„Odchod byla chyba,“ lituje nevěsta ISIS. Po návratu s dcerkou (2) skončila v cele

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
2. prosince 2019
15:04

Irská občanka Lisa Smithová (38), která se přidala k teroristické organizaci Islámský stát (ISIS), byla po nedělním návratu do Irska uvězněna. Předpokládá se, že ji policie bude vyslýchat kvůli podezření z terorismu. Informuje o tom server BBC.

Smithová a její dvouletá dcera přicestovaly do Dublinu poté, co byly deportovány z Turecka. Dcera, která se narodila v Sýrii, ale má irské občanství, je nyní v péči příbuzných. Irská vláda už dříve uvedla, že je zodpovědná za návrat Smithové do Irska. Dodala, že chce především zajistit bezpečnou repatriaci její dcery. „Je to citlivý případ,“ prohlásil irský ministr spravedlnosti Charlie Flanagan.

Irka: Dítě vás úplně změní

Irka do Sýrie odešla v roce 2015 poté, co konvertovala k islámu, v minulosti působila v irské armádě. V letošním rozhovoru s BBC popřela, že se během svého působení v ISIS účastnila bojů či prováděla vojenský výcvik dívek. „Chtěla jsem skutečný chalífát jako muslimskou zemi, ne nějakou brutální skupinu,“ uvedla v interview pro BBC.

Doplnila rovněž, že její manžel, kterého identifikovala jako jednoho z džihádistů, loni zemřel. Smithová odtajnila, že už ji dvakrát vyslýchala FBI a že ji agenti odebrali otisky prstů a vzorky DNA. „Chci se vrátit do své rodné země a být matkou. Myslela jsem, že tady zemřu. Přišla jsem sem jako svobodná, když máte dítě, změní vás to,“ řekla při rozhovoru.

„Jsou tam lekce, kde vás naučí držet zbraň a střílet. Šla jsem tam, abych viděla, jak to žena učí, abych si vzpomněla, co jsem kdysi uměla. Všechno jsem zapomněla, nikdy jsem nebojovala. Manžel se mě kolikrát ptal, jestli mi má koupit zbraň. Říkal jen na sebeobranu, ale já jsem nechtěla. Nechtěla jsem dělat nikomu problémy,“ tvrdí Smithová.

V sebevražedné atentáty prý nevěří

„Pořád jsem to já, jsem dobrá sousedka, dobrá kamarádka. Nikoho jsem nezabila, nikoho zabít nechci. Nevěřím v sebevražedné útoky.“ Irka také prohlásila, že odchod do Sýrie považuje za „svou největší chybu“.

Policie v něděli na Smithovou čekala na ranveji a zatknula ji hned po vystoupení z letadla. Irský premiér Leo Varadkar uvedl, že ženě bude ponecháno irské občanství, jeho odebrání považuje za „nesoucitné“.

„V neděli 1. prosince 2019 na letišti v Dublinu jsme zadrželi irskou občanku podezřelou z terorismu. Žena je zatím ve vazbě na policejní stanici na jihu Dublinu,“ stojí v oficiálním prohlášení irské policie. Podle stanice RTE Smithovou na cestě do Irska doprovázeli tři zástupci ministerstva zahraničí, vojáci a turecký státní úředník.

Deportace džihádistů a jejich rodin pokračují

Turecko začalo s deportacemi islamistických bojovníků, jejich rodinných příslušníků a dalších podezřelých s vazbami na ISIS na začátku listopadu. Do vlasti už vrátilo mimo jiné několik občanů Německa, jednoho Brita, jednoho Dána a jednoho Američana.

Turecko v říjnu zahájilo vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie proti kurdským milicím YPG, které považuje za teroristy. Turečtí vojáci při této operaci zadrželi některé uprchlé radikály z ISIS, kteří byli do té doby drženi v táborech a věznicích na syrském území. Podle oficiálních údajů bylo zadrženo 287 přívrženců ISIS, včetně žen a dětí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jarabak ( 2. prosince 2019 17:18 )

Věřím, že irský premiér, který s ní tak soucítí, bude uvězněn a potrestán místo ní, až se jeho favoritka někde odpálí. Evropa je opět, jako vždy, nepřipravena. K jejímu doživotnímu vězení, nebo trestu smrti, by mělo stačit prokázat členství v teroristické organizaci, což by šlo snadno. Ne. Hloupá evropa bude muset dokazovat, že ona konkrétně někoho podřízla. Což se samozřejmě nepodaří. Takže pani bude svobodná, bude se rozmnožovat se psy a jednoho dne se někde odpálí. A vítači pak budou nadávat tajným službám, že tomu nezabránily.

tomik007 ( 2. prosince 2019 16:30 )

Manzel se ji nekolikrat ptal jestli nechce semtexovou vestu

dobryclovek ( 2. prosince 2019 15:41 )

jen v cele! a co potom který chudák to odnese!!oni mají vraždy terorismus v kuži,pod kuži i v řiti!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud