„Pochybné audity,“ čílí se v Agrofertu. A brání dotace pro Babišův bývalý holding

Autor: ČTK - 
12. 6. 2019
17:13

Společnost Agrofert dnes popřela informace o dotacích pro koncernové firmy Penam, Lovochemie či Synthesia, které se objevily v souvislosti s audity Evropské komise vypracovanými kvůli podezření na střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Koncern v tiskové zprávě zopakoval, že v oblasti dotací se vždy řídil platnými pravidly, české úřady jeho postup potvrzovaly, nebo ho upozorňovaly na chyby, které opravil. Agrofert tak audity vnímá jako pochybné a neprofesionální.

Česku hrozí podle návrhu auditní zprávy, zveřejněné v médiích, že by mohlo vracet do rozpočtu Evropské unie asi 450 milionů korun dotací, které čerpal Agrofert. Bývalý majitel Agrofertu Andrej Babiš, který kvůli zákonu o střetu zájmů firmu převedl do svěřenských fondů, označil audit za pochybný a za útok na Českou republiku.

„Primárně je celé téma věcí mezi Evropskou komisí a Českou republikou. Doposud nás žádný úřad v této záležitosti neoslovil a nekontaktoval. Fakt, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, v minulosti potvrdila i řada kontrol a právních expertiz, které máme k dispozici. Taktéž pan Andrej Babiš učinil vše, co po něm zákon požadoval, tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů. Pokud nás české úřady osloví, jsme připraveni k součinnosti. Nevidíme však v tuto chvíli jakýkoli právní důvod, proč by se dotace měly vracet,“ zareagoval dnes Agrofert v tiskové zprávě. 

Pochybné a neprofesionální audity, tvrdí Agrofert

Do ČR před týdnem dorazila druhá předběžná zpráva. Státní zemědělský intervenční fond poté oznámil, že nebude proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy Babiš vložil firmu do svěřenských fondů. Agrofert v dnešní tiskové zprávě vyvrací některá tvrzení z auditů.

„Oba audity vnímáme jako velmi pochybné a neprofesionální. Auditoři Evropské komise se nebyli podívat ani v jedné z našich firem, o kterých ve svých závěrech hovoří,“ uvedl Agrofert. Místopředseda Komise Valdis Dombrovskis naopak uvádí, že auditoři jsou profesionálové a pracují objektivně.

„První auditní zpráva Evropské komise je neuzavřená a předběžná. S druhou jsme zatím neměli možnost se seznámit. V oblasti dotací jsme se ve všech případech vždy řídili pravidly, která byla v dané době platná,“ zareagoval dnes Agrofert.

Vliv na oprávněnost dotace 100 milionů korun společnost Penam nemá podle Agrofertu to, že německá pekárna Lieken spadající pod koncern používala technologii již dříve.

„Pekárna Zelená louka splnila všechny podmínky daného a u zmíněného kritéria ‚novosti‘ jde o splnění nejen na úrovni společnosti Penam, ale také na úrovni ČR. To, zda jiný subjekt, který spadá do stejného koncernu, má, nebo nemá obdobnou technologii v jiné zemi, je irelevantní. V podmínkách programu tomu není věnována žádná pasáž, vůbec o tom nehovoří,“ stojí v tiskové zprávě.

Podobně se Agrofert vyjádřil i k případu inovačního projektu v Lovochemii, u kterého měla být držitelem patentu podle médií slovenská společnost spadající pod koncern Duslo. „Projekt Lovochemie má úplně jiný technologický postup výroby než společnost Duslo. Technologie Lovochemie bude naprosto unikátní v reaktorové části,“ napsal Agrofert.

Koncern popřel i informaci, že by se společnost Synthesia kvůli získání podpory účelově spojila se zámečnictvím manželů Šejvlových. „Rozhodně odmítáme sdělení, že by program byl určen malým firmám. Společnost Synthesia by podporu projektu získala i bez zapojení zámečnictví pana Šejvla. Což ve zprávě dostupné na internetu konstatují i auditoři,“ uvedl Agrofert.

Video Babiš už má auditní zprávu od Evropské komise i s podpisy - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

lojzaopava ( 17. června 2019 12:10 )

http­s://ww­w.res­pekt­.cz/po­liti­ka/str­asburk-odmitl-babisovu-stiznost-jeho-jmeno-v-registru-agentu-stb-zustane

satanas ( 13. června 2019 13:56 )

Ses spletl.."elita"?? Urcite si myslel Jelita,,,ty vypadas obzvlast krvave!!!

Taurus70 ( 13. června 2019 07:16 )

Ten co vidi tak velke ho...,to ze jste frustrovany je ciste Vase soukroma vec ,nemluvte prosim za vetsinu ,tech par blbu na namestich stejne nikdo nebere vazne,bezte radsi makat lide uz se podruhe napalit nedaji 😂😂😂😂

tomik007 ( 12. června 2019 22:22 )

Litas v tom jak nudle v bande

Andrej_Babis ( 12. června 2019 21:02 )

A čo chceš vedieť?

Zobrazit celou diskusi
Další videa