„Mířil na hlavy.“ Svědek líčí masakr v barech s migranty, vrah byl „nenápadný rasista“

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
21. února 2020
11:23

Německem tento týden otřásl pravicově extremistický útok, Tobias R. (†43) si v hesenském městě Hanau vyhlédl dva bary oblíbené mezi přistěhovalci, kde ve středu večer zabil 9 lidí. Všechny oběti a většina zraněných má migrační kořeny. Pistoli si koupil legálně přes internet, doma měl ještě další dvě zbraně, střílet se učil ve střeleckém klubu, kam docházel dvakrát až třikrát týdně. „Byl tak nenápadný,“ podotkl provozovatel klubu. Pachatel z místa činu utekl domů, kde zabil nejdříve svou matku (†72) a pak i sebe, napsal list Daily Mail. Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Už třetím pravicovým za pár měsíců. 

Policisté střelcovo tělo objevili na jeho domácí adrese, v bytě po sobě zanechal usvědčující dopis. Ještě před útokem zveřejnil video a manifest svědčící o jeho paranoidních a rasistických představách.

Děsivá slova o vyhlazování

Dva bary, kam migranti rádi chodí na vodní dýmku, si Tobias R. zašel obhlédnout jen pár dní před svým útokem. Ve stejné době zveřejnil i své video na kanálu YouTubu a 24stránkový manifest.

O „hluboce rasistickém světonázoru“ pachatele je přesvědčen nejvyšší státní zástupce Peter Frank, který vyšetřování činu vede. Dnes poukázal na pamflet Tobiase R., v němž opěvoval Němce, zabýval se čistotou jejich rasy a naopak tvrdil, že obyvatele řady jiných zemí je potřeba vyhladit.

Tobias R. vedle toho věřil, že ho od dětství sleduje vláda a kvůli „jejich dohledu“ podle vlastních slov nemohl mít žádný vztah se ženou. Bytostně se bál, že ho unesou mimozemšťané, Američany podezříval, že mají tajné podzemní vojenské základny, kde zneužívají děti a obětují je ďáblu.

Ve svém manifestu se zabýval i otázkou, kolik Němců je skutečně „čisté rasy a hodnotných“. V tomto kontextu poznamenává, že by si dokázal představit snížení počtu obyvatel o polovinu.

„Nenápadný rasista“

„Byl opravdu přátelský a nenápadný, nic nenasvědčovalo, že je rasista. Nikdy neutrousil ani jeden nenávistný vtip nebo něco podobného. Máme tady několik členů – cizinců a migrantů, nikdy s nimi neměl problém. Snil o tom, že odjede do Spojených států,“ sdělil německému tisku Claus Schmidt (50), vlastník klubu, kam Tobias R. chodil střílet.

Mezi jeho oběťmi bylo 5 Turků: Göchan Gültekin (†37), Ferhat Ünvar (†22), Bilal Gökče, Sedat Gürbüz a Fatih Saraçoğlu, Bulhar Kolajan Velkov (†32), Bosňan Hamza Kutovic (†20), polská Romka Mercedes (†35) a Saíd Nessar el-Hašemí. Mercedes po sobě zanechala dvě děti, s dalším byla těhotná.

Mrazivá výpověď přeživšího: Mířil na hlavy

Přátelé a příbuzní obětí se ve čtvrtek sešli při vzpomínkové akci. „Přišel a každého, koho viděl, střelil. Mířil na hlavy. Skrýval jsem se za zídkou, nakonec mě zasáhl do ramene,“ sdělil reportérům jeden ze zraněných, Muhammad. „Jednoho muže trefil do krku, spadnul na mě, říkal, že necítí svůj jazyk. V krku měl díru. Přežilo nás jen pár,“ popsal peklo, které prožil.

„Nemůžu být víc znepokojená. Návrat nacistů musíme potlačit už v počátku,“ prohlásila Inge Banková (82), která si pamatuje na dobu 2. světové války a nacistického Německa.

Obavy z návratu teroru

Policisté podle žalobce Franka nadále zajišťují a vyhodnocují stopy v bytě Tobiase R. v Hanau, kde byl muž v noci na čtvrtek nalezen mrtev spolu se svou mrtvou 72letou matkou. Oba byli zastřeleni. Jedním z cílů je teď podle nejvyššího státního zástupce zjistit, co přesně se v bytě odehrálo.

O návratu pravicového teroru, který útočí na demokracii, píší také německá média. Zodpovědnost za ně podle tisku nese i pravicově populistická až radikální Alternativa pro Německo (AfD), protože rozsévá nenávist, paušálně útočí na některé skupiny obyvatel a znejišťuje společnost. AfD je v německém parlamentu nejsilnější opoziční stranou.

Ministr: „Krvavá stopa pravicového extremismu“

„Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké,“ uvedl dnes na tiskovce ministr vnitra Horst Seehofer, podle kterého šlo o jednoznačně rasticky motivovaný teroristický útok.

Podle Seehofera se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne „krvavá stopa pravicového extremismu“.

Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Kvůli útokům v Hanau Německo zpřísňuje ochranu „citlivých zařízení“ včetně mešit. Více policistů bude na nádražích, letištích i u hranic spolkové republiky.

jezidedek ( 21. února 2020 12:01 )

jak se do lesa volá tak z lesa vyběhne správný němec!

Kazin ( 21. února 2020 11:59 )

Ale *** rasista. Dělal to co dělají migranti tady. Migranti tu vraždí a politici drží hubu. Tak to vzal do vlastních rukou. Neříkám že je to správně ale pokud migranti mají větší prava než jiní co zbývá.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud