Audity o Babišovi: Resort Dostálové žádá Evropskou komisi o víc času na odpověď

Autor: ČTK - 
19. 7. 2019
11:07

Ministerstvo pro místní rozvoj požádá Evropskou komisi, aby prodloužila lhůtu na vypracování odpovědi na návrh první auditní zprávy o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) při čerpání peněz z evropských fondů. Informovala o tom v pátek Česká televize. Evropská komise stanovila lhůtu na třicet dní.

Návrh auditní zprávy v angličtině dorazil do Česka na konci května, minulý týden dostalo ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí oficiální český překlad. Tím také začala běžet lhůta pro vypracování odpovědi.

Obvykle unijní úřady dávají na odpověď dva měsíce, mají ale právo lhůtu zkrátit na minimálně 30 dnů, což učinily i v případě Česka. Podle návrhu auditní zprávy má Babiš nadále vliv v holdingu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun.

Výjezd vlády do Libereckého kraje: Premiér Babiš s ministryní DostálovouVýjezd vlády do Libereckého kraje: Premiér Babiš s ministryní Dostálovou | Facebook Andreje Babiše

Babiš v minulosti odmítl, že by byl ve střetu zájmů i že by Česku hrozilo vracení peněz. Odpověď na auditní zprávu vypracuje ministerstvo pro místní rozvoj. Ministryně Klára Dostálová (ANO) minulý týden řekla, že třicetidenní lhůta nebude znamenat problém, protože úředníci, kteří odpověď připravují, nečekali na oficiální překlad do češtiny a pracovali už s původním anglickým textem.

Auditní zpráva, na kterou bude odpovídat ministerstvo pro místní rozvoj, se týká peněz vyplácených z Evropského sociálního fondu (ESF), Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu. Kromě toho zkoumali auditoři Evropské komise také zemědělské dotace pro Agrofert.

Ministři Vojtěch a Dostálová a premiér Babiš v červnu 2019 při jednání o důvěře vláděMinistři Vojtěch a Dostálová a premiér Babiš v červnu 2019 při jednání o důvěře vládě | Foto Blesk - Mária Rušinová

Český překlad této auditní zprávy dostalo ministerstvo zemědělství na konci června. Na odpověď v tomto případě dostalo Česko tři měsíce, obvyklá dvouměsíční lhůta je prodloužena kvůli srpnovým unijním prázdninám. Holding Agrofert vnímá oba návrhy auditů EK jako velmi pochybné a neprofesionální. Po doručení připomínek do Bruselu bude mít Evropská komise tři měsíce na vydání definitivních auditních zpráv.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Mirek nov ( 20. července 2019 21:55 )

A po uplynutí lhůty resort zachvátí požár.

barda ( 19. července 2019 21:09 )

Dostálovic prasnice je dostatečně vykrmená, takže proč ještě není zavěšena na hácích?

tomik007 ( 19. července 2019 17:22 )

Trochu vice casu - asi 20 let

tomik007 ( 19. července 2019 15:56 )

Toliko legrace nevyvolali ani Vlasta Burian s Jindrichem Plachtou dohromady...

dvorak_petr ( 19. července 2019 14:57 )

Spíše je srandovní, že Babišovi nasazujete psí hlavu estébáckého udavače jako o faktu, přičemž neexistuje jedinný důkaz o pravosti tohoto podezření. Babišova žádost o soudní výrok dosud nebyla vyslyšena. Asi by se Vám nelíbilo vymyšlené obvinění.

Zobrazit celou diskusi
Další videa