Vyhozený Klaus mladší chce od ODS 300 tisíc. Modří mají „šalamounský“ návrh

Autor: Jakub Veinlich - 
10. listopadu 2019
05:02

Václav Klaus mladší nechce dát ODS svůj vyhazov zadarmo. Po straně požaduje zpět příspěvek na kampaň z roku 2017, rovných 300 tisíc korun. Jeho žádost může skončit i bitvou právníků. Strana se jednání podle informací Blesk Zpráv nebrání, má ale podmínku. Klaus, který si letos založil hnutí Trikolóra, nechce celou věc zatím příliš komentovat.

Nejen kampaní za změnu teď žijí v ODS. V posledních dnech řeší také nepříjemné lejstro od svého bývalého člena Václava Klause mladšího, které by se dalo shrnout do jedné věty: „Vraťte mi můj příspěvek.“ Klaus chce totiž po své bývalé straně vrátit to, co vložil do předvolební kampaně v roce 2017.

„Ano Václav Klaus mladší se opravdu obrátil prostřednictvím svého právníka na ODS, aby mu vrátila jeho sponzorský příspěvek na předvolební kampaň 2017,“ potvrdil informaci Blesk Zpráv hlavní manažer ODS Jan Kočí.

Video  ODS vyhodila Klause mladšího. „Nereagoval ani na žluté karty,“ řekl Fiala.  - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy

Klaus nechtěl celou věc příliš komentovat. Nepotvrdil ji, ale ani nevyvrátil. „Nemám k tomu žádný komentář. Kdybych je žaloval tak prosím, ale teď k tomu nic nemám,“ řekl pouze Blesk Zprávám.

Před dvěma lety syn bývalého prezidenta a zakladatele ODS kandidoval za občanské demokraty v Praze ze třetího místa. Straně přinesl 22 635 hlasů, nejvíc ze všech stranických kandidátů a modří tak získali v hlavním městě celkem pět mandátů.

Z této doby chce Klaus vrátit od své bývalé strany podle informací Blesk Zpráv 300 tisíc korun. ODS není proti, ale má pro svého bývalého člena podmínku. „ODS je připravena mu tento sponzorský dar poskytnout, pokud on sám věnuje několik milionů korun, které díky svému zvolení poslancem na kandidátce ODS inkasoval v letech 2017 – 2019 jako svůj plat, na dobročinné účely,“ reagoval manažer hlavní kanceláře ODS Jan Kočí.

Ani na tato slova nechtěl ale Klaus mladší příliš reagovat. „Chápu, že ODS nemá voličům co nabídnout, tak mediálně řeší Zemana, Babiše nebo mojí osobu. Já je komentovat nebudu,“ doplnil jen v další sms zprávě zaslané redakci Blesk Zpráv.

Video  Klaus mladší: Do podzimu zhubnu pět kilo a založím stranu  - Blesk TV

Podle hrubých propočtů si přitom Klaus mohl přijít za zmíněné období minimálně na 1 300 200 korun. Peníze jsou tedy vypočítané podle měsíčních hrubých mezd v jednotlivých letech pro řadové poslance. Klaus mladší byl ale například také předsedou Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a také členem vyšetřovací komise k OKD. Jako předseda výboru měl plat vyšší.

Ustavující schůze stávající Sněmovny byla 20. listopadu v roce 2017. Tehdy poslanci brali základní plat 71 100 korun. V roce 2018 platy vzrostly na 75 900 korun a v roce 2019 pobírají poslanci 82 400 korun.

Výkonná rada ODS rozhodla o vyloučení Václava Klause mladšího letos 16. března. Hlavním důvodem měla být jeho neloajalita ke straně, za kterou byl zvolen do Sněmovny.

„Václava Klause ml. jsem přivedl k ODS já, i přes výhrady některých mých kolegů. To, že poté nebyl loajální ke mně, bych bez problému přešel. Že však není loajální k ODS, k jejímu programu, hodnotám a principům, však nadále přecházet nelze,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala v březnu na twitteru.  

ODS se nelíbily například Klausovy výroky na půdě Sněmovny, kde přirovnal schvalování zákonů kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Výroky Klaus použil při schvalování směrnice o GDPR.  Předseda strany Fiala se pak za jeho slova jménem ODS omluvil.

„Nezlobte se, mně to připomíná něco jako židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport a my tam rozhodujeme, že nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem, ale jinak děláme to, co nám řeknou,“ řekl Klaus před poslanci.

Občanským demokratům vadila také Klausova slova, ve kterých přirovnal francouzského prezidentaMacrona k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi.

Video  Benda: Klaus ml. se sám rozešel s ODS, chce vystoupení z EU 

Svého syna se téměř okamžitě zastal zakladatel ODS a bývalý prezident Václav Klaus starší. Podle něj čekala ODS jen na záminku, aby mohla jeho syna vyloučit.

„Byl vyloučen ze strachu dnešního vedení ODS,“  míní Klaus starší.

Video  Exprezident Klaus promluvil o vyhazovu syna z ODS a tvrdě zkritizoval její vedení.  - Blesk - Karel Kopáč a Vera Renovica

Po Klausovi mladším opustila řady ODS také poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. Spolu si letos v červnu založili politické hnutí Trikolora, které chce podporovat tradiční rodinu, zrušit inkluzi nebo zastavit přesun pravomocí do Bruselu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marmat ( 12. listopadu 2019 20:40 )

A jaká bude DOBÍRKA ??? A pokud to bude fiasko , a co dál ???

marmat ( 12. listopadu 2019 20:38 )

04.11.2019 -950 000,00 CZK Platba převodem uvnitř banky
Technická realizace akce na Letenské pláni 16. 11. 2019 - záloha - Milion Chvilek
To už vyžaduje VIP roupy

marmat ( 12. listopadu 2019 20:32 )

http­s://ww­w.mi­lion­chvi­lek.cz­/aktu­ality
Také nulový program , nulové původní důvody ....jen konto se "nesmí scvrknout"!!!
Máte chuť jít v sobotu na Letnou ??? To má být převrat, ale jsou to óbrROUPY

marmat ( 12. listopadu 2019 20:23 )

satanas: Nemagořte....budou Vánoce....Advent a tak to zkuste zastavit

marmat ( 12. listopadu 2019 20:20 )

ODHALENÍ za 300.000,- to jsou 3 poslanecké platy............To nevymyslíš

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud