Nevěsta ISIS rozložila norskou vládu. Ministryně financí: Neděláme kompromisy

Autor: ČTK, sova - 
20. ledna 2020
16:55

Norská populistická Strana pokroku (Frp) opouští koaliční vládu, která tak přichází o parlamentní většinu. Rozhodnutí oznámila v pondělí odpoledne šéfka strany a ministryně financí Siv Jensenová. Tímto krokem pohrozila už před týdnem v reakci na informaci, že Norsko povolí návrat ze Sýrie ženě spojené s Islámským státem (ISIS) a dvěma jejím dětem, z nichž jedno je vážně nemocné.

Premiérka Erna Solbergová minulé úterý sdělila, že rozhodnutí o repatriaci dotyčné ženy s dětmi bylo přijato z humanitárních důvodů. Silně protiimigračně zaměřená Strana pokroku ale záměr důrazně odmítá, protože podle ní rizika spojená s návratem osob napojených na ISIS převažují nad humanitárním závazkem země pomáhat dětem.

Neděláme kompromisy s lidmi, kteří se dobrovolně připojili k teroristickým organizacím. Tím pohár přetekl,“ řekla podle deníku Aftenposten Jensenová na pondělní tiskové konferenci. „Přivedla jsem Frp do vlády a nyní ji z vlády beru. Je to jediná správná věc, kterou lze udělat,“ dodala.

Norská předsedkyně vlády Erna SolbergováNorská předsedkyně vlády Erna Solbergová | Reuters

Nejprve seznam podmínek, potom rovnou odchod

Solbergová dala najevo, že hodlá nadále zůstat v čele menšinového koaličního kabinetu, který teď budou tvořit tři strany. Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že od sedmdesátých let Norsko vedly převážně menšinové vlády, a to včetně období 2013 až leden 2019, kdy Solbergová byla premiérkou.

Jensenová se sešla se Solbergovou ještě v pondělí dopoledne. Podle médií bylo po schůzce oznámeno, že Strana pokroku předloží premiérce seznam podmínek pro své setrvání ve vládní koalici. Na odpolední tiskové konferenci už však Jensenová řekla, že předkládat nějaký seznam podmínek nemá smysl. Podle ní už pro její stranu neexistuje žádný důvod pro setrvání ve vládě.

Další videa
Články odjinud