Turci už v Sýrii zavraždili 21 kurdských dětí, tvrdí ochránci. Oběti stále přibývají

Autor: ČTK - 
16. října 2019
15:10

Při turecké operaci na severovýchodě Sýrie proti syrským kurdským milicím zemřelo za týden 71 civilistů, včetně 21 dětí, informovala ve středu Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle této organizace, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních zdrojů, muselo také už na 300 000 lidí v oblasti opustit své domovy.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu zopakoval, že operace jeho armády bude pokračovat, dokud všichni teroristé nesloží zbraně. Za teroristy označuje Erdogan syrské kurdské milice. Turecký prezident rovněž řekl, že jeho armáda od začátku operace 9. října „vyčistila“ na 1220 kilometrů od „teroristů“.

Právě „vyčistit“ pás u syrsko-turecké hranice do nitra Sýrie do hloubky 30 kilometrů od syrských kurdských milic je cílem nynější operace Ankary, která chce do této oblasti přivézt z Turecka v první fázi milion ze 3,6 milionu Syřanů, kteří utekli do Turecka před občanskou válkou. Ankara se tak zbaví břemene, které pro ni migranti představují, a zároveň rozbije neoficiální kurdskou samosprávu, jež na severovýchodě Sýrie u tureckých hranic za války spontánně bez uznání Damašku vznikla.

„Turecko se nikdy v historii nedopustilo masakru na civilistech,“ řekl dnes Erdogan před poslanci své vládní strany. „Pokud chcete vidět masakry civilistů, podívejte se na Kypr před tureckou intervencí (z roku 1974), nebo na Palestinu, kde jsou muslimové záměrně zabíjeni v ulicích,“ řekl.

„Každý Turek se narodil jako voják“

Turecká invaze do Sýrie, která je už třetí za tři roky, si vysloužila kritiku Západu. V Turecku ji ale mnozí podporují, a Erdogan tak může získat více příznivců, které v předchozích měsících kvůli ekonomické krizi i svému autoritářství ztrácel.

Operaci v Sýrii schvalují i Turci u hranic. „Jsme jako Turci na svůj národ pyšní,“ citovala agentura AP ve středu prodavače z města Akçakale, jež leží na hranici se Sýrií. „Mám zde vyvěšenou tureckou vlajku i na podporu turecké armády v bojích v Sýrii,“ dodal sedmačtyřicetiletý prodavač, ač okolí jeho města je nyní terčem ostřelování kurdskými silami. Při něm v tureckém pohraničí za týden zemřely asi dvě desítky civilistů.

Také turecký ministr obrany Hulusi Akar se dočkal bouřlivého potlesku, když přišel na setkání s poslanci vládní strany. Ti ho vítali pokřikem „každý Turek se narodil jako voják“ a „do Sýrie“, podávali mu při tom ruce a on jim v reakci vojensky salutoval.

Řada Turků ale vojenskou invazi Ankary do Sýrie odsoudila. Turecká policie už kvůli kritice na sociálních sítích zatkla na 200 lidí a 24 z nich bylo už oficiálně obviněno, uvedl ve středu turecký server Ahval.

Invazi odsoudil v předchozích dnech i prezident severního Kypru Mustafa Akinci, který si za to vysloužil kritiku od Erdogana. „I když se operace nazývá Pramen míru, to, co z ní vyvěrá, není voda, ale krev. Proto si velmi přeji, aby co možná nejdříve začal dialog a do hry vstoupila diplomacie,“ uvedl na sociálních sítích o víkendu Akinci, který je prezidentem Severokyperské turecké republiky, kterou uznává jen Turecko. Erdogan mu v reakci vzkázal, aby „nezapomněl“, díky komu je v úřadu. Turecký viceprezident Fuat Oktay Akinciho kritiku odmítl s tím, že „nereprezentuje názor kyperských Turků“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 17. října 2019 11:05 )

Chtelo b to Turky humanitarne vybombardovat a z casti uzemi vytvorit Turecke "Kosovo"! Pro Kurdy!!

satanas ( 17. října 2019 11:03 )

Nic proti KUrdum,,Kolik lidskych zivotu-vcetne deti-staly vsechny AMericke valky?? A kcemu to nakonec bylo dobre?? Vsude navodili klid a mir, vcetne blahobytu??

wp3t ( 16. října 2019 18:04 )

Tomuhle nevěř, to je jen zbožné přání. Je to spíš tak, že jak rusáci ukončili tu válku v Sýrii, tak Turecku začínají docházet uprdlíci a už tolik nemohlo vydírat Evropu a vybírat další výpalné. A proto takovýmto způsobem vytvoří další lidi bez domova, další válku a peníze od multikulturních EU debilků početou osmánům dál.

brano34 ( 16. října 2019 17:01 )

Turci plánovaně čistí syrské pohraničí aby navrátili 3,5 mil. uprchlých obyvatel z Turecka do Sýrie EU už bude muset taky něco dělat..

cesky_novinar ( 16. října 2019 16:08 )

blboturci jsou teroristická pakáž …a vylizovač blborusáckých řití Blbogan je totální hňup

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud