Povodně a lidé na útěku z domovů. Přijdou další silné bouřky a kroupy, varují Brity

Autor: Darina Jíchová - 
19. června 2019
20:50

Velká Británie se sotva vzpamatovala z bouřek, které zemi zasáhly minulý týden, a meteorologové už varují před další vlnou dešťů, bouří a krupobití. Živel na řadě míst způsobil povodně a téměř 600 lidí muselo být evakuováno. V Británii už začalo pršet, nová výstraha platí pro následující dva dny, evakuovaní lidé se přitom stále ještě nemohou vrátit do svých domovů, informoval deník Daily Mail.

Nejhorší situace byla minulý týden ve východoanglickém historickém městě Wainfleet All Saints, kde přívalové deště spojené s bouřemi vyvolaly bleskové povodně a řeka Steeping se vylila ze svých břehů a zaplavila město. Na místě zasahovali záchranáři i armáda, 590 lidí bylo evakuováno. Škody ještě nebyly odklizeny a lidé zůstávají v provizorních prostorách nebo hotelech, včera meteorologové uvedli, že oblast zřejmě zasáhne další vlna bouří.

Město nestíhá likvidovat škody

Varování platí pro celý jihovýchod Británie, podle předpovědi by špatné počasí mělo vydržet 36 hodin. Wainfleet All Saints se připravuje na další záplavy, lidé byli upozorněni, aby nesplachovali a nesprchovali se, protože kanalizační systém je stále zatopený a nestíhá odvádět vodu. Jelikož dál vytrvale prší, evakuovaným obyvatelům bylo doporučeno, aby se ještě nevraceli domů.

Britové se připravují na další přívalové deště, ty poslední zaplavily historické město Wainfleet.Britové se připravují na další přívalové deště, ty poslední zaplavily historické město Wainfleet. | Profimedia.cz

Lidé, kteří zůstali v Wainfleet All Saints, se sice nemůžou koupat, ale mají k dispozici pitnou vodu. Záchranáři a aktivisté mezitím usilovně spravují břehy. Město obklopují dva toky Steeping a Limb, místní se obávají, že by se při dalším dešti mohla vylít i druhá řeka. Wainfleet All Saints má kolem 1600 obyvatel, ve městě jich zůstává tisíc.

Derek Driver (76) utekl před povodní do hotelu, kde zůstává s manželkou a psem. Voda jim zničila přízemí domů. „Nejdřív se dovnitř dostal jen potůček, pak se jím ale prohnala celá řeka. Trápí nás to, nejsme ani pojištění, pojištění jsme nedostali, protože dům je na naplaveninovém místě,“ vysvětlil Driver. Není si jistý, co by s jeho domem udělala další povodeň.

Obyvatelé upozornili na nezpevněné břehy

„Všichni jsme zničení, nikdy jsme nic takového neviděli,“ komentovala situaci Sue Gravesová (71), která i s manželem nyní žije u příbuzných. „Vrátit se budeme smět nejdřív o víkendu,“ dodala. „Roky jsme prosili, aby zpevnili břehy,“ podotkl Terry Graves. „Řekli nám, že je to moc drahé.“

Meteorologická služba vydala žlutý stupeň varování. „Je tady značná možnost, že obytné domy a další budovy budou zatopené. Bouře budou doprovázet nejen přívalové deště, ale také silný vítr a krupobití. Nejvíce postiženou oblastí bude jihovýchod země,“ upozornili. Předpokládá se, že dojde k řadě dopravních komplikací. Přerušena může být vlaková i autobusová doprava, popadané stromy nebo vedení mohou blokovat cesty.

ja-stana ( 19. června 2019 21:09 )

Znásilnění dívky (16) mladým Afričanem na Litoměřicku: Svědci promluvili!
------------
Proč jste zrušili diskusi? Na čí příkaz? To se děje v naší vlasti, to nás zajímá a ne vymáchaní angláni.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud