V Turecku zatýkají odpůrce operace v Sýrii. Zadržených už je 121

Autor: ČTK, tva - 
11. října 2019
16:25

Turecké úřady zadržely 121 lidí, kteří na sociálních sítích vyjádřili nesouhlas s nynější tureckou operací na severovýchodě Sýrie. Informoval o tom turecký opoziční server Ahval s odvoláním na ministerstvo vnitra.

„Identifikovali jsme 500 lidí, kteří kritizovali operaci Pramen míru, a 121 z nich jsme zadrželi,“ uvedl v pátek ministr vnitra Süleyman Soylu. Zatýkání dalších podle něj pokračuje.

„Ti, kdo operaci nazývají válkou, se dopouštějí zrady. Války jsou mezi státy, toto je pouze akce na eliminování teroristů,“ dodal Soylu.

Jako teroristy označuje Ankara příslušníky kurdských milicí, které v předchozích letech s podporou mezinárodní koalice pod vedením Spojených států výrazně přispěly k porážce teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Obvinění z terorismu odmítají.

V Ankaře se zatýkalo také na demonstraci

Ankara zahájila dlouho plánovanou ofenzivu v severovýchodní Sýrii u tureckých hranic ve středu. Chce tam vytvořit bezpečnou zónu a přemístit do ní část ze 3,6 milionu Syřanů, kteří uprchli v předchozích letech před občanskou válkou do Turecka.

Podle expertů je cílem Ankary zejména omezit vliv syrských Kurdů u turecké hranice, na jejíž druhé straně žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.

Turecká armáda má od vstupu na syrské území na svědomí i životy několika civilistů. (11. 10. 2019)Turecká armáda má od vstupu na syrské území na svědomí i životy několika civilistů. (11. 10. 2019) | ČTK

Už ve čtvrtek turecká policie oznámila, že vyšetřuje 78 lidí, včetně dvou novinářů, kvůli příspěvkům na sociálních sítích kritickým vůči nynější turecké operaci v severovýchodní Sýrii. Podle serveru Ahval mohou být obviněni z podpory teroristické organizace.

Turecká policie ve čtvrtek také zadržela 11 lidí na demonstraci v Ankaře, jejíž účastníci protestovali proti turecké operaci v Sýrii.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud