Studenti stávkující za klima se sešli s Babišem. Pak nad ním ohrnuli nos

Aktualizováno -
6. prosince 2019
17:45
Autor: ČTK - 
6. prosince 2019
17:10

Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future dnešní schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a dalšími zástupci jeho kabinetu. Mluvčí skupiny Petr Doubravský novinářům řekl, že protesty budou pokračovat. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že jednání bylo místy vyostřené, od studentů chce ale slyšet konkrétní připomínky, ke kterým může vláda předložit své argumenty a vysvětlení, proč postupuje tak, jak postupuje.

Premiér byl podle aktivistů nepříjemný a nedalo se s ním diskutovat. Doubravský uvedl, že ze schůzky na úřadu vlády odchází s nulovou zárukou, že vláda bude řešit klimatickou krizi dostatečně důrazně. „Premiér odmítl podpořit uhlíkovou neutralitu v Evropské unii v roce 2050. Řekl, že to i na dalším jednání Evropské rady bude blokovat, což je krok, se kterým absolutně nesouhlasíme,“ řekl.

Studenti přinesli ministrům mikulášskou nadílku, mimo jiné disk se zprávou mezivládního panelu pro klima při OSN, ale také uhlí, řekl Doubravský. „To Mikuláši normálně nosí. S tím, že pokud budou důrazněji dělat klimatickou politiku, že jim třeba příště Mikuláš přinese solární nabíječku nebo něco podobného,“ dodal.

Brabec: Studenti nemůžou říct, že jsou jen středoškoláci

Brabec uvedl, že studenti mají plné právo protestovat. „Ale pak nemohou říct, když se chceme bavit o konkrétních věcech, že jsou jen středoškoláci a že nám vlastně radit nemohou, ani nechtějí. Protože my se s nimi chceme bavit,“ konstatoval. Kabinet by pak podle něj mohl předkládat argumenty pro konkrétní věci, které dělá.

Podle Brabce navenek řada států uvádí ambiciózní cíle, zmiňuje závazky a daleké termíny, ale neplní ani závazky pro roky 2020 či 2030. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) řekl, že studentům v principu rozumí. „Je v zásadě správné mířit k vysokým ambicím. My se snažili vysvětlit naši situaci ve smyslu toho, co děláme. Mělo by to být o faktech, ne o ideologiích a vizích,“ řekl.

Česká republika by podle studentů měla s uhlím skončit dřív, než mají analyzovat scénáře připravované uhelnou komisí. Možná se tak podle Brabce stane, ale nikoliv z politického rozhodnutí, ale pod tlakem hospodářství. Iniciativa míní, že by se Česko mohlo bez uhlí obejít za 15 let, komise operuje s lety 2030 až 2050. Studenti ocenili, že Babiš slíbil hovořit na unijním summitu o zavedení emisních cel, tedy zpoplatnění neekologické výroby dováženého zboží. O nabídce účasti na jednáních uhelné komise v pozici pozorovatele bude iniciativa jednat.

Video  Andrej Babiš v Epicentru speciál: Neodstoupí kvůli auditu ani Čapímu hnízdu. Syna viděl loni, homeopatika na křivdu nebere  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Brabec zástupce iniciativy pozval na jednání uhelné komise, aby viděli, jak vláda mezi stranami hledá kompromis. Novinářům řekl, že se bude také snažit šířit osvětu o změnách klimatu, například formou besed ve školách. Téma je podle něj zanedbané kvůli osobnosti exprezidenta Václava Klause, který podle Brabce dokázal o svém pohledu na věc Čechy přesvědčit tak, že se stali v tomto tématu skeptiky.

Video  Demonstrace kvůli klimatu v Praze (archivní video)  - Jiří Marek

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

dobryclovek ( 8. prosince 2019 14:46 )

barda !!ty jelito že máš ze mně radost!! Jinák Minář Roll pří hulení,popíjení pokud je dostatek ovcí máme zajištěnou dobře placenou živnost,mladý to je pohoda ty se rádi shlukují,musíme víc zamakat na starších budou větší sponzoři!! jejich kamarád je seřval držte huby než to někdo uslyší tak nazapomente bečet!!

Jan Brandis ( 8. prosince 2019 09:52 )

Běž si léčit svoje mindráky jinam ty barde 😂🤣😂

Jan Brandis ( 8. prosince 2019 09:49 )

Do toho nás netahej. Že ty nemáš děti, za to my nemůžeme. Ale až přijdou inženýři z Afriky, se třeba nějakej smiluje 😂🤣😂

Kazin ( 7. prosince 2019 16:49 )

Studenti jen stávkovat a učit nic.No pak to taky vypadá blb jeden vedle druhého.🤣

anonym01 ( 7. prosince 2019 16:16 )

JAKAPAK VIZE, MARMAT! TAKY NEJAK MI NEVONI GRETENISMUS, ALE CO NAPLAT KDYZ SI TU NEKDO Z DOTACI /NASICH KAPES NAKUPUJE EMISNI POVOLENKY A CADI O STO PERO, CO? NO ČO POVIES NA TEN BORDEL, BABISONDO? ČO? JSEM OTRAVENA. HAZITE TO Z LETADLA I KOMINU. KYSELE DESTE JSOU JEDY . UROBTĚ NIECO!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud