Babička je staré prase, zpívaly děti v televizi. Klaus: Německo se opět zbláznilo

Aktualizováno -
31. prosince 2019
10:15
Autor: Darina Jíchová - 
30. prosince 2019
12:35

Německá veřejnoprávní televizní stanice WDR 2 si svou  „zelenou“ písní na téma klimatických změn příznivce rozhodně nezískala. Krátce po zveřejnění videa, kde dětský sbor zpívá upravenou verzi zlidovělého popěvku Moje babička jezdí v kurníku na motorce (v originále „Meine Oma fährt im Hühnerstall Motorrad“), musela stanice záznam stáhnout. Němci kvůli textu, který uvádí, že „babička jezdí v SUV, smaží levné kotlety a je staré prase“, vyšli do ulic. Za přešlap se omlouval ředitel televize i sbormistr, uvedl list Berniner Morgenpost. Kritickou reakci přidal i bývalý prezident Václav Klaus.

V neděli se protestovalo u sídla televize v Kolíně nad Rýnem, na demonstraci registrované pod názvem „Naše babička není environmentální prase“ se sešly desítky lidí.

Podle mluvčího místní policie akci pořádali zástupci německé ultrapravice, dostavili se i „levičáci“, kromě pár slovních výměn mezi oběma tábory nedošlo k žádným výtržnostem. Mluvčí dodal, že skandál kolem písně mohl pravici posloužit jen jako záminka.

Šéf WDR 2 Tom Buhrow se vše pokoušel vysvětlit tím, že „šlo pouze o satiru“. Nakonec se ale musel omluvit. Připustil, že o projektu „moc dlouho nepřemýšleli, než dostal zelenou“.

Slova satirické písně, která pobouřila Němce.

„Byla to chyba, bez všech výmluv se všem omlouváme,“ vzkázal Buhrow, který vánoční svátky tráví se svým otcem (92). „Sedím vedle něj a můžu říct, že rozhodně není žádné prase, celý život těžce pracoval,“ doplnil Buhrow. Ke skandálu se také vyjádřil Jochen Rausch, vedoucí programu, v rámci něhož píseň vznikla.

Redaktor WDR přitvrdil: Babička je nacistické prase

Rausch se sice za vše omluvil a dodal, že práci na videu se věnoval externista Danny Hollek (24). Ten v sobotu, krátce po stažení provokativní písně, na svém soukromém twitteru šokoval ještě víc. „Pojďme si promluvit o prarodičích. Takže vaše babička není environmentální prase? Dobře. Tak je nacistické prase,“ napsal na svém účtu. Později se za vše omluvil a dodal, že to myslel „sarkasticky“. Mladík se stal terčem mnoha výhrůžek.

Sbormistr: Omlouvám se, ale je to jen satira a parodie

„Podívejte se, na dívky ze sboru jsme nijak netlačili, natáčení se účastnily dobrovolně. Šlo o satiru, o parodii, víte, co je parodie, ne?“ komentoval kritiku veřejnosti sbormistr Zeljo Davutovic.

„Upřímně mě tak vyhrocené reakce překvapují. Myslel jsem, že video zůstane v satirickém sloupku stanice a spustí debatu o generačních neshodách v otázce klimatu. Samozřejmě jsme s nějakou kritikou počítali, ale tohle jsme nečekali,“ doplnil v rozhovoru pro deník Süddeutsche Zeitung.

„Domníval jsem se, že za označením babička všichni rozšifrují odkaz k většině lidem. Všichni jednou budeme prarodiče a budeme čelit otázkám mladší generace,“ pokračoval Davutovic.

„Tohle není o žádné konkrétní babičce, je to o nás o všech. Chtěl jsem, aby se o tématu začalo přemýšlet. Opakuju, je to satira, ale zároveň bych se rád omluvil všem těm, kterých se to osobně dotklo,“ omluvil se Davutovic a zdůraznil, že seniory „velmi respektuje“.

Exprezident Klaus: Německo se asi opět zbláznilo

„Německo se už asi opět zbláznilo,“ uvedl v reakci pro Blesk Zprávy bývalý prezident Václav Klaus. Ten už ve svém sobotním komentáři pro MF Dnes upozornil na to, jak je v Německu v důsledku sílící zelené ideologie omezována svoboda.

„Po druhé světové válce to dlouho vydalo nadějně. Zdálo se, že Německo může být – v rozporu se svou historií – demokratické. Teď už tyto naděje skončily, už je to opět stádní poklus jedním směrem. Kde neběží, do Německa nepatří,“ dodal Klaus pro Blesk Zprávy.

Lidé se bouří: Hanba jim!

Během víkendu se na twitteru objevilo na 40 tisíc příspěvků, které satirický klip kritizovaly. „Hanba jim, nemají žádný respekt vůči starším. Je to póvl,“ shodli se uživatelé sociální sítě. Mezi kritiky se přidal i ministerský předseda spolkové země Severní Porýní-Vetsfálsko Armin Laschet. 

 „Svým videem překročili jistou hranici, ukázali, že nemají žádnou úctu vůči starší generaci. Využívat takhle děti pro své účely je také nepřijatelné,“ rozčiloval se Laschet.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

gejzovic ( 31. prosince 2019 17:02 )

je az neuveritelne jak nektery ko--t dokaze zneuzit kde jaky clanek

Schlafenberg ( 31. prosince 2019 13:01 )

Karl von Schwarzenberg je také staré prase

homolka30 ( 31. prosince 2019 06:45 )

To si musí se svými vnučkami vyříkat samy německé babičky, holčičky nemají rozostřené obličeje,jsou svými babičkami snadno iden­tifi­kova­telné,­tak třeba si babičky uvědomí že měli vnučkám k vánocům místo dárků nakopat ***.

voqht ( 31. prosince 2019 01:28 )

🤮🤮🤮

anonym01 ( 31. prosince 2019 00:29 )

VITE CO? NAŠ DEDA MILOSZ JE PRASE . PROČ? NO JAK VYHRAL VOLBY SI PRECTETE http­s://ww­w.li­dovky­.cz/do­mov/ze­man-opira-utoky-na-schwarzenberga-o-clanek-antisemitskeho-publi­cisty­.A1301­21_135­604_ln­_domov­_ziz

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud