Pondělí 14. června 2021
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Jasno 23°C

Chrám Hagia Sofia se smí přeměnit na mešitu, rozhodl soud. A Erdogan to potvrdil

Autor: ČTK - 
10. července 2020
16:10

Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, je možné legálně přeměnit zpět na mešitu, rozhodl soud v Turecku. Informovala o tom v pátek agentura Anadolu. Konečné slovo má vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan, který změnu užívání stavby potvrdil dekretem. Plány na případnou přeměnu budovy z 6. století, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, vzbudily vlnu kritiky, k níž se přidaly například Spojené státy nebo představitelé pravoslavné církve.

Nejvyšší správní soud rozhodoval o stížnosti sdružení, které si říká Asociace pro ochranu náboženských základů, historických monumentů a životního prostředí. To tvrdilo, že rozhodnutí ministerské rady z roku 1934, které v rámci sekulárních reforem zakladatele moderního tureckého státu Mustafy Kemala Atatürka změnilo mešitu na muzeum, bylo protiprávní.

Erdogan už oznámil, že v souvislosti se soudním verdiktem v pátek po 20. hodině českého času vystoupí s projevem. Spekulovalo se, že vláda by mohla o Hagii Sofii rozhodnout u příležitosti státního svátku 15. července, na který připadá výročí pokusu části armády o převrat z roku 2016.

Nejnavštěvovanější památka Turecka

Monumentální chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. O jeho přeměně na mešitu uvažovala Erdoganova vláda delší dobu, podle komentátorů zřejmě s cílem zajistit si větší podporu tureckých islamistů a nacionalistů, pro něž je chrám i symbolem historické porážky křesťanské Konstantinopole.

Organizace UNESCO, na jejímž seznamu kulturního dědictví Hagia Sofia figuruje od roku 1985, vyjádřila v několika dopisech turecké vládě znepokojení ohledně plánovaných změn a vyzvala už dříve Ankaru k dialogu před jakýmkoli rozhodnutím, které by změnilo charakter památky. Organizace OSN upozornila, že chrám je na jejím seznamu veden jako muzeum a že Ankara proto musí zajistit, aby zůstala „zachována výjimečná univerzální hodnota“ tohoto místa. Jakékoli změny musí turecká vláda této organizaci OSN předem nahlásit, citovala ve čtvrtek agentura Reuters zdroj z UNESCO.

Turisté mají mít dál vstup povolen

Mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin ve čtvrtek uvedl, že i v případě přeměny chrámu na mešitu zůstane zachován charakter stavby jako památky světového dědictví.

„Otevření chrámu Hagia Sofia modlitbám nebude bránit návštěvám turistů v této památce,“ citovala Kalina agentura Anadolu. „Všechny naše velké mešity, jako je Modrá mešita, Fatihova či Sulejmanova mešita, jsou dál otevřené jak návštěvníkům, tak věřícím,“ dodal s odkazem na další mešity v Istanbulu.

Martin Lapáček ( 10. července 2020 18:54 )

Taková hezká památka a takhle ji domršit...

tomik007 ( 10. července 2020 16:54 )

Uz se jim tam nevejdou

Zobrazit celou diskusi
Další videa