později přiznal, že letadlo sestřelil omylem, protože jej považoval za nepřátelskou raketu. Většinu pasažérů tvořili Íránci a Kanaďané, mnozí z nich měli dvojí občanství.

O technickou pomoc při vyhodnocení dat z černých skříněk, které zaznamenávají údaje o letu a hovory v pilotní kabině, požádal Írán koncem června francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA). Teherán byl pod tlakem Ukrajiny, Kanady i dalších zemí, jejichž občané se na palubě letadla nacházeli a které žádaly podrobné vyšetření případu. Islámská republika se nejprve snažila získat ze zahraničí potřebné vybavení, na konci června ale BEA oznámil, že Írán souhlasí s předáním skříněk francouzským expertům.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa