Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Oheň zpustošil katedrálu v Nantes. Gotický „šperk“ někdo zapálil, bojí se vyšetřovatelé

Aktualizováno -
18. července 2020
15:04
Autor: ČTK - 
18. července 2020
10:15

Požár, který dnes poškodil pozdně gotickou katedrálu z přelomu 15. a 16. století v západofrancouzském Nantes, mohl být založen úmyslně. Úřady zahájily vyšetřování možného trestného činu žhářství, protože vyšetřovatelé našli tři různá ohniska požáru. Agentuře AFP to řekl nantský státní zástupce Pierre Sennès. Nikdo zatím nebyl obviněn, svědky neštěstí vyslechne policie.

Na televizních záběrech byl i po šesti hodinách vidět dým stoupající z nitra katolického chrámu v Nantes. Plamenů si všimli kolemjdoucí a záchranáři byli na místo přivoláni v 07:44 SELČ. Pod kontrolu se oheň podařilo dostat kolem desáté hodiny dopoledne, ale dosud není zcela uhašen. Na místě zasahují desítky hasičů.

Neštěstí vyvolalo ihned vzpomínky na loňský dubnový požár pařížské katedrály Notre-Dame, který zničil střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, hasiči ale tvrdí, že dnešní škody tak rozsáhlé nebudou.

Podle šéfa hasičů Laurenta Ferlaye byly v Nantes nejhůře zasaženy velké katedrální varhany. Podstavec, na němž stojí, je prý velmi nestabilní a mohl by se zřítit, řekl Ferlay zástupcům médií před katedrálou. „Scénář Notre-Dame se nekoná. Střecha zasažena nebyla,“ dodal s tím, že oheň už se nebude dál šířit.

„Velké varhany úplně zmizely,“ řekl agentuře AFP správce katedrály François Renaud, jemuž hasiči umožnili vstoupit do objektu. „Je to nesmírná ztráta,“ dodal a doplnil, že zničena jsou i původní barevná okna ze 16. století za varhanami.

Podle zástupce radnice, na kterého se odvolává agentura AP, oheň vypukl uvnitř katedrály a jeho příčina není známa. „Byl to obrovský šok. Je to velice smutné,“ řekla televizi BFM TV Cecile Renaudová z nedalekého pekařství, která záchranáře přivolala, když uviděla velké plameny.

Požár katedrály v Nantes.Požár katedrály v Nantes. | Reuters

Žár roztříštil okna z barevných skel a mezi věžemi stavby stoupal vzhůru černý kouř. Zasahující hasiči varovali přihlížející místní i zahraniční turisty, aby se okolí místa zásahu vyhnuli.

Do Nantes má dnes v 15:45 přijet francouzský premiér Jean Castex v doprovodu ministryně kultury Roselyne Bachelotové a ministra vnitra Géralda Darmanina, informovala agentura AFP. Miniszterský předseda se sejde s hasiči a vstoupí i do katedrály. Podporu hasičům vyjádřil na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron, který je na summitu EU v Bruselu. Katedrálu označil za „gotický šperk“.

Katedrálu svatého Petra a Pavla v srdci města na řece Loiře oheň nezasáhl poprvé. Částečně ji poničilo spojenecké bombardování za druhé světové války v roce 1944. Plameny se v ní rozhořely i jako důsledek pokrývačských prací 28. ledna 1972 a už tehdy poničily hlavní okna z barevného skla mezi dvěma věžemi. Věřícím se svatostánek mohl otevřít až po 13 letech oprav v květnu 1985.

V roce 2015 v Nantes zachvátil velký oheň další katolický chrám. Poničil tři čtvrtiny střechy baziliky svatého Donáta a svatého Rogáta z 19. století.

Menhira ( 19. července 2020 08:40 )

Kdo asi mohl takovou nádheru zapálit? Určitě ne křesťan, ten by svůj svatostánek nezapálil. Je to jasné pozvolné likvidování křesťanským symbolů. Natáhli si tam moc muslimských migrantů, a toto jsou pak výsledky.

jh1196 ( 18. července 2020 16:18 )

Tak když ne seno tak že by sto-hoven ???

kralovna-vsech-mori ( 18. července 2020 16:14 )

tomik007 ( 18. července 2020 15:44 )

Petr Pavel odejel ihned na misto

tomik007 ( 18. července 2020 15:42 )

UPRCHLICI sa asi uz rozkukali

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud