Austrálii ničí plameny, premiér si užívá na Havaji. „Hluboce lituji,“ omlouvá se za dovolenou

Aktualizováno -
20. prosince 2019
14:18
Autor: ČTK, sova - 
20. prosince 2019
08:54

Australský premiér Scott Morrison se v pátek omluvil, že vyrazil na dovolenou na Havaj v době, kdy jeho zemi sužují ničivé požáry. Ty si na jihovýchodě Austrálie vyžádaly již osm mrtvých. Nejnovějšími oběťmi jsou dva dobrovolní hasiči, kteří ve čtvrtek zahynuli při dopravní nehodě, když jeli na pomoc s likvidací ohně nedaleko Sydney. Deset dalších hasičů utrpělo ve čtvrtek vážná zranění, včetně popálenin a otravy kouřem. Podle agentury Reuters se v oblasti Sydney očekávají v sobotu velká vedra a silný vichr a úřady se připravují na vůbec nejvyšší stupeň nebezpečí.

Australský premiér čelil v posledních dnech na sociálních sítích, ale i na demonstracích v ulicích hněvu lidí kvůli tomu, že se navzdory situaci v zemi vydal na dovolenou do zámoří. Už předtím kritici jeho vládě vyčítali nečinnost v boji proti změnám klimatu.

Hluboce lituji, pokud jsem urazil některého z mnoha Australanů postižených hroznými požáry vegetace tím, že jsem v tuto dobu vyrazil s rodinou na dovolenou,“ řekl Morrison.

Lesní požáry v Austrálii.Lesní požáry v Austrálii. | Reuters

Nejméně osm obětí od října

V rozhovoru s rádiem 2GB v pátek Morrison potvrdil, že je s rodinou na Havaji. Zdůraznil ale, že dostává pravidelně informace o vývoji situace kolem boje s požáry. „Vzhledem k aktuálním tragickým událostem se vrátím do Sydney, jakmile to bude možné zařídit,“ dodal.

Rádiu 2GB předseda australské vlády rovněž řekl, že rodinný pobyt na Havaji byl přichystán jako překvapení pro jeho dvě dcery jako náhrada za původní dovolenou plánovanou na leden, která musela být zrušena kvůli jeho oficiálním návštěvám Japonska a Indie.

Zkrácením dovolené na Havaji reagoval premiér zjevně na úmrtí dvou dobrovolných hasičů ve věku 32 a 36 let. Při nehodě, kterou způsobil padající strom, utrpěli další tři hasiči zranění. Počet obětí, které Austrálie zaznamenala v souvislosti s požáry, tak od října vzrostl nejméně na osm.

Obyvatelé byli vyzváni k preventivní evakuaci

Situace se přitom ani v následujících dnech pravděpodobně nezlepší. Hasiči v oblasti Sydney uvedli, že se připravují na sobotu, kdy podle nich bude hrozit „katastrofální situace“. Obyvatelé žijící v blízkosti buše byli vyzváni k preventivní evakuaci.

„Existuje poměrně velká pravděpodobnost, že některé domy budou zničeny. Byl by zázrak, kdyby se tak nestalo,“ prohlásil jeden z šéfů místních hasičů Rob Rogers.

Austrálii sužují ničivé požáry. Dva hasiči přišli o životAustrálii sužují ničivé požáry. Dva hasiči přišli o život | Reuters

Stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě Austrálie ve čtvrtek vyhlásil kvůli rozsáhlým požárům sedmidenní výjimečný stav. Teploty zde na některých místech dosahují 45 stupňů Celsia. Metropole státu Sydney je zahalena hustým dýmem, který lidem způsobuje zdravotní problémy.

Více než 120 požárů hoří také ve státě Jižní Austrálie, kde je kritická situace hlavně v okolí města Adelaide.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud