Johnson radikálně otočil. Na zboží z EU chce uvalit cla a přísné kontroly

Autor: ČTK - 
1. února 2020
16:20

Britský premiér Boris Johnson připravuje od příštího roku zavedení úplných celních a hraničních kontrol pro veškeré zboží, které vstoupí do Británie z Evropské unie. Plán, který je radikální změnou proti plánům předloženým před loňskými volbami, má zvýšit tlak na EU před jednáním o obchodu, napsal list The Daily Telegraph s odvoláním na zdroj z britské vlády. Podle dřívějších, loňských vládních plánů pro případný brexit bez dohody, kdy by Británie opustila EU náhle bez uzavření obchodní dohody, měla být kontrolována pouze malá část zboží.

Británie opustila EU v pátek o půlnoci SEČ s dočasnou dohodou, která odstartovala období 11 měsíců, ve kterém Johnson plánuje jednání o dohodě o volném obchodu podobné té, která funguje mezi Kanadou a EU, připomněla agentura Reuters.

Jeden z vládních úředníků listu řekl, že v plánu je úplná kontrola veškerého dovozu z EU, včetně vývozních, bezpečnostních a veterinárních dovozů. Britští vyjednavači doufají, že hrozba přísnějších kontrol v případě, že nebude uzavřena dohoda, způsobí, že EU bude ochotnější přistoupit na britské podmínky, píše list.

Bez dohody uvalí EU od příštího roku na dovoz zboží z Británie cla. I s dohodou budou pravděpodobně na obou stranách hranice realizovány zvláštní kontroly. Britská centrální banka Bank of England minulý týden kvůli tomu varovala, že to může příští rok poškodit růst obchodu i ekonomický růst.

Smiřte se s tím, zní z Johnsonovy kanceláře

Intenzita těchto kontrol bude mít vliv na náklady britských podniků, které spoléhají na dodávky zboží v přesný čas, jako jsou automobilky a supermarkety. Někteří se obávají, že i malé zpoždění na hranicích může způsobit, že nebudou konkurenceschopní nebo to sníží výběr pro kupující.

Mluvčí Johnsonovy kanceláře v reakci na zprávu uvedla, že změna je nevyhnutelná. „Opouštíme celní unii EU a jednotný trh. To znamená, že podniky se budou muset připravit na život mimo,“ prohlásila.

Britská obchodní kontrola (BCC) uvedla, že vláda by měla po skončení přechodného období upřednostnit pokračující volný tok zboží přes přístavy. „Náklady se zvyšují s každou novou procedurou nebo zpožděním a každá libra utracená za přizpůsobení se novým požadavkům znamená o libru méně na školení, vybavení nebo získání nových zákazníků,“ řekl generální ředitel BCC Adam Marshall.

Podle údajů britského statistického úřadu z roku 2016 se EU podílela na britském dovozu 54 procenty a na vývozu 43 procenty.

Schlafenberg ( 2. února 2020 13:41 )

Johnson je génius a stejně jako Orbán, Putin nebo Babiš je jednou z posledních nadějí západní civilizace.

jajanene ( 2. února 2020 03:53 )

Johnson už moc dobře ví, co svým experimenten pro Anglii natropil, jenže to nechce přiznat a tak hledá a bude hledat všechno možné, aby se to neprovalilo hned. Je to posedlý a sebestředný cvok, který většinu obyvatel své země zblbnul, jako kdysi Hitler. Na první pohled jiná situace, na konci mu budou domácí spílat úplně stejně.

tomik007 ( 2. února 2020 00:47 )

ANGLIE ted muze kupovat z celeho sveta - takze na tom prodelat nemuze

Drasek ( 1. února 2020 23:54 )

Každý tlak má proti tlak. Tak aby se s toho blondák nepo. EU nebude jen koukat a poslouchat keci z ostrovů.

zdenek43 ( 1. února 2020 23:10 )

z BRITU se stali JEN a JEN VYDERACI - aby dosahli JEN a JEN to co chteji ONI - BRITOVE tak dnesni BRIT jeno vydira . . . . . . . nejlepsi je TO, ze se tim ani netaji ...... Britští vyjednavači doufají, že hrozba přísnějších kontrol v případě, že nebude uzavřena dohoda, způsobí, že EU bude ochotnější přistoupit na britské podmínky, píše list. !!!!!

tento zpusob zacal uz pred BREXITEM ??? - - - Británie chce zamezit sociálních dávek migranty z EU...
28. 11. 2014 - ... bude chtít hlavně zamezit tomu, aby někteří cizinci v Británii pobírali sociální dávky. ... Pokud se stane i po jarních volbách znovu premiérem, chce cizincům vzít ... ROK 2016 .......... A C a m e r o n začal svou kampaň za s e t r v á n í Británie v unii hned na tiskové konferenci po summitu.

"Myslím, že je ta dohoda dostatečná na to, abych mohl doporučit, aby Spojené království zůstalo v Evropské unii, zatímco bude mít to nejlepší z obou světů," uvedl. .... Cameron má dohodu. Teď musí přesvědčit Brity, aby chtěli za nových podmínek v EU zůstat 2.2016 - Jednou z největších překážek dohody byla možnost snižování přídavků na děti pro občany EU, kteří pracují v Británii nebo jiné členské zemi, ale jejich děti bydlí v jejich rodném státě. To se mnoha zemím, především střední a východní Evropy nelíbilo.

Místo původně plánované společné snídaně se sešli až o půl desáté večer ke společné večeři.

premiéři a prezidenti psali na sociální síti Twitter o tom, že je dohoda na světě a "drama u konce“ .... "Původní představa Británie o tom, že by úplně zrušila vyplácení dětských přídavků do zahraničí, byla nepřijatelná,“ uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Státy se nakonec shodly, že Británie bude muset dávky do zahraničí vyplácet i nadále, ale pouze v té výši, v jaké je vyplácí ta země, ve které děti žijí.

NOOOOOOOOOOOOO A PRESTO BRITANIE Z EU odesla

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud