Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Městská nemocnice Ostrava volá o pomoc: Kvůli nakaženému personálu není kapacita pro pacienty

Autor: ČTK - 
14. května 2020
16:03

Hromadná koronavirová nákaza u zaměstnanců geriatrie v Městské nemocnici Ostrava zkomplikovala provoz zdravotnického zařízení. Nemocnice v tuto chvíli nemá další kapacitu pro hospitalizaci pacientů s podezřením na covid-19.

Zařízení má 32 zaměstnanců s nákazou covid-19. Třináct jich je z chirurgie, kde se nákaza vyskytla už dřív. Dalších 19 je z geriatrie, kde kvůli koronavirové nákaze museli minulý týden zavřít oddělení D. Dalších 10 zaměstnanců s negativními testy je v karanténě, pět právě z geriatrie, dalších pět z různých nemocničních oddělení.

Na chirurgii není výpadek zaměstnanců citelný. Zavřená je tam jedna stanice ze čtyř, mezi něž se řadí také chirurgická JIP. Operace se ale podle ředitele provádějí téměř v plném rozsahu.

Geriatrie je v nesnázích

Složitější je situace na geriatrii, kde jsou běžně v provozu tři stanice. Z jedné ale nemocnice vytvořila takzvanou covidovou jednotku a druhou kvůli onemocnění zaměstnanců musela uzavřít. „Zůstala nám pouze jedna s kapacitou 28 lůžek. Navíc trpí psychika personálu geriatrie, také proto, že došlo ke zhoršení zdravotního stavu jejich kolegyně,“ řekl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Geriatrie je navíc součástí interních lůžek, kterých má nemocnice nejvíce v regionu. „V tuto chvíli máme o 55 lůžek méně, kvůli uzavřené geriatrii a změně geriatrie F na covidovou jednotku, což bohužel pocítí i ostatní zdravotnická zařízení,“ uvedl Uhlig. Kapacita interních lůžek se tak v Městské nemocnici Ostrava naplní rychleji než obvykle.

Pomoc nemocnice odmítly

Podle ředitele nemocnice není schopna přijímat další pacienty s podezřením na covid-19. „Obrátili jsme se s žádostí o pomoc na další regionální nemocnice, které nás ale odmítly. V tuto chvíli jednáme s ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem,“ uvedl Uhlig.

Dodal, že nemocnice v maximální míře dodržuje hygienická opatření a má dost ochranných pomůcek. Všichni přicházející pacienti, ať už na plánované operace, nebo akutní, jsou testováni na covid-19.

Po propuknutí nákazy na geriatrii byl otestován personál v celé budově H2, kde se geriatrie nachází. Jednalo se o 112 zaměstnanců nemocnice, plošné testování zdravotnické zařízení s 1930 zaměstnanci v tuto chvíli neplánuje.

VIDEO: „Mega akce nepustíme,“ řekl k létu Babiš. Za letní tábory i limit 500 osob se ale přimluvil.

Video  „Mega akce nepustíme,“ řekl k létu Babiš. Za letní tábory i limit 500 osob se ale přimluvil  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa