K teroru v Londýně se přihlásil Islámský stát. „Byl to náš bojovník,“ tvrdí. Důkazy nedodal

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2019
19:57

Teroristická organizace Islámský stát (ISIS) se přihlásila k pátečnímu útoku v Londýně. Prostřednictvím své informační agentury Amaq dnes uvedla, že útok provedl jeden z jejích bojovníků. Neposkytla však žádné důkazy.

Útočník v pátek na londýnském mostě London Bridge zabil nožem dva lidi, následně ho zastřelila policie. Islámský stát se k podobným útokům často hlásí, aniž by poskytl důkazy. V dnešním prohlášení uvedl, že páteční čin byl reakcí na jeho výzvu k útokům na země patřící do koalice, která proti němu bojuje.

Podle britských úřadů byl útočníkem 28letý Usman Khan, který byl v roce 2012 odsouzen spolu s dalšími extremisty za to, že jejich skupina plánovala útoky mimo jiné na londýnskou burzu. Skupina se podle některých médií inspirovala teroristickou sítí Al-Káida.

Podle deníku The Guardian soudce tehdy označil Khana za „velmi nebezpečného džihádistu“. Khan, jehož rodina pochází z Pákistánu, se podle BBC narodil ve městě Stoke-on-Trent ve středoanglickém hrabství Staffordshire, kde také žil.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud