Velkolepý ohňostroj v Sydney nebude? Lidé i hasiči chtějí peníze radši na boj s požáry

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
29. prosince 2019
13:00

Australské úřady zvažují, že zruší novoroční ohňostroj, což podpořil zejména šéf hasičů ze Sydney. Naopak premiér země Scott Morrison trvá na tom, že rachejtle budou odpáleny podle plánu. Austrálii už několik měsíců sužují rozsáhlé požáry a hasiči si neustále stěžují na nedostatek finančních prostředků. Ušetřené peníze z ohňostroje by radši investovali do hašení ohně, celá show například v Sydney vyjde na 89 milionů korun, uvedla stanice Sky News.

Hasiči jsou s premiérem a jeho postoji k požárům nespokojeni už nějakou dobu, nejvíc mu zazlívají, že zatímco bojovali s ohněm, vyjel si s rodinou na dovolenou na Havaj.

„Na Nový rok se každý rok zraky celého světa upírají na Sydney. Lidé touží vidět jasné barvy a pestrost našeho ohňostroje, který symbolizuje naše úspěchy. V těžké době, kterou prožíváme, to vidím jako perfektní způsob, jak ukázat světu, že jsme stále plní optimismu a pozitivních myšlenek,“ prohlásil premiér Morrison.

Video Velkolepý ohňostroj v Sydney přilákal v Austrálii statisíce lidí. - Reuters

V hlavním městě ohňostroj nebude určitě

Šéf hasičů ve státě Nový Jižní Wales Shane Fitzsimmons ale s předsedou vlády úplně nesouhlasí. „Pyrotechnické společnosti a jejich experti jsou zvyklí s námi spolupracovat. Pokud zjistíme, že připravená show je v nastalé situaci nebezpečná, zakážeme ji,“ slíbil Fitzsimmons. V hlavním městě Austrálie Canberra už dokonce ohňostroj odvolali.

„Tisíce lidí se pohybují kolem města a hledají místo, ze kterého perfektně uvidí. To v současnosti, kdy kolem zuří požáry, představuje značné nebezpečí,“ vysvětlila Georgina Whelanová z agentury pro zvládání krize.

Premiér se snaží hasiče uchlácholit příplatkem

Statisíce lidí podepsaly petici za zrušení ohňostroje v Sydney a požadují, aby peníze určené na show dostali hasiči. Právě stát Nový Jižní Wales, kde se nachází i Sydney, je nejvíce poničeným regionem. Požáry si zde vyžádaly osm obětí, oheň připravil o domov tisíce rodin.

„Ohňostroj nemůžeme jen tak zrušit, a i kdybychom mohli, prakticky by to nic nezměnilo. Platí se dopředu,“ komentovala petici starostka Sydney Clover Mooreová. Zároveň uvedla, že chápe stížnosti lidí, že kolem města je už „dost dýmu a rachejtle tomu jen přidají“.

Australská vláda oznámila, že hasiči včetně dobrovolníků, kteří strávili alespoň 10 dní zápolení s požáry, dostanou příplatek 137 tisíc korun. Premiér následně uvedl, že pokud se k hašení připojí státní úředníci, také oni obdrží bonus.

Požáry se nejhůře podepsaly na koalech

Hrozivá horka a velké požáry na jihu Austrálie už v postiženém regionu přinesly smrt tisícům koalů medvídkovitých, zahynulo až 30 procent těchto zvířat. Jejich druh je v Austrálii považován za „funkčně vyhynutý“, což znamená, že přeživší jedinci nestačí k životaschopnosti populace, zvláště pak k rozsáhlému území, na kterém zvířata žijí.

Video Záchrana koaly: Babička hrdinsky vběhla pro zvíře do plamenů. - Reuters

Jeden z těchto vačnatců, zjevně strádající nedostatkem vody, našel pomoc u cyklistů, které zastavil, informovala televize ABC. Podle členky cyklistické výpravy Anny Heuslerové skupina na koalu narazila při výletu u Adelaide, metropole státu Jižní Austrálie. Seděl uprostřed silnice.

Při australských požárech nejvíce trpí koalové.Při australských požárech nejvíce trpí koalové. | Reuters

„Vyrazil přímo ke mně, jakmile jsem sestoupila, a vylezl mi na kolo, když jsem mu dávala napít z lahve,“ líčila nečekané setkání žena. Bylo to podle ní to nejkrásnější, co kdy na kole zažila.

V Praze býval ohňostroj na Nový rok, aby si ho lidé užili ve chvíli, kdy mu už nekonkurují další petardy. 1. ledna 2020 místo něj ale město vedené primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) uspořádá novoroční videomapping na budovu Národního muzea. Vychází tak vstříc kritikům, podle kterých je ohňostroj nejen nákladný, ale také kvůli němu zbytečně umírají ptáci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud