Teror v Londýně: Muž nožem zabil dva lidi. Policie ho nekompromisně zastřelila

Aktualizováno -
29. listopadu 2019
21:33
Autor: ČTK - 
29. listopadu 2019
15:33

Teroristický útok v Londýně na mostě London Bridge si vyžádal dvě oběti z řad veřejnosti. Mrtev je i útočník, kterého policie zastřelila. Oznámila to policie s tím, že muž měl na těle vestu s atrapou výbušniny. Zraněno bylo několik lidí, jejich počet ale upřesněn nebyl. Policie rovněž oznámila, že do ulic britské metropole bude vysláno více policejních hlídek, aby dohlížely na bezpečnost. Britský premiér Boris Johnson již policii za zásah poděkoval a londýnský starosta Sadiq Khan na tiskové konferenci ocenil také odvahu kolemjdoucích, kteří se útočníkovi postavili.

O obětech útoku informovala i televize Sky News, která vedle mrtvého teroristy hlásí nejméně jednoho dalšího zabitého. BBC se odvolává na vládní zdroje. Informace později potvrdila i policie.

„Vzhledem k hlášením, že podezřelý mohl mít výbušné zařízení, zasahovali na místě specialisté,“ řekl novinářům policejní velitel Neil Basu, který má na starosti protiteroristické operace. „Mohu nicméně potvrdit, že v tuto chvíli jsme přesvědčeni, že zařízení, které bylo umístěné na těle podezřelého, byla atrapa,“ dodal.

Incident se stal okolo 14:00 místního času (15:00 SEČ). Z výpovědi svědků vyplývá, že proti útočníkovi okamžitě zasáhli kolemjdoucí, ke kterým se následně přidali policisté. Jako hrdinu označují média i lidé na internetu muže, který útočníkovi vzal nůž a utekl s ním od místa, kde s útočníkem zápasili civilisté i policisté. Televize Sky News ocenila jeho odvahu, neboť riskoval vlastní život. Pochvala zní i na adresu ostatních kolemjdoucích, kteří se snažili útočníka přemoci.

Britská média hovoří o pěti zraněných

Na twitteru se krátce po činu objevily snímky člověka bezvládně ležícího na chodníku a také několik videí, na nichž zasahující policisté střílejí na muže na zemi, kterého se předtím pokoušela přemoci skupina lidí.

Na dostupných záběrech je rovněž vidět, jak lidé z mostu i jeho okolí utíkali. Podle svědků se přítomných zmocnila panika. Zveřejněny byly i snímky očividně zraněné ženy, kterou z místa odnášela čtveřice policistů. Britská média informují zhruba o pěti zraněných, jejich stav ale není znám.

Na místě vedle policistů zasahovali rovněž zdravotníci a hasiči. Přilehlá stanice London Bridge byla uzavřena.

Britský premiér Boris Johnson ocenil statečnost kolemjdoucích. „Chci vzdát hold výjimečné statečnosti těch příslušníků veřejnosti, kteří fyzicky zasáhli, aby chránili životy druhých. Pro mě jsou ukázkou toho nejlepšího z naší země a já jim jménem celé naší země děkuji,“ řekl premiér v prohlášení. Johnson oznámil, že na dnešní večer pozastavil kampaň před parlamentními volbami a slíbil dopadnout každého, kdo se na přípravě útoku podílel. Kampaň pozastavili i opoziční labouristé.

Na mostě se v roce 2017 odehrál teroristický útok

Londýnský starosta Sadiq Khan uvedl, že je v úzkém kontaktu s šéfem metropolitní policie. K incidentu řekl, že to byl očividně čin jediného útočníka a že policie žádného dalšího pachatele nehledá. Dodal, že teroristické útoky obyvatele metropole a Británie nemohou rozdělit.

London Bridge přes Temži spojuje londýnské části City a Southwark. Most se již v červnu 2017 stal dějištěm teroristického útoku, který si zde a také v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market vyžádal osm obětí, zahynuli také tři útočníci a dalších takřka padesát lidí utrpělo zranění.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Jan Korbelik ( 2. prosince 2019 19:02 )

dobryclovek ( 30. listopadu 2019 09:25 )

eu je to samé jako vrazi teroristi

luppe ( 30. listopadu 2019 04:41 )

Kdy se vyjádří pražská galerie českých celebrit, jak mohutně byli Britové opět obohaceni. A o co my hnusní xenofobové a radosti opět přicházíme 😟

Manowar ( 30. listopadu 2019 04:38 )

Black Friday

Pohybovenadany ( 30. listopadu 2019 03:38 )

Šťastné a Veselé😄🎄🌝🎄

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud