Babiš zuří: „Účelový boj a udavači v EU.“ Střet zájmů řeší opět ve Štrasburku

15. 4. 2019
18:25

Na poli Evropské unie se dál má řešit údajný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Tato kauza nyní zaznamená další posun, Babiš to však považuje nadále za účelový boj a po pondělním jednání vlády se ve Strakově akademii opřel do „udavačů“.

Evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger měl dnes před europoslanci ve Štrasburku představit předběžné závěry auditu evropskému výboru pro rozpočtovou kontrolu. Na pořad dne se dostal bod „provádění článku 61 nového finančního nařízení o střetu zájmů ve členských státech ze strany Komise“, upozornilo Info.cz s tím, že český premiér může mít problém – nemusel by splňovat nová a přísnější pravidla. 

Co od této zprávy očekává Andrej Babiš (ANO)? „Neočekávám vůbec nic, je to jen pokračování účelového boje proti mé osobně s cílem dostat mě pryč z politiky, které se přeneslo díky našim poslancům a různým udavačům na půdu Evropské unie,“ uvedl po jednání vlády. 

Babiš: Chápu, že vadím plno lidem

Minulý víkend novinářům Babiš řekl: „Já to neřeším, já chápu, že se blíží evropské volby a Antibabiš se přenesl z českého parlamentu do evropského parlamentu. Více méně tam máme novou lex Babiš. Já chápu, že v Evropě ne všem vyhovuju. Já jsem prosadil zrušení kvót, kritizuju rozpočet, kritizoval jsem extrémní požadavky na klimatickou změnu.“

Český premiér tvrdí, že jde o kampaň proti němu. „Já to ani nesleduju, pro mě je to nesmysl. Máme lex Babiš, já jsem postupoval podle lex Babiš. V Evropském parlamentu tam jsou nějaké zeleno-pirátské strany, nebo co to tam mají, plus jedna poslankyně z CDU (Ingeborg Grässle - pozn. red.) si na tom dělá kampaň. A to je všechno. Je to jenom pokračování pokusu mě nějak vystrnadit z politiky. A chápu, že vadím plno lidem,“ dodal k projednávání na půdě EU.

Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla Transparency International ČR. A připojili se k ní Piráti. Babiš podle nich i po vložení Agrofertu do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň jako předseda vlády má vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Agrofert vlastnil do začátku předloňského roku Babiš, v únoru 2017 musel kvůli zákonu o střetu zájmů vložit akcie svých firem do svěřenských fondů. Babiš také čelí trestnímu stíhání kvůli unijní dotaci pro farmu Čapí hnízdo.

Evropský parlament loni v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt. Proplácí ale dotace na starší projekty nebo na přímé platby.  

Dotace pro Agrofert se přitom řešily i na víkendovém sněmu STAN, který si zvolil nového předsedu Víta Rakušana. Delegáti vyzvali premiéra Babiše, aby nejen kvůli konfliktu zájmů přestal čerpat nenárokové eurodotace.

„Protože tím především odnímá podporu menším podnikatelům, samosprávám a neziskovému sektoru,“ konstatoval sněm. Europoslanec za STAN Stanislav Polčák na tiskové konferenci poznamenal, že by nenárokové dotace neměly čerpat velké holdingy, jako je skupina Agrofert.

Video Premiér Babiš lituje vstupu do politiky. Je prý ale pyšný na to, co dokázal. - Blesk TV
1080p 720p 360p

stbakbures ( 16. dubna 2019 19:33 )

Burešprde magormate, já se divím, že ty bývalý komouš a stbák tady odsuzuješ někoho za to, co jsi dělal ty a především ten tvůj šmejd, podvodník, migrant, zloděj a lhář - soudruh stbák bureš 7 let. Magormate, sdělíš nám své krycí jméno v stb?

petr12 ( 16. dubna 2019 18:02 )

ty vylízaná hlavo udavač za každého režimu,ve škole,učnáku,na vojně byl vždy největší špína,sajrajt,*** jakmile jednou udáš budeš udávat celý život a budeš žít jako krysa.Měl jsem podobného práskače který za komunistu udával když jsme to zjistili nakopali jsme mu ryt a přestali se snim stýkat je třicet let po špinavém převratu a krysa udáva znovu!!!! piráti,Bartoš je taková fetácká udavačská pakáž nemakat udávat a prachy,prachy,prachy fet!

hradnisamohonka ( 16. dubna 2019 12:56 )

pako12: Špinavější a hnusnější je rozkrádat dotace i daně jak to dělá soudruh Bureš. Jsi opravdu takové pako vylízané ?

petr12 ( 16. dubna 2019 10:44 )

je něco špinavějšího,hnusného,zákeřného,slizkého, než udavači!!! pirátu kde vyniká feták Bartoš a jeho banda.Věřte ža pakáž těchto svazáku nám ještě připraví sajrat politiky jako Hřib v praze tyto smažky chtějí soukromníkum odebírat byty,majetky,kliniky pro fetácké zrudy s kliniky,aktivisty,neziskovky a jsou ochotni i ty byty dávat uprchlíkum to jsou názory pirátu kteří nikdy nemakali,nic nevlastnili na nic nepřiložili ruku k dílu jen hulili!!Občané tato sebranka fetáku,netáhel je obrovské nebezpečí pro stát,občany,rodiny.Oni jsou schopni svojí tupostí spustit komunismus,chaos,rozdávaní cizího majetku aniž by někdy rukama vydělali jedinou korunu.Proto verbež kopíruje komunisty ti taky zabírali majetek ve prospěch své politiky a pak nám ukázali čerta na zdi!! piráti jsou nebezpečný udavačský dobytek fetáku,nemakačenku nevolte budete litovat!!!

jentakjenkobliha ( 16. dubna 2019 07:14 )

Co jsme to za národ že předseda vlády je cizinec, komunista , estebák trestně stíhaný a vyšetřovaný ve všech státech kde podniká.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa