Agrofertu stopli kvůli auditu z EU zemědělské dotace. Zkrátka přijde i Toman, opozice jásá

Aktualizováno -
6. 6. 2019
12:30
Autor: ČTK, kal, for - 
6. 6. 2019
08:30

Firmy skupiny Agrofert nebudou mít proplácené nenárokové zemědělské dotace u projektů, které byly schválené po 9. únoru 2017. Uvedl to generální ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán, podle kterého jde o 63 milionů a přímo souvisejí s údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), který holding převedl do svěřenského fondu. Agrofert se brání, žádnou z jejich firem prý auditoři nenavštívili a informace o stopce je pro ně nová. Dotace nebudou mít proplácené ani firmy ministra Miroslava Tomana (ČSSD), jakkoli u něj audit střet zájmů nekonstatuje. Opozice pozastavení dotací vítá.

„Zpráva z našeho pohledu obsahuje chyby. Odkazuje se na paragrafy, které v české legislativě vůbec neexistují,“ zaryl do auditorů Toman na čtvrteční tiskové konferenci, podle kterého jde o „útok na české zemědělství“.

Zmínka o útoku na zemědělství se ale nelíbí bývalému ministrovi resortu. Marian Jurečka (KDU-ČSL) napsal na svůj účet na twitteru, že jsou audity běžné, což ostatně potvrdil během tiskové konference i Toman a Šebestyán.

„Od roku 2013 jsme řešili v průměru 45 auditů na společnou zemědělskou politiku, což je v průměru asi osm auditů ročně. Ten roční údaj prostředků, které proplácíme, je 40 miliard. Peníze, které jsme doteď do EU vraceli za nesprávné postupy nebo pochybení se pohybují v promilích procentech, konstatoval a dodal, že první částky jsou většinou vyšší a postupně se zmenšují. 

Nejnovější návrh auditu má podle ředitele fondu tři hlavní části, v první se řeší střet zájmů premiéra Babiše a Agrofertu. Ministerstvo již vyčíslilo 12 projektů v hodnotě 63 milionů korun, jichž se to týká, podle Šebestyána jde již o proplacené peníze. Druhá část zprávy řeší mimo jiné obecné postupy a náklady, korekce tu může být 150 až 170 milionů korun. Třetí část se zabývá možným střetem zájmů Tomana, který nebyl podle ministra a ředitele fondu konstatován.

Toman nabroušeně: Tento příběh končí

„Celou dobu tady byly spekulace o střetu zájmů ministra Tomana. Musím to odmítnout. Tento příběh končí,“ tvrdil nabroušeně ministr novinářům. Jenže šéf SZIF Šebestyán po chvíli dodal, že zastavení dotací se týká kromě Agrofertu i firem ministra zemědělství. Rovněž konstatoval, že se to nedotkne daňových poplatníků. 

„Naše právní stanovisko ke střetu zájmu je jiné. Trváme na něm. Vzhledem k tomu, že jsme dostali tu předběžnou zprávu, tak se k tomu postavíme. S respektem k názoru druhé strany provedeme pozastavení,“ odpověděl ředitel na dotaz novinářů, proč se dotace pozastavují, i přesto, že zaujímají odmítavé stanovisko ke střetu zájmu ministra Tomana.

Opozice: Je to záchranné lano

K zastavení plynutí peněz se vyjádřilo i několik členů vlády. „Vítáme to, protože KDU-ČSL a další kluby v rámci mimořádného bodu v úterý jasně formulovaly požadavek, aby došlo k okamžitému zastavení vyplácení dotací z národních zdrojů,“ uvedl předseda lidovců Marek Výborný (KDU-ČSL).

Generální ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán (vlevo) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) na tiskové konferenci k auditu EU (6. 6. 2019)Generální ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán (vlevo) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) na tiskové konferenci k auditu EU (6. 6. 2019) | Blesk - Alexandr Malachovský

Za důležité pokládá, aby všichni, u nichž se prokáže, že získali dotace neoprávněně, peníze vrátili. „Není možné, aby tím trpěli další žadatelé,“ uvedl. Poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík připomenul, že jeho strana tento krok doporučovala už před rokem.

Poslanec Marek Benda (ODS) poukázal na to, že fond bude stejně přistupovat k dotacím u podniků rodiny ministra Tomana  „Oligarchové ve vládě jsou problém, který nám škodí,“ konstatoval. Podle šéfa poslaneckého klubu STAN Jana Farského případ ukazuje, jak bylo pro Česko důležité zapojit se do struktur Evropské unie a NATO. „Vrací nás do reality právního státu,“ uvedl a přirovnal unii k záchrannému lanu.

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil se nezdráhal komentovat dění kolem auditu na twitteru. Podle něj to k odstoupení Babiše nepovede. 

Agrofert: Nikdo u nás nebyl

Holding Agrofert zaslal Blesk Zprávám vyjádření. „Oba audity vnímáme jako velmi pochybné a neprofesionální. Auditoři Evropské komise se nebyli podívat ani v jedné z našich firem, o kterých ve svých závěrech hovoří. Nezeptali se nás na jedinou věc. Neměli jsme nejmenší možnost se k čemukoli vyjádřit,“ napsal tiskový mluvčí Karel Hanzelka. 

Informace, že bude proplácení dotací pozastaveno, je pro Hanzelku nová. Vyjádřil se, že to berou na vědomí a doufají, že se auditoři ve firmě ukáží.  „Ať k nám evropští auditoři klidně přijedou, jsme připraveni jim vše vysvětlit. připraveni k dialogu s úřady, ale trváme na tom, že se v oblasti dotací řídíme přesně podle zákonů,“ dodal. 

Video Babiš se omluvil demonstrantům. A zase se do nich pustil: Nejsem zloděj - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Jednání s Evropskou komisí až v lednu 2020

První jednání s Evropskou komisí je naplánované na 28. ledna 2020. Prozatím ale EK požaduje seznam všech projektů Agrofert z dotačního Programu rozvoje venkova a přijetí opatření k zamezení střetu zájmu. 

Zpráva, kterou ČR obdržela od EK k lednovému auditu, je předběžná. Český překlad obdrží úřad za měsíc. Ve chvíli, kdy ČR obdrží zprávu v mateřštině, bude mít dva měsíce na to, aby poskytla svůj komentář.

Prozatím ale k předběžné zprávě zaujímá ČR stejný postup jako komise - tedy takový, že se k probíhajícímu vyšetřování nebude nadále vyjadřovat. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 6. června 2019 20:22 )

VZHLEDEM K TOMU ze cast soucasne vlady stravila polovinu zivota bojem proti imperialismu a druhou polovinu bojem za imperialismus, je dost velka vyhoda ze obdobi Hitlerova nacismu je jiz pomerne vzdaleno...

jentakjen ( 6. června 2019 16:39 )

Ode dneška nejím koblihy.

anonym01 ( 6. června 2019 15:55 )

JE TO OBROVSKA OSTUDA. CO BUDEME DELAT?

anonym01 ( 6. června 2019 15:50 )

DAVNO JIM TO DOCVAKLO, ALE KDYZ ONI MAJI PTAČÍ METABOLISMUS

anonym01 ( 6. června 2019 15:48 )

ano, ano, vseci vyjmenovani kradnu, jsou tunelari, ALE jenom ja to mam JENTAKJEN cerny NA BILÝM PAPIRE JEN!

Zobrazit celou diskusi
Další videa