Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Útok, při kterém zemřela Češka Naďa, trápí i po třech letech desítky lidí: Úřady vyplácí odškodné

Autor: ČTK, sova - 
18. prosince 2019
16:02

I tři roky po teroristickém útoku na vánoční trh v Berlíně trpí desítky lidí jeho následky. Kolem 20 jich podle vládního zmocněnce Edgara Frankeho dodnes nemůže pracovat tak jako dříve. Jeden potřebuje nepřetržitou zdravotní péči. Útok radikálního islamisty kamionem na trh v centru německé metropole si 19. prosince 2016 vyžádal 12 životů a desítky zraněných.

Asi o dvaceti lidech osobně vím, že pořád trpí psychickými následky tohoto hrozného činu,“ uvedl Franke. Zhruba stejný počet lidí nemůže dodnes pořádně pracovat.

Rodinám obětí, mezi nimiž byla i Češka Naďa Čižmárová, a zraněným zatím německé úřady podle Frankeho vyplatily pomoc v celkové výši 4,3 milionu eur (110 milionů Kč). Zranění dostávají měsíčně odškodné 151 až 784 eur v závislosti na závažnosti újmy. Nejméně tři z nich budou odškodnění podle zmocněnce pobírat po zbytek života.

Vyšetřovací komise má jasno o pochybeních

Pozadí nejhoršího islamistického teroristického útoku v dějinách spolkové republiky se zatím snaží objasnit parlamentní vyšetřovací komise. Podle jejích členů z řad opozičních Zelených, svobodných demokratů (FDP) a Levice je jasné, že německé úřady v případu tuniského islamisty Anise Amriho opakovaně pochybily.

Na středeční tiskové konferenci kritizovali například podle nich nedostatečnou spolupráci spolkových s zemských bezpečnostních složek, pomalé vyhodnocování odposlechnutých telefonátů Amriho nebo nedůsledné prohledání jeho mobilního telefonu.

Na oběti útoku se ve čtvrtek večer, tedy v den třetího výročí, uskuteční vzpomínka u Pamětního kostela císaře Viléma, v jehož bezprostřední blízkosti se útok odehrál.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi