Babiš po schůzce s šéfem EU zmínil migranty a peníze. Tusk šel na hrob Havla

Aktualizováno -
8. 5. 2019
13:55
Autor: ČTK, kal - 
8. 5. 2019
10:55

Bezpečnost, otázky spojené s migrací nebo vztah mezi Evropskou radou a Evropskou komisí patří podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mezi strategické priority EU v nadcházejícím pětiletém období. Za nejdůležitější ale označil posílení vlivu členských zemí na použití dotací z EU. Uvedl to po středečním ranním setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. V prohlášení proneseném česky se Tusk o prioritách nezmínil, zdůraznil ale myšlenky českých vizionářů včetně Václava Havla o tom, jaká by Evropa měla být.

Václav Havel řekl, že v Evropě jsou svoboda a odpovědnost dvě strany jedné mince. Přesně vystihl, co znamená být Evropanem,“ uvedl Tusk. Dodal, že o těchto myšlenkách chce mluvit i na čtvrtečním summitu evropských lídrů v rumunském Sibiu, který se má prioritami EU zabývat. Tusk později zašel i na Havlův hrob na Vinohradském hřbitově.

Babiš mezi české priority strategie EU zařadil schengenský prostor, který zaručuje volný pohyb osob v rámci Unie, nebo potřebu zohlednit specifika jednotlivých zemí z hlediska rozvoje energetiky. Třetina výroby elektřiny v Česku pochází z jaderných elektráren. „Taky jsme se bavili o tak populární dvojité kvalitě potravin,“ řekl po jednání novinářům.

„Z mého pohledu to nejdůležitější, s čím my stále bojujeme, je to, abychom měli podstatně větší vliv a abychom hlavně my rozhodli o tom, na co budou použity peníze, které dostáváme z Evropy,“ řekl Babiš po jednání novinářům.

Češi podle Tuska vždy zavrhovali neautentičnost a odmítali slepě následovat doktríny a dogmata. „Vždy se vyznačovali schopností jistého sebeodstupu, moudrým smyslem pro humor a zdravou dávkou skepticismu,“ uvedl Tusk. Podle něj by tyto vlastnosti neměli měnit, protože „takový přístup je nejlepší odpovědí na populismus a radikalismus, které se v Evropě začínají šířit.

Evropská komise nabídla pět priorit na pět let

Tusk už dříve zveřejnil materiál stručně popisující jeho představu strategické agendy EU pro roky 2019 až 2024. Vedle slibů ochrany vnějších hranic či reformy unijní azylové politiky hovoří třeba o rychlejším přechodu k „zelené“ energii či posilování měnové unie. Členské státy se liší například v pohledu na cíle v otázce ochrany klimatu či na možnosti budoucího rozšiřování EU.

Video Babiš okopíroval Trumpa a nasadil čepici. V Bruselu nechce "držet hubu" - Jakub Veinlich, Blesk
1080p 720p 360p

Vlastní představy nabídla koncem dubna Evropská komise, podle níž by se EU měla v nadcházejících pěti letech soustředit na pět priorit. Jsou jimi vznik skutečné bezpečnostní unie a směřování k funkční obranné spolupráci sedmadvacítky, zvyšování konkurenceschopnosti EU, zachování sociálně spravedlivé EU, účinnější boj s klimatickými změnami a posílení vlivu Unie na světové scéně.

Evropská komise chce být také aktivnější při řízení migrace a prosazuje sdílení odpovědnosti a solidaritu. Členské státy ale na to mají stále značně rozdílný pohled.

flesch2z ( 9. května 2019 21:28 )

Vlastní představy nabídla koncem dubna Evropská komise, podle níž by se EU měla v nadcházejících pěti letech soustředit na pět priorit.Tusk se doma tvářil jak kyselá okurka, protože Poláci ho s tímhle poslali do pr...e a hodně hlasitě. A teď ty pětileté představy euromarxistů pro změnu zkouší u nás. Pětiletky jak za komoušů.

anonym01 ( 9. května 2019 18:36 )

dlouhodobě pracuji na tom aby me dostali z me zeme. az ted mi to dochazi proč. Nejsem vhodna. jenze v tomhle jede klaus, zeman , babis i komousi.

anonym01 ( 9. května 2019 18:32 )

no pravdu sice má, ale co dělat? Jak ty naše lidi zmobilizovat aby se dozvěděli?

tomik007 ( 8. května 2019 22:04 )

ZDENKOVY INFORMACE, jsou zde podstatne duveryhodnejsi, nezli ty MARMATOVY

 

tomik007 ( 8. května 2019 22:00 )

MARMATE - a copak se ti na tom nezda ???  

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa