Senátor chce řešit dotace pro Agrofert u OBSE. „Psychopat a mafie,“ šílí Babiš

Autor: ČTK - 
17. 4. 2019
13:45

Možným ovlivňováním evropských voleb kvůli unijním dotacím pro společnost Agrofert by se mohla zabývat Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a Rada Evropy. Požádal ji o to senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht. Rozhodl se tak kvůli tomu, že Evropská komise zatím nezveřejnila výsledky auditu, který souvisel s údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a dotací pro Agrofert. Ve středu to oznámil mluvčí Pirátů Jakub Dušánek. Premiér v reakci označil Wagenknechta za psychopata.

„Pana senátora znám jako psychopata, který je součástí té mafie, která mě chce zlikvidovat v politice,“ řekl ve středu doslova premiér. Wagenknecht působil na ministerstvu financí jako první náměstek v době, kdy ho Babiš řídil. Současný premiér ho v únoru 2014 na úřad přivedl, o rok a čtvrt později jej ale odvolal. Wagenknecht odmítl nabídku stát se politickým náměstkem.

Nyní senátor Wagenknecht podle Dušánka požádal OBSE a Radu Evropy o předběžné ujištění, zda financování skupiny Agrofert nemůže ovlivňovat rovnost šancí v politické soutěži. „Jde minimálně o přímé zemědělské dotace, jimiž je holding přes Andreje Babiše propojen s hnutím ANO 2011 v rozporu s existujícím zákazem střetu zájmů. OBSE a Rada Evropy mají kompetence ke zkoumání řádného průběhu voleb a rovné politické soutěže v evropských zemích,“ zdůvodnil v tiskové zprávě svůj postup Wagenknecht.

Senátor se rovněž rozhodl obrátit na Soudní dvůr Evropské unie, aby posoudil, zda je postup Evropské komise a evropského komisaře pro rozpočet Günthera Oettingera v souladu s evropským právem. Chce předejít možným žalobám na neplatnost voleb do Evropského parlamentu. „Existuje tu riziko, že Evropská komise zvyšuje finanční sílu jedné politické strany a výši jejich prostředků na kampaň v důsledku poskytování dotací pro firmy, jež jsou s touto politickou stranou propojené,“ dodal Wagenknecht.

Žádné nové peníze pro Agrofert

Piráti už v pondělí oznámili, že se na Soudní dvůr EU obrátí v případě, pokud Evropská komise výsledky auditu nezveřejní do začátku května. V úterý neúspěšně žádali Sněmovnu, aby vyzvala Evropskou komisi ke zveřejnění závěrů auditu do poloviny května, kdy je má Evropská komise poslat českým úřadům k vyjádření.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla nevládní organizace Transparency International ČR. Babiš podle jejího právního názoru může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenských fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku. Babiš to odmítá.

Oettinger už dříve oznámil, že Evropská komise nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Český Státní zemědělský intervenční fond od loňského srpna, odkdy platí nové nařízení EU ohledně střetu zájmů, neproplatil koncernu Agrofert žádný nový projekt.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

petr12 ( 19. dubna 2019 18:57 )

když je to hovado je to pirát,když je to křivák tak je to pirát,když je to udavač tak je to pirát,když je to senátor tak je to pirát, neskutečný humus sajrajt za 120000 tisíc měsíčně.

hejhej ( 19. dubna 2019 10:40 )

A kdy příjdou na řadu dotace na Schrzenbergův Orlík pane senátore ???????

Rudolf Tvrdon ( 17. dubna 2019 22:19 )

Stále dokola. Banda blbu a ještě vyhuleni piráti. To je ale panečku národ idiotu. Proč nenapíšete popravdě co jste vy pisalci za luzu!!!!! Proč???? Něco od vás z domova, třeba kdo takový pamr..... Dy porodil, proč toto o sobě nepíšete???? A k tomu ještě něco navíc.???

satanas ( 17. dubna 2019 18:21 )

Napred at se Pirati postaraji o zaklapnuti dvirek za Rathem a pak at se pousti do dalsi akce!! Tempem, jakym CZ justice pracuje nikdy Babis odsouzen nebude!!

petr12 ( 17. dubna 2019 18:05 )

zase udavači,práskači vyhulené lebky umíte něco jiného než udávat za 120000 tisíc měsíčně.Piráti si založili živnost na udávaní,vyšetřování,pomluvách,lžích mladá pakáž fetáku si zajistila přísun peněz za neskutečnou špínu udávani,zabavení soukromého majetku pro svojí svoloč s kliniky..Tento senátor je obecný blb,závistivé hovado,neskutečný humus politiky ty nemehlo ty neumíš nic než udávat to je na politika málo špínit,lhát,pomlouvat umí i Kalousek jsi ubožák doma stebe musí mít radost práskači!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa