„Máme jen jednu planetu“. Statisíce mladých žádají v ulicích Evropy lepší ochranu klimatu

Autor: ČTK - 
27. září 2019
15:51

V evropských městech v pátek vyšly do ulic statisíce mladých lidí v rámci demonstrací za lepší ochranu klimatu. V centru Říma protestuje 200 000 lidí, dalších 150 000 demonstrantů hlásí Milán a celkem podle pořadatelů ve 160 italských městech žádá politiky o rozhodnější postup proti oteplování planety přes milion mladých. Rekordně vysokou účast na klimatických protestech v pátek zaznamenalo i Rakousko, například ve Vídni demonstruje na 30 000 lidí.

Páteční demonstrace jsou vyvrcholením protestního Týdne pro klima, který začal minulý pátek, kdy do ulic po celém světě rovněž vyšly statisíce lidí. Pravidelné páteční protesty Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) iniciovala před rokem švédská aktivistka Greta Thunbergová, která se v pátek osobně zapojí do demonstrace v kanadském Montrealu.

V Římě v pátek demonstrantům přálo slunečné počasí a centrem pochodovalo na 200 000 lidí, kteří nesli například transparenty s nápisy „Máme jen jednu planetu“ nebo „My jsme změna“. V Miláně se podle deníku La Repubblica na demonstraci se školáky často vypravili i jejich rodiče či prarodiče. Velkou účast hlásí i pořadatelé v Turíně, kde se do protestu zapojilo přes 50 000 lidí.

Dnes to bude největší klimatická stávka v dějinách Rakouska,“ řekla Veronika Winterová z rakouské buňky hnutí Fridays for Future. Policie jí později dala za pravdu, když odhadla, že ve Vídni demonstruje asi 30 000 lidí, v Innsbrucku kolem 18 000 a další tisíce mladých se podílejí na akcích ve Štýrském Hradci, Bregenzi či Linci. Vysoká účast se čeká i v Německu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

al.bunda ( 27. září 2019 18:08 )

Já žádám aby měli lidi p.del vzadu

tekyla ( 27. září 2019 17:17 )

pakáž lopa­ty,hrá­bě,krum­páče a něco vytvořit pro planetu kecy!! na to jsou poli­tici,­sená­toři,­taky jen kecají ale makat ani boha!!

jebuto ( 27. září 2019 17:09 )

By mě zajímalo jestli po sobě aspoň uklidí bordel.

Nezadat ( 27. září 2019 16:45 )

Jsem pro,ale odevzdat mobi­le,po­číta­če,ři­dičá­ky a atd.Myslím,že za týden by mladí záškoláci roztrhali Grétu na kusy i jeji přis­luho­vače­.Jes­tliže je jízda hromadnou dopravou dražší jak os.autem,tak tady začíná problém a Češi nejsou tak bohatí aby utrácely za dražší věci.

Manowar ( 27. září 2019 16:23 )

Všechny mladé prolustrovat a kdo vlastní řidičský průkaz a auto,tak auto i řidičák doživotně odebrat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud