Agrofert se dál může ucházet o veřejné peníze, úředníci dostali „notičky“

Autor: ČTK - 
6. prosince 2019
15:40

Tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta poslal před měsícem dopis úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo, informuje v něm, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. Na svých webech to uvedly Echo24.cz a Respekt. Tiskový mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý ČTK sdělil, že text dopisu vychází z právního stavu, přičemž se doporučuje, aby obchodní společnosti využívaly čestných prohlášení, kterými potvrdí, že nejsou ve střetu zájmů. Postup kritizuje ODS, dopis Sixty je podle europoslankyně a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veroniky Vrecionové dovršením privatizace státu hnutím Agrofert.

„Vedoucím resortních organizací ministerstva zemědělství byl státním tajemníkem zaslán dopis, který poskytuje stanovisko k otázce výkladu ustanovení zákona o střetu zájmu. Jeho text vychází z aktuálního právního stavu, přičemž nejen v případech složité majetkové struktury obchodní společnosti doporučuje, aby byl využíván institut čestného prohlášení, kterým by obchodní společnost deklarovala, že není obchodní společností, na kterou dopadá zákaz účasti v zadávacím řízení dle zákona o střetu zájmů,“ sdělil ČTK Bílý.

Dopis předcházel rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který na konci listopadu deklaroval, že vyplatí Agrofertu dotace za období od předloňského února, kdy současný premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, po loňský srpen, kdy začalo v Evropě platit přísnější nařízení o střetu zájmů. SZIF ve čtvrtek oznámil, že si za rozhodnutím proplatit dotace holdingu Agrofert stojí. Tvrdí, že paragraf o střetu zájmů se na fond nevztahuje, protože neproplácí peníze z kohezních fondů.

SZIF podle Vrecionové nejedná v zájmu občanů České republiky, ale v zájmu jediné firmy. Příčinou je obsazení dozorčí rady SZIF zástupci hnutí ANO, míní. „Odmítání zveřejnění auditní zprávy a tedy informování státní organizace o tom, že se dotace firmě Agrofert vyplácí neoprávněně, je podle mého názoru cíleným krokem k tomu, aby se alespoň část dotací stihla ještě vyplatit,“ sdělila ČTK.

Podle auditu Evropské komise, který se do ČR dostal v posledních dnech a některá média z něj citovala, Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále má ovládat holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Důvěrnou zprávu auditorů obdržel i pražský magistrát, protože je jedním z připomínkových míst řízení. Radní Adam Zábranský (Piráti) novinářům řekl, že částka, o kterou ČR zřejmě přijde, je zatím stanovena na víc než 285 milionů korun.

„Audit vznikl kvůli dotacím z fondů EU. V kontextu Sixtova dopisu se však nabízí úvaha, že střet o výklad zákona může mít mnohem širší souvislosti. Pokud by se unijní výklad ujal, mohlo by to pro Agrofert znamenat ještě větší škodu. Podnik by totiž ztratil nárok nejen na evropské dotace, ale i na české dotace - a také na státní zakázky nebo na právo vlastnit média. To vše je firmám spojeným s veřejnými činiteli v zákoně zakázáno,“ dodává Respekt.

Babiš má podle závěrů auditu přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce fondu, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.

Video  Andrej Babiš v Epicentru speciál: Neodstoupí kvůli auditu ani Čapímu hnízdu. Syna viděl loni, homeopatika na křivdu nebere  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

junkiexl ( 7. prosince 2019 02:33 )

A hlavne si decka odskocte na Vaclavak zazpivat pisne za doprovodu akustickych kytar, ceskou hymnu slovenskou hymnu, pripadne Internacionalu, zapalte svicky a zvolejte “ chceme demokracii”. A zly Dzin se vrati zpet do lahve. Cehuni si vzdy potrpeli na pohadky jak se na infantilni narod slusi a patri.

oxyx ( 6. prosince 2019 22:26 )

Jen si nasmolil na tvoje triko miliardy

cesky_novinar ( 6. prosince 2019 22:17 )

AB nic nenzákoného nespáchal, co takhle proklepnou firmy zlodějů ze zlodějských komunistických sekt ODS, TUPANI09, BLBOVCI, kdejaký jejich parařitní posranec má svou firmu, nebo je nasračkovaný do podstatně větších podvodů jako anonymní zloděj

fimiz ( 6. prosince 2019 22:13 )

Babiš šedne http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/mo­nitor/-Mam-radost-Na-rete-spoustu-lidi-Milion-chvilek-chysta-akci-a-reakce-jsou-tu-Mnohdy-plne-hnevu-606039

fimiz ( 6. prosince 2019 22:00 )

Zlodějské dotace. I na billboard č.apáku pro německou reklamu je bral. Babiš začíná být senilní důchodce. Žvatlá. Upravit váhu a stravu je třeba, vypadá jako seschlá poskakující větev. Monika je kyprá žena, ta dopadla. Právem se na něho vzteká.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud