Islamisté se vracejí do Evropy. Muži půjdou před soud, ženy k lékaři

19. prosince 2019
21:32

Do Bosny a Hercegoviny se vrátila ze Sýrie skupina bývalých bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) s ženami a dětmi. S odvoláním na kancelář bosenského prokurátora o tom informovala agentura Reuters. Dohromady jde o 25 lidí, sedm mužů bylo předáno prokuratuře, zatímco šest žen a 12 dětí bylo převezeno do přijímacího centra, kde budou podrobeny lékařské prohlídce. Některé z dětí jsou sirotci.

Kancelář prokurátora v prohlášení uvedla, že na některé členy skupiny byly vydány mezinárodní zatykače a čelí obvinění z organizování teroristické skupiny, členství v zahraniční polovojenské organizaci a z terorismu.

V roce 2014 byl v Bosně a Hercegovině přijat zákon, podle kterého hrozí až desetileté vězení osobám, jež odejdou bojovat do cizích válek či se pokusí do těchto konfliktů bojovníky rekrutovat. V uplynulých letech podle Reuters bosenský státní soud odsoudil 46 lidí, kteří se ze Sýrie a Iráku vrátili do vlasti. Islámský stát letos v březnu přišel o poslední území v Sýrii a mnoho jeho někdejších bojovníků se nachází v Kurdy spravovaných věznicích na severu Sýrie.

Většina Bosňáků praktikuje umírněnou formu islámu, někteří ale přijali radikální názory od zahraničích bojovníků, kteří přišli za války v letech 1992–1995 bojovat na straně muslimů proti pravoslavným Srbům a katolickým Chorvatům.

Podle bosenských zpravodajských služeb odešlo z Bosny a Hercegoviny a bosenské diaspory v letech 2012–2016 do Sýrie a Iráku 250 dospělých a 80 dětí, na místě se narodilo 150 dětí. Osmaosmdesát Bosňáků v konfliktu zemřelo.

Lubomr Babek ( 20. prosince 2019 13:50 )

opravuji: kteří souhlasí

Templ ( 20. prosince 2019 07:37 )

Jak je možné že ještě žijí 👺?

fotrpjotr ( 20. prosince 2019 03:15 )

Kde jste netis­kovky,­posta­rejte se o ně,vezměte si je domů.

kwagadex ( 20. prosince 2019 01:20 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

Lubomr Babek ( 19. prosince 2019 23:19 )

Aby byla situace s tímto tématem dostatečně politicky korektní, navrhuji, aby všichni, kteří nesouhlasí s návratem islámských bojovníků do zemí svého původu, aby neprodleně uvolnili své domovy pro tyto potřebné občany s tím, že je navíc budou finančně podporovat tak dlouho, dokud jim oni neuřežou hlavy. Dobrá pomoc nemyslíte?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud