Babiš je ve střetu zájmů, potvrdil i podruhé Brusel. Agrofert „hraje“ o miliardy

Aktualizováno -
5. 6. 2019
18:19
Autor: ČTK, trm - 
5. 6. 2019
17:51

Do Česka dorazila druhá předběžná auditní zpráva Evropské komise týkající se dotací pro Agrofert, tentokrát zemědělských, potvrdilo Stálé zastoupení ČR při EU. Přijetí zprávy potvrdilo i ministerstvo zemědělství, které kvůli ní pořádá ve čtvrtek mimořádná briefing. Podle Hospodářských novin audit znovu vytýká premiéru Andreji Babišovi střet zájmů, neobsahuje ale informace, kolik by Česko mělo do bruselské kasy vracet. Zdroje ČTK hovoří o tom, že je možné, že Agrofert bude muset vrátit všechny investiční zemědělské dotace od února 2017, kdy začala platit novela o střetu zájmů označovaná jako lex Babiš. Nemělo by se to týkat takzvaných přímých plateb, které jsou vypláceny všem zemědělcům v EU.

Podle Hospodářských novin auditní zpráva opět vytýká premiérovi Andreji Babišovi (ANO) střet zájmů. Není v ní ale, kolik peněz má ČR Bruselu vracet. Podle zdroje Deníku N se zpráva týká i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Jeho jméno se v novém auditu opakovaně vyskytuje stejně jako jméno premiéra Babiše, uvedl web deníku.

Babiš zasedá v českých vládách od roku 2014. V únoru 2017 vložil své firmy do dvou svěřenských fondů kvůli tomu, že začal platit takzvaný lex Babiš. Do té doby zákon členům kabinetu přístup k evropským fondům neomezoval, nesměli ale chod svých firem ovlivňovat.

Přijetí auditní zprávy ČTK potvrdila i mluvčí Státního zemědělského intervenční fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. Čtvrtečního briefingu se podle ní zúčastní rovněž ředitel fondu Martin Šebestyán. Konkrétní čas briefingu by úřady měly zveřejnit během večera.

Ze Státního zemědělského intervenční fondu bylo holdingu Agrofert od roku 2012 do letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun. Unijní auditoři byli ve fondu na kontrole letos mezi 14. a 18. lednem. Pokud by i auditní zpráva o zemědělských dotacích navrhovala peníze vrátit, mohlo by to mít na Agrofert jako největšího producenta v českém zemědělství a potravinářství hospodářský dopad.

Potíže i u Tomana?

Toman v pondělí na dotazy novinářů řekl, že žádný střet zájmů nemá a na tom trvá. Dotace ve prospěch své rodiny podle svých slov ovlivňovat „absolutně nemůže“. Odmítl také to, že by v budoucnu mohly nastat problémy s celkovým čerpáním zemědělských dotací.

Server iRozhlas.cz minulý pátek upozornil na to, že zemědělský fond s firmami z holdingu Agrofert stále podepisoval smlouvy, přestože od loňského srpna platí nová unijní pravidla o střetu zájmů. Podle serveru od té doby fond uzavřel smlouvy na šest nových projektů za téměř 40 milionů korun. Téměř šest milionů dostal například producent kuřat, firma Xaverov, která spadá pod firmu Agrotrade, již ovládají otec i bratr ministra zemědělství Tomana.

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert se předloni meziročně snížil o 38 procent na 4,8 miliardy korun. Konsolidované tržby firmy stagnovaly na 155,1 miliardy korun, v roce 2016 činily 155,3 miliardy korun. Za poklesem stál výkon německé pekárenské skupiny Lieken, nedařilo se také společnostem chemického sektoru produkujícím hnojiva. Naopak dobře si vedly zemědělské společnosti. Výsledky Agrofertu za loňský rok zatím nejsou k dispozici.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marmat ( 7. června 2019 13:31 )

pokud obsahoval první "audit" podobné minely v právních odkazech jako eviden­tně/pr­okaza­telně ten druhý, tak je to VRATKA ...na zvracení!!!
A 100%na objednávku!!! Ono stačí, že v 5 "auditovaných "firmách vůbec nikdy nebyli

marmat ( 7. června 2019 13:24 )

cezar8: Super shrnutá frustrace chobot­nice­...Ne­najde klid.Kouká na bohatého "principála" se vztekem a nenávistí od začátku Díky lidem(volbám) se stal premiérem a všechny intriky nevídaných rozměrů ustál .To ovšem není její "cíl"!A tak špinavou práci velkoryse spon­zoro­vanýc­h"agen­tů"přev­zali 3 kluci = Miliony chvilek

kobyla1 ( 7. června 2019 11:13 )

pooresh:To už vážně nejsi schopen vyzvracet něco, co by dávalo smysl ty vemeno?

kobyla1 ( 7. června 2019 11:10 )

Palladium, padáky, Kapsh, pandury, gripeny, VOZ, IT, tunel Blanka, OKD, Promopro a další...jen drobné chybičky z neznalosti.....ale jen Babiš krade­....de­mago­gický blok se může vzteky posejřit

cezar8 ( 7. června 2019 10:39 )

anonym01: váš příspěvek je příkladem toho, jak drzý hlupák využívá právo svobody slova....

Zobrazit celou diskusi
Další videa