Erdogan chce kurdské milice vyhladit a do Sýrie vrátit milion uprchlíků

Autor: ČTK, tva - 
15. října 2019
19:45

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

„Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí,“ prohlásil prezident.

Podle Erdogana oblast nejvíc ohrožují teroristické organizace, což je podle něj Islámský stát stejně jako turecká Strana kurdských pracujících (PKK), milice syrských Kurdů YPG i hnutí FETÖ tureckého duchovního Fethullaha Gülena.

Skoncovat s „teroristy“ a přesunout uprchlíky

„Zkušenost minulých osmi let v Sýrii ukazuje, že není možné jednu teroristickou organizaci zničit s pomocí jiné,“ řekl Erdogan. Narážel tak na boj YPG, které v rámci arabsko-kurdské koalice Syrských demokratických sil (SDF) čelily Islámskému státu, za což jsou ve světě oceňovány. Turecko ale kurdské milice řadí k PKK a státní sdělovací prostředky o nich píší jako o jedné organizaci pod zkratkou PKK/YPG.

Erdogan v úterý zopakoval, že operace Pramen míru zahájená 9. října má dva cíle: „Prvním je zcela skoncovat s teroristickou hrozbou, kterou představuje PKK/YPG na severu Sýrie. Druhým je umožnit návrat 3,65 milionu Syřanů, o něž se Turecko stará osm let.“

„Ať nás svět podpoří, nebo ne“

USA umožnily Turecku zahájit boje na severu Sýrie stažením svých vojáků z postů, které střežili Američané společně se spojeneckými Kurdy. Teď ovšem Washington naléhá na ukončení bojů, do 24 hodin má do Ankary odletět viceprezident Mike Pence. Pro ukončení bojů se v dnešním telefonátu s iráckým prezidentem Barhamem Sálihem vyslovil také šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Fahrettin Altun z tiskového oddělení Erdoganova úřadu v úterý prohlásil, že operace bude pokračovat „s nebo bez podpory“ světa. O spojenecké dohodě, kterou o víkendu uzavřeli Kurdové se syrskou vládou, prohlásil, že je to „špinavý obchod“. „Budeme dále bojovat proti teroristickým skupinám včetně IS, ať nás svět podpoří, nebo ne,“ řekl Altun.

Situaci sleduje také Rusko, které chce zabránit střetu syrské a turecké armády a rozmístilo mezi ně své síly. Ruský zástupce v Sýrii v úterý řekl, že Kurdové pustili syrské vojáky do určitých oblastí včetně města Manbidže. To předtím střežili Kurdové s mezinárodní koalici, jež se z města nyní stáhla.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud