Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

„Zmasakrujeme vás,“ hrozí děti a nevěsty ISIS. Detenční tábor je „inkubátorem“ džihádistů

Autor: Darina Jíchová - 
1. prosince 2019
08:15

V syrském uprchlickém táboře Hawl, při kterém se nachází detenční zařízení, je v současné době až 70 tisíc žen a dětí, tisíce z nich jsou rodinami džihádistů teroristické organizace Islámský stát (ISIS). Nevěsty ISIS podle výpovědí v táboře vytvořily „minichalífát“ a i přes smrt vůdce abú Bagdádího zůstávají věrné ISIS a jeho doktríně a modlí se za jeho obnovení. Jedno z dětí džihádistů vzkázalo světu v rozhovoru pro britskou stanici Sky News: „Zmasakrujeme vás.“ Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Nevěsty ISIS své potomky vychovávají podle zásad chalífátů, a v táboře Hawl tak podle odborníků vyrůstá nová generace džihádistů. Podle výpovědí z Hawlu děti slovně i fyzicky napadají kurdské stráže a vyhrožují ostatním uprchlíkům, kteří v táboře žijí. Kvůli říjnové turecké ofenzívě na sever Sýrie, řady vojáků v táboře prořídly, lidé se obávají, že by rodiny džihádistů mohly ze zařízení utéct.

V severosyrském uprchlickém táboře Hawl jsou deseti tisíce lidí včetně rodin džihádistů (ilustrační foto). V severosyrském uprchlickém táboře Hawl jsou deseti tisíce lidí včetně rodin džihádistů (ilustrační foto). | Reuters

Děti radikalizují jejich matky

„Napadení nožem jsou téměř na denním pořádku. Mnoho lidí včetně stráží bylo pobodáno, došlo i k několika vraždám,“ popsal situaci jeden z pracovníků tábora. „Připravte se, zabijeme a zmasakrujeme vás,“ řekl v rozhovoru desetiletý syn džihádisty. „Bůh říká: Obraťte se na Alláha s upřímnou lítostí s nadějí, že vás Pán vysvobodí od vašich potíží,“ doplnil chlapec. Bez jiných vzorů děti plně podléhají vlivu svých radikálních a bigotních matek.

Některé manželky džihádistů rovněž vyhledávají novináře, aby „nepřátelům ISIS“ vzkázaly, jaký osud je čeká. „Chalífát přetrvá. ISIS přetrvá,“ křičela do kamer reportérů Sky News jedna z žen. „Věřily jsme v chalífát, tak jsme přišly do Sýrie. Věříme v něj pořád. I když je Bagdádí mrtvý, vytrváme. Víte v islámu je život i po smrti. Přijde další vůdce,“ řekla novinářům s ledovým klidem džihádistka z Francie.

„Z vůle boží,“ komentovala Francouzka otázku, zda věří, že se chalífát zase vrátí. Nedaleko od tábora Hawl se nachází kurdská věznice, kde jsou drženi džihádisté. Několik dní po zahájení turecké ofenzívy Kurdové oznámili, že stovky nevěst ISIS i s dětmi začaly utíkat z detenčních táborů, na svobodu se podle informací dostaly také desítky extremistů.

Dokonalý inkubátor nové generace džihádistů

Situace v táboře Hawl je extrémně napjatá, zařízení původně vzniklo jako dočasné řešení vnitřní migrační krize. Jeho kapacita byla rychle překročena, začaly se zde hromadit nejen uprchlické rodiny, ale také džihádisté prchající před postupující arabskou-kurdskou koalicí SDF. Kurdové se nevěsty ISIS a ostatní snaží držet odděleně, bohužel se jim to nedaří.

„Hawl je naprosto dokonalé místo pro znovu uskupení chalífátů. Funguje jako inkubátor nových džihádistů,“ uvedl reportér stanice Sky News Mark Stone. Stejného názoru je i řada politologů, humanitární pracovníci zdůrazňují, že v případě dětí musí dojít k rehabilitaci a znovu začlenění do „normální“ společnosti.

Další videa