ODS vyštípala Klause ml. z šéfovské židle. Čelila ale vzpouře své poslankyně

17. 4. 2019
14:15

Poslanecká sněmovna vyhověla ODS a odvolala z čela školského výboru Václava Klause mladšího. Toho občanští demokraté před měsícem vyloučili ze strany, ale dál si nárokovali křeslo ve výboru. Bývalému řediteli gymnázia nepomohla ani rebelie poslankyně ODS Zuzany Majerové Zahradníkové, která pro jeho odvolání odmítla hlasovat. Z výborů vypadli také tři bývalí poslanci SPD.

„Nemohu hlasovat pro odvolání Václava Klause ze školského výboru,“ odmítla poslušnost ODS Majerová Zahradníková. „Nemohu nadřadit vnitrostranický boj kvalitě vzdělání,“ zastala se Klause poslankyně. 

I přesto se Klause mladšího podařilo z výboru ODS odvolat a místo něj do něj dosadila poslance Karla Krejzu (ODS).

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura argumentoval v Poslanecké sněmovně především povolebními dohodami na uspořádání a obsazení vedoucích pozic ve Sněmovně. Tím, že Klaus už není jejím členem, o jedno šéfovské křeslo oproti těmto dohodám přišla. „Máme nárok na tři místa, v tuto chvíli máme obsazená dvě,“ dodal Stanjura.

Odvolání Klause ml. až na třetí pokus

Vyměnit Klause se povedlo ve Sněmovně až na třetí pokus. První byl už na začátku dubna, kdy se občanští demokraté pokusili svou bývalou výraznou tvář odvolat alespoň z čela celého výboru a nahradit ho plzeňským hejtmanem a poslancem Martinem Baxou. Nakonec ale v tajné volbě získal jen šest z 21 hlasů.

Druhý pokus se odehrál ve Sněmovně v úterý. Poslanec ČSSD Petr Dolínek se pokoušel na plénu u poslanců prosadit netradiční usnesení, kterým by celá Sněmovna zavázala výbor do 14 dnů zvolit nového šéfa školského výboru. Ani to ale přes poslance neprošlo.

Pro Dolínkův návrh hlasovalo 68 ze 182 přítomných poslanců. Nepodpořili jej zejména poslanci hnutí ANO, SPD a KSČM, ale ani někteří občanští a sociální demokraté.

Sněmovní ještěrka pro syna exprezidenta?

Že přijdou další pokusy na jeho odvolání z výboru, Klaus předpokládal. Mluvil o tom už minulý týden v pořadu Epicentrum Blesk Zpráv. Nic si z toho ale rozhodně nedělal.

„Jestli mě nechají jen jezdit parlamentní ještěrkou, tak to přežiju, budu mít víc času. Bude to politicky hezká věc, až mě ODS s paní Valachovou budou vyhazovat ze školského výboru,“ řekl Klaus mladší v Epicentru.

Video Klaus mladší: Do podzimu zhubnu pět kilo a založím stranu - Blesk TV
1080p 720p 360p

Vedení ODS vyloučilo Klause ze strany v polovině března, protože podle výkonné rady občanských demokratů „svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS“.

Zemětřesení i kvůli SPD a ČSSD

Poslanci na návrh klubů provedli i další změny ve výborech a ve stálých komisích. Hnutí SPD z nich nechalo odvolat Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Trojice poslanců vystoupila z SPD v polovině března. Ve výborech a komisích je zastoupí podle dnešního verdiktu dolní komory jiní členové za SPD.

Sněmovna schválila také návrh ČSSD, který souvisí s odchodem bývalého ministra vnitra Milana Chovance ze Sněmovny, za kterého nastoupil v úterý staronový poslanec Václav Votava. Zamířil do rozpočtového výboru za Jaroslava Foldynu, který je nově členem bezpečnostního výboru místo Chovance.

Video ODS vyhodila Klause mladšího. „Nereagoval ani na žluté karty,“ řekl Fiala - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

anonym01 ( 18. dubna 2019 11:29 )

PETR DVANACTY: BLÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ UTRI SI TU HUBU AT SE NEKOMU Z TVYHO DECHU NEUDELA ZLE!

anonym01 ( 18. dubna 2019 11:24 )

no a taky to hnuti žlutych vest odsud pochazi. pry je eu nefinancuje tedy kdo tyhle zmetky ke kterym se hlasi ksčm, podhradsky financuje? KLAUS ML. JE ANARCGISTA ttps://asociacealerta.noblogs.org/post/2015/05/17/komunike-srb-po-sabotazi-shorelo-policejni-auto/

anonym01 ( 18. dubna 2019 11:22 )

furt mi vrtalo hlavou ty neomarxisticky napady pani zahradnikovy. no přečetla jsem si neco o https://asociacealerta.noblogs.org/post/2015/05/17/komunike-srb-po-sabotazi-shorelo-policejni-auto/ a taky zjistila, ze do tyhlety skupinky patri i feministky. klaus ml. se schazi s komunistama. to je jasny

luder ( 18. dubna 2019 07:58 )

Ferjenčík je ten co říkal že T.G.Masaryk používal internet!Chytrej to hoch!

luder ( 18. dubna 2019 07:55 )

A pak se vrátil k Fialovým slovům, že se Klaus stal kandidátem ANO, SPD a KSČM, která po krachu ve školském výboru předseda ODS opakoval do médií.Klaus k Fialovi: „Vy sám jste byl zvolen koalicí ANO, SPD a KSČM. V té šesté volbě, když jste si to vybrečel. Takže řekněte Poslanecké sněmovně, jak to tehdy bylo,“ vzpomněl Fialovo úsilí o zvolení místopředsedou Sněmovny.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa