První oběť z Londýna má jméno: „Odešla nádherná duše,“ pláčou pro Jacka (†25)

Autor: sova - 
1. prosince 2019
18:20

První z obětí řádění útočníka s nožem na mostě London Bridge má jméno. Je jí absolvent Cambridgeské univerzity Jack Merritt (25). Podle mladíkova otce jeho syn zasvětil svůj život pomoci druhým. Ve srdceryvném vyjádření, které poskytl britské stanici Sky News, jej popisuje jako „muže s nádhernou duší“. Druhou obětí byla žena, její totožnost ještě úřady ani média nepřinesly.

Pětadvacetiletý Jack byl koordinátorem kurzu Learning Together – právě ten stál za uspořádáním konference o rehabilitaci vězňů z řad islámských radikálů. Jedním ze zúčastněných byl právě i vrah Usman Khan (†28).

Džihádista Khan měl na těle elektronický náramek. Důvodem bylo jeho propuštění na svobodu v polovině jeho 16letého trestu. Úřady jej v minulosti poslaly za mříže kvůli přípravě bombového útoku na londýnskou burzu.

„Vždy ses stavěl na stranu utiskovaných“

„Odpočívej v pokoji, bratře. Jen málo věcí v životě takhle bolí. Jack Merritt byl nejlepší chlap. Věnoval svůj život pomoci ostatním a fakt, že jsem se s ním mohl setkat, je pro mě osobně obrovská čest. Nikdy nezapomeneme na to, co jsi pro nás všechny udělal,“ napsal na twitter britský rapper Dave, který je letošním nositelem prestižního hudebního ocenění Mercury Prize udělovaného za nejlepší ostrovní album.

Otec Jacka, David Merritt, se nechal slyšel s tímto vyjádřením: „Poslední věc, kterou by si můj syn přál, by byla skutečnost, aby byla jeho smrt zneužita jako záminka pro mnohem tvrdší tresty a zbytečné věznění lidí. Jakkoli s tím můžu polemizovat, Jack svým osobním přesvědčením věřil. Držel mě vždy při zemi, a kdyby tu stále byl, očekával by, že tohle povím. A kdyby ne, vytáhl by si mě k sobě nahoru a tam by si to se mnou vyřídil!“

„Odpočívej v pokoji, Jacku. Měl jsi nádhernou duši a vždy ses stavěl na stranu utiskovaných. Byl jsi skutečně výjimečný mladý muž. Já osobně se necítím, že bych mohl někoho inspirovat. Ale pokud někdo takový byl, tak to byl můj syn Jack,“ dodal otec zabitého mladíka.

Disertační práci psal o mladících z menšin ve věznicích

Právník Tim Storrie vzpomínal na událost, kdy se s Jackem setkal ve věznici Warren Hill. Ocenil jeho otevřenou srdečnost, jeho energii a jeho víru ve vykoupení vězňů prostřednictvím vzdělání. „Svou prací zachránil mnoho životů,“ dodal Storrie.

Právní komentátor, novinář a Jackův pedagog Joshua Rozenberg ho zase označil jako „jemného mladého muže, který se věnoval zlepšování lidských životů a jejich podmínek“.

Disertační práce Jacka Merritta byla z oblasti kriminologie a věnovala se nadměrnému zastoupení mladých mužů z etnických menšin ve vězeňském systému Spojeného království.

Oběť útoku naLondon Bridge Jack Merritt zasvětil svůj život pomoci druhýmOběť útoku naLondon Bridge Jack Merritt zasvětil svůj život pomoci druhým | Twitter @SanyaMalik

Soucit projevila i královská rodina

Po útoku zůstávají v nemocnici tři lidé – dva jsou ve stabilizovaném stavu a třetí utrpěl méně vážná zranění.

Soucitné zprávy pozůstalým obětí násilného činu, který se v centru britské metropole odehrál, zaslali také královna Alžběta II. a její manžel princ Philip, vévoda z Edinburghu. Ocenili v nich „statečné jedince, kteří nasadili svůj vlastní život, aby nezištně pomáhali a chránili ostatní“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Jan Brandis ( 2. prosince 2019 09:36 )

No aspoň umřel někdo kdo se v nich spletl. Lepší než kdyby ubodal někoho kdo je tam nechce od začátku. Má co chtel 😂🤣😂

dobryclovek ( 2. prosince 2019 09:09 )

Pekarová arabis­tka,Ka­lousek­,Far­ský,Šr­ojdro­vá hruza hnuj,50senátoru netáhel retardu,šlapky prehy,sluničkáři atd včera londýnský tisk novinář dostal od sirotka bez mrknutí oka odpověd mi vás vyhladíme!! Tak že jmenovaní jednou vás budou soudit za spolupráci s vrahy teroristy jen pro svuj prospěch ničit své občany!!

laserpin ( 1. prosince 2019 21:43 )

Pane Bože, to je snůžka blábolú

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud