Čtrnáctileté děti měly dostat „přes držku“? Hanák se za ostrý výrok omluvil

Autor: ČTK, tva - 
15. 7. 2019
18:35

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se omluvil za své výroky, které pronesl na adresu mladých aktivistů, kteří ve školním roce v desítkách zemí v pátky demonstrovali za ochranu klimatu. Podle Českého rozhlasu Hanák na červnovém setkání ekonomických diplomatů prohlásil, že „když čtrnáctileté děti v Německu a ve Švédsku, místo aby dostaly přes držku, každý pátek chodí do ulic a stávkují za něco, čemu ani nerozumí“. V reakci na to v pondělí Hanák na twitteru uvedl, že výrok považuje za nešťastný a podle něj takto neměl vyznít.

Šéf svazu průmyslu rovněž uvedl, že vítá, když mladá generace a studenti projevují vlastní názor, nelíbilo se mu prý však, že by to měli dělat po celé Evropě na úkor výuky a vzdělávání, které považuje za klíčové pro jejich budoucí úspěch v životě.

„Jsem si vědom toho, že průmysl musí přispívat k řešení a mnohé firmy již do ekologizace výroby a do snížení svého vlivu na životní prostředí investují významné částky,“ doplnil ve své omluvě Hanák.

Zelení jsou velkým nebezpečím, prohlásil také Hanák

Páteční školní demonstrace, které upozorňovaly na naléhavost problému klimatické změny, se na celém světě konaly několik měsíců. V březnu a květnu se jich zúčastnily statisíce studentů z více než 120 zemí včetně České republiky. Symbolem boje se stala šestnáctiletá Greta Thunbergová, podle které jsou změny klimatu největší krizí, s níž se lidstvo dosud setkalo.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav HanákPrezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák | Foto Blesk - Daniel Černovský

Hanák jejich aktivity podle ČRo kritizoval koncem června na konferenci ekonomických diplomatů v Praze v souvislosti s výsledky voleb do Evropského parlamentu a tamním posílením zelených.

„Posílení zelených v Evropském parlamentu je pro naši zemi a budoucnost hodně špatná zpráva. Tito lidé jsou zásadně proti průmyslu, proti automobilovému průmyslu, těžebnímu průmyslu a strojírenství, a to všechno je základna naší ekonomiky. Takže tito lidé jsou velkým nebezpečím,“ řekl rozhlasu Hanák a doplnil, že „velké myšlenky jsou dobré na záchranu planety, ale myslím si, že když čtrnáctileté děti v Německu a ve Švédsku, místo aby dostaly přes držku, každý pátek chodí do ulic a stávkují za něco, čemu ani nerozumí, tak si myslím, že to není dobrá zpráva pro Evropu. Zelení jsou velké nebezpečí a buďme rádi, že zatím nemají osobnosti a neprobudili se tady.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 22. července 2019 10:14 )

Řekněte jim že pro záchranu planety je potřeba odložit na chvilku mobily, a náměstí budou prázdná 😁

anonym01 ( 17. července 2019 14:21 )

ty nejsi clovek. ty jsi komunisticky lejno u cesty.

barda ( 16. července 2019 14:48 )

sekebo: Přesně!

houslista ( 16. července 2019 10:10 )

anonym lidé mají pochopení!!ale pro takového koko.a jako ty nikdy!

houslista ( 16. července 2019 10:07 )

nedivte se že děti stojí s transparenty jako hydranti na náměstích! Přeci někdo to organizuje jak říká syn akti­visti,­pirá­ti,buz­na Mora­vec,Dr­ahoš­,Fis­cher,at­d,rek­toři,­řidi­telé škol,politická špína opozice,umělecká svoloč oni ví že omladina jim naletí na každou špat­nost,z­ákeř­nost,š­pínu,­dají se dobře manipulovat a mi řek syn někdy je to až nechutný!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa