Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Rodící ženy umíraly na sále: Zdravotní sestra Jitka popsala krvavý útok na porodnici v Kábulu

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
15. května 2020
16:20

Zdravotní sestra Jitka Kosíková, která spolupracuje s mezinárodní organizací Lékaři bez hranic (MSF), se pro stanici ČT24 vyjádřila o děsivém útoku na porodnici nacházející se v afghánské metropoli Kábul. Neznámí ozbrojenci v zařízení, kde působí MSF, zabili 24 osob včetně 2 novorozeňat. Kosíková uvedla, že mezi zastřelenými je 11 novopečených matek, 3 z toho teroristé usmrtili přímo na porodním sále.

„K útoku došlo kolem 10 dopoledne (v úterý 12. května, pozn. red.) a trval asi čtyři hodiny. V nemocnici se ozývala střelba a v tu chvíli tam bylo 26 našich pacientek, některé rodily, některé byly po porodu. Jedenáct z nich bylo zabito, z toho tři se v té době nacházely přímo na porodním sále,“ popsala Kosíková.

Sestra: Únik z nemocnice byl velmi složitý

Jitka Kosíková dodala, že mezi oběťmi jsou dvě děti a jedna porodní asistentka MSF. Mezi zraněnými, kterých je podle úřadů 16, bylo dalších pět rodiček, dvě děti a tři zaměstnanci MSF.

Češka se rovněž pokusila nastínit, jak probíhal útěk lidí z napadené nemocnice. „Nemůžu mluvit za ně, ale dovedu si představit, že to bylo velmi obtížné. V takovou chvíli člověk hledá útočiště tam, kde by se cítil bezpečně. Pacienti i zaměstnanci se ukrývali různě po nemocnici nebo se jim podařilo uprchnout,“ shrnula zdravotní sestra. Podle oficiálních zpráv se zasahujícím vojákům podařilo ze zdravotnického zařízení evakuovat na 100 lidí.

Dále Kosíková vysvětlila, jaký mají takovéto útoky vliv na rozhodnutí MSF zůstat v dané oblasti. Uvedla, že obdobné situace mají na rozhodnutí organizace velký dopad. „Provoz této porodnice je zastaven a my zvažujeme, jak budeme postupovat dál,“ přiznala Kosíková. Popsala také, jak vypadá možná ochrana před teroristickými útoky.

Pro MSF je důležitá nestrannost a neutralita

„Před začátkem každého projektu vyjednáváme se všemi aktéry v zemi. Je důležitá naše neutralita a nestrannost. Námi poskytovaná zdravotní péče je zdarma a přístupná všem. Všichni vědí, co v nemocnici děláme,“ zdůraznila, že jimi poskytovaná péče konkrétně v Afghánistánu je pro tamní lidi zcela zásadní.

„V Afghánistánu působíme 40 let a za celou tu dobu je v zemi přístup ke zdravotní péči velmi obtížný,“ uvedla Kosíková. Vysvětlila, že lidé mnohdy musí zvažovat nespočet faktorů – jako bezpečí a délka cesty, zda jsou někde vojenské nebo policejní kontroly, zda není oblast, kterou musí překročit, zaminovaná. Problém podle ní často představují i finanční náklady.

K útoku se nikdo nehlásí

Kosíková také doplnila, že po každém závažném útoku na zdravotnické zařízení MSF uvažuje o stažení svých pracovníků a ukončení mise. „Vždycky je taková možnost, ale většinou se znovu podíváme, jaký přístup ke zdravotní péči lidé v tamní oblasti mají. Pokud se MSF rozhodnou ukončit svou činnost, může to také znamenat, že v regionu nebude nikdo jiný, kdo by lidem zdravotní péči poskytoval,“ zakončila Kosíková.

K útoku na kábulskou porodnici se zatím nikdo nepřihlásil, povstalecké hnutí Tálibán se od něj naprosto distancovalo. Týž den proběhl sebevražedný atentát na pohřební obřad v provincii Nangarhár, útočník zabil nejméně 24 osob. K tomuto útoku se přihlásil Islámský stát (ISIS).

Další videa
Články odjinud