Teroristé zaútočili na porodnici, při masakru s 24 mrtvými se narodilo i zdravé dítě

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
14. května 2020
21:30

Teroristické útoky neutichají ani v době světové pandemie koronaviru, tento týden neznámí ozbrojenci zaútočili na porodnici v afghánské metropoli Kábulu, jejich řádění si vyžádalo 24 mrtvých. Mezi oběťmi jsou dva novorozenci, jejich matky i zdravotní sestry a jeden policista, informovala agentura AP. K násilnému činu se zatím nikdo nepřihlásil a ani není jasné, proč se terčem radikálů stala právě nemocnice na západě hlavního města Afghánistánu.

Ozbrojenci přepadli zdravotnické zařízení, které spolupracuje s mezinárodní organizací Lékaři bez hranic (MSF), v úterý 12. května ráno a několik hodin bojovali s příslušníky afghánských bezpečnostních sil. Těm se podařilo evakuovat z objektu asi stovku lidí. Prvotní bilance hovořila o 16 mrtvých, nový počet obětí na tiskové konferenci oznámil náměstek ministra zdravotnictví Wahíd Madžrúh. Šestnáct lidí bylo podle něj zraněno.

Zázrak ve chvíli masakru

„Jsem stále v šoku, víte, bohužel už jsme si zvykli vídat mrtvá těla po útocích. Ale tohle? Prostřílené matky a čerstvě narozené děti? To byl horor,“ řekl Madžrúh. Zmínil se také o tom, že během masakru porodila jedna z nastávajících matek. „Dítě a matka jsou v pořádku. Je to zázrak,“ oznámil Madžrúh, jeho slova potvrdili i MSF.

Teroristický útok v nemocnici v Kábulu si vyžádal 24 obětí, včetně dvou novorozenců, (14.05.2020).Teroristický útok v nemocnici v Kábulu si vyžádal 24 obětí, včetně dvou novorozenců, (14.05.2020). | ČTK/AP/Rahmat Gul

„Začali střílet, jen co vešli do dveří,“ popsal pro stanici Tolo jeden z kábulských lékařů. „Čtyři matky byly zabity přímo na svém pokoji, dvě se schovaly a přežily. Jedna rodička zalehla inkubátor, aby zachránila své dítě. Byla to devastující scéna, lidé křičeli a pobíhali v naprosté panice,“ vypověděl.

Reportéři, kterým se záhy po útoku podařilo dostat do porodnice, doplnili, že útočníci stříleli v každém pokoji. „V poporodním pokoji se po zemi válela těla,“ řekli o hrůze v nemocnici.

„Máma se domů nikdy nevrátí.“

Zoufalí manželé, otcové, bratři a rodiny rodiček čekali před porodnicí a prosili vojáky o nějakou zprávu. „Bylo zmasakrováno přes dvacet žen a dětí, dalších 16 civilistů bylo zraněno. Tohle byl barbarský a zbabělý teroristický útok,“ prohlásil ředitel státních médií Faroz Bašírí. „18 čerstvě narozených dětí zůstalo bez matky,“ dodal.

„Moje žena Hadžár měla porodit naše druhé dítě, teroristi ji zastihli na porodním sále, nevím, co dělat, nevím, jak mám naší šestileté holčičce říct, že máma ani malý bráška se z nemocnice už nikdy nevrátí,“ svěřil se tisku truchlící Mohammad Hussajn.

Tchýně pláče pro mrtvého vnoučka

Zaínab porodila těsně před útokem, svého vymodleného syna pojmenovala Omid, což v jejím jazyce znamená naděje. Roky měli s manželem problémy počít, když začala střelba, byla Zainab v koupelně. Vystrašená běžela zpátky do pokoje, kde našla svého 4 hodiny starého synka zastřeleného, její příběh s reportéry Reuters sdílela její tchýně.

„Byl to můj nápad vzít Zaínab do nemocnice, chtěla jsem zajistit, aby porod proběhl v naprostém pořádku. Teď domů povezu zlomenou snachu a mrtvého vnoučka, na miminko čekali sedm let,“ vypověděla Zahra Muhammadíová. Útok silně poznamenal i vojáky, kteří vynášeli novorozence v zakrvácených dekách do přistavených sanitek, kde lékaři bojovali o jejich život.

„První zvuk, první hlasy, které tihle novorozenci na světě slyšeli, byl zvuk střel a nářek umírajících. Tohle je jejich první životní zkušenost, stali se cílem ve válce, za kterou oni ani jejich matky nenesou žádnou vinu nebo odpovědnost,“ uvedla Šahárzád Akbárová, ředitelka nezávislé afghánské komise pro lidská práva. „Budou jejich životy, stejně jako ty naše, formované válkou?“ dodala na svém twitteru.

Tálibán se od útoku na porodnici distancuje

„Jakýkoliv útok na nevinné je neodpustitelný, ale útok na novorozeňata, rodičky a matky, to je čiré zlo,“ útok na porodnici jménem Spojených států odsoudil americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Povstalecké hnutí Tálibán se od útoku distancovalo. V převážně šíitské čtvrti Kábulu, kde se nemocnice nachází, útočí převážně členové sunnitské teroristické skupiny Islámský stát (ISIS), připomínají tiskové agentury. „Kdo tohle může udělat? Kdo napadne bezbranné novorozence a rodičky?“ uvedla Debra Lyonsová, zástupkyně OSN.

Sebevražedný útok na pohřbu

Islámský stát se však přihlásil k druhému úternímu útoku, terorista se odpálil na pohřebním obřadu uspořádaném v provincii Nangarhár pro místního policejního velitele, který zemřel na infarkt. Při tomto atentátu zahynulo 24 lidí a 68 utrpělo zranění.

Další videa
Články odjinud