Na „Babišův“ audit si posvítí i žalobci. Premiér zuří, Benešová ho brání: „Je to vítěz voleb“

Aktualizováno -
2. 6. 2019
18:20
Autor: ČTK, trm - 
2. 6. 2019
12:03

Zjištění v návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle něhož je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin. V České televizi to řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle Babiše Zeman nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu, když chce návrh analyzovat. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nevidí Babišovi ve sporu s Evropskou komisí nevěřit, podle ní premiér splnil požadavky na vyřešení problému, když převedl holding Agrofert do svěřenských fondů, uvedla ministryně v pořadu Partie televize Prima.

Podle návrhu zprávy EK je Babiš po dobu svého vládního angažmá ve střetu zájmů kvůli vyplácení dotací pro Agrofert. Kvůli tomu dokument navrhuje vracení části dotací vyplacených Agrofertu, celkem by to mělo být 450 milionů korun. Návrh zprávy je v angličtině a české úřady budou zhruba měsíc čekat na český překlad, poté budou mít dva měsíce na odpověď. Poté komise zveřejní konečné stanovisko.

Nejvyšší státní zastupitelství vypracuje podle Zemana vlastní analýzu navrhovaného dokumentu, výsledky by mohlo mít do dvou či tří týdnů.

„My jsme se rozhodli, že zpracujeme naši vlastní analýzu. Pečlivě projdeme už předběžnou zprávu a vyhodnotíme, zda je na místě postupovat dále... My analyzujeme, protože to, co je tam napsané, je závažné a mohlo by to zavdávat podezření z trestného činu,“ řekl Zeman. Dodal, že pokud bude zastupitelství potřebovat další informace, vyžádá si je. K dalšímu postupu potřebuje vědět třeba to, jak vypadaly žádosti o dotace, kdo byl za ně odpovědný, kdo je podepisoval a kdo ve svěřenských fondech rozhodoval, podotkl nejvyšší státní zástupce. 

Podle médií by mohlo jít o trestný čin poškozování finančních zájmů EU a o dotační podvod. Podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob je možné stíhat i firmy.

Babiše státní zástupce rozzuřil

 „Nechce se mi věřit, že by odborník na úrovni nejvyššího státního zástupce docházel k tak ukvapeným závěrům místo toho, aby počkal na finální verdikt. Touto svou horlivou iniciativou nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu,“ uvedl Babiš. Dodal, že neví, jaká je Zemanova motivace.

Premiér trvá na tom, že předběžný návrh je plný nepravd, které budou české úřady v příštích měsících vysvětlovat a vyjadřovat se k nim.

Benešová stojí za premiérem

Podle Benešové je předčasné mluvit o možných škodách způsobených neoprávněným vyplácením dotací, protože zatím neexistuje konečné stanovisko EK. „Já bych počkala na konečný závěr. Sama vím, že jeden soud řekne toto a druhý řekne opak, i Evropská unie může mít závěry různé,“ řekla.

Europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil považuje návrh zprávy EK za ostudu pro celé Česko. „Je to ostuda, hrozí velká škoda v této zemi v řádu stamilionů korun a je jasné, že politici chtějí vést debatu a minimalizovat škodu, kterou premiér této zemi bohužel způsobuje,“ řekl Pospíšil. Benešová z dotazu, jestli dění kolem Babiše poškozuje celé Česko „utekla“.  „Babiš je vítěz dalších voleb, tady ho lidé volí,“ řekla ministryně, kterou do čela spravedlnosti nominoval právě Babiš.

Pospíšil také apeloval na vládu, aby českou reakci na stanovisko EK nepřipravovali ministři nominovaní do vlády hnutím ANO. Podle něj hrozí riziko, že by nezastupovali zájmy Česka, ale zájmy Babiše a Agrofertu. Benešová se k tomuto požadavku zatím nechtěla vyjadřovat. „Uvidíme, jak se na vládě domluvíme,“ řekla.

Agrofert: Není důvod dotace vracet

V návrhu auditu je podle skupiny Agrofert řada nepřesností, nepravdivých tvrzení a zavádějících interpretací, řekl mluvčí firmy Karel Hanzelka. Současně zopakoval, že Agrofert zná zprávu zatím jen z médií a že ohledně čerpání dotací se vždy řídil zákony a platnými pravidly. Nevidí tedy důvod, proč by případně měl dotace vracet.

„Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, což v minulosti potvrdila i řada kontrol a právních expertiz, které máme k dispozici. Taktéž Andrej Babiš učinil vše, co po něm zákon požadoval, tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů,“ řekl v reakci na zveřejněné informace Hanzelka. Doplnil, že Agrofert je připraven ke spolupráci s českými úřady, pokud jej osloví.

Sedmdesátistránkový text navrhované auditní zprávy zveřejnila v pátek média. Auditoři se v materiálu zaměřují na čerpání dotací firmami z holdingu Agrofert, který Babiš vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů. Podle návrhu dokumentu, který se ještě může měnit, je premiér po celé své vládní působení ve střetu zájmů, má vliv na firmu i na použití dotací z EU.

Babiš opakovaně odmítl, že by byl ve střetu zájmů nebo porušoval evropské či české právo. Podle něj Česko žádné peníze vracet nebude.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

krodyl ( 7. června 2019 08:02 )

Ministr propagandy Mikuláš Minar?

satanas ( 4. června 2019 10:23 )

Co mne udivuje je to, jak tzv "Ceska televize" se po bolsevicku pustila do kapitalisty BABISE!! To by i Fojtik zavidel!

5nastolevceskych ( 4. června 2019 08:21 )

Když Nagyová neproclila kabelky, tak je v pořádku, že soudruh estébák Babiš krade stamiliony.
Čest práci!

e.lesanova ( 3. června 2019 15:47 )

Fanatikůma a zmanipulovaným štváčům doporučuji zklidnění emocí...ukvapené akce nikomu nepros­pějí­....ne­podlé­hejte "předkládaným" výmyslů a domněnkám a vyčkejte na FAKTA...nenechte se vmanipulovávat k agresi lidmi, které ani neznáte a kteří vás jen využívají pro své cíle...jste generace, kterou nepostihly žádné hrůzy válek, važte si toho, zfanatizováním davů vždy začínají velké problémy...a ty se mohou týkat i vás...

agfor ( 3. června 2019 14:10 )

Lež má krátké nohy. To je vidět na účelovém dosazení Benešové do koryta ministryně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa