„Jsou to fašisti a barbaři!“ Erdogan se pustil do Řeků kvůli bránění hranic

Autor: ČTK - 
11. března 2020
17:51

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přirovnal k nacistům řecké bezpečnostní složky, které brání migrantům na hranici s Tureckem ve vstupu do země. Informovala o tom agentura DPA. Ankara podle hlavy státu hodlá nechat migrantům „otevřené dveře“ do Evropy, dokud Evropská unie nesplní své závazky plynoucí z dohody z roku 2016.

„Mezi tím, co dělali nacisté, a těmito záběry z řecké hranice není žádný rozdíl,“ řekl dnes turecký prezident. „To, co dělali v nacistických táborech, dělají i Řekové ve jménu Západu,“ dodal. Řeky označil také za „fašisty“, „barbary“ a „placené legionáře“, kteří ve službách Západu zabíjejí.

Turecko podle svého prezidenta nechá migrantům otevřené dveře do Evropy, dokud EU nezačne plnit všechny závazky vyplývající z migrační dohody z roku 2016. „Dokud konkrétně nesplní všechna naše očekávání, budeme na hranici pokračovat v současné praxi,“ řekl.

Turecko: Hranice je otevřená

Na tureckém území u řecké hranice se od konce února nahromadilo několik desítek tisíc migrantů, kteří reagovali na turecké oznámení, že hranice je otevřená. Řecko hranici brání. Turci tvrdí, že přitom řecké síly několik migrantů už zastřelily. To Athény označují za falešné zprávy.

Migranti na turecko-řecké hranici.Migranti na turecko-řecké hranici. | ČTK/AP/Ismail Coskun

Na základě migrační dohody z roku 2016 má Ankara bránit migrantům v cestě do Evropy výměnou za finanční pomoc, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU. Plnění dohody ze strany EU, především v oblasti finanční pomoci, Erdogan ale považuje za nedostatečné. Turecko přijalo už asi 3,6 milionu běženců ze Sýrie.

Neshody s EU

V pondělí Erdogan jednal v Bruselu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Unijní představitelé následně řekli, že migrační dohoda z roku 2016 je stále platná.

Michel dodal, že neshody ohledně naplňování paktu se budou snažit vyřešit šéf unijní diplomacie Josep Borrell a turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Ten vyjádřil naději, že se podaří shodu najít do 26. března, kdy je naplánován začátek summitu EU v Bruselu.

Kritika Řecka zaznívá i z USA

Podle agentury DPA je dnes situace na řecko-turecké hranici třetí den v řadě klidná. Jen ojediněle se migranti pokoušeli překonat plot u hraničního přechodu Kastanies/Pazarkule nebo hraniční řeku Evros (turecky Meriç).

Americký list The New York Times napsal, že Řekové drží migranty, kterým se hranici s Tureckem podařilo překonat, v utajovaném internačním centru a brání jim podat žádost o azyl. Mluvčí řecké vlády toto tvrzení rezolutně odmítl.

Další videa
Články odjinud