Večeře s bohyní vyšla císaře draho. Suma přes půl miliardy rozčílila Japonce

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
15. listopadu 2019
19:05

Nový japonský císař Naruhito po více než půl roce dokončil nástupnický rituál, který se kromě klasické korunovace skládal z řady dalších částí. Tento týden proběhl ten poslední, soukromý magický obřad daidžósai, při kterém usedl k večeři s bohyní slunce Amaterasu. Naruhita doprovodila ke zdobené hale i manželka, císařovna Masako, na večeři s bohyní ale „pozvaná“ nebyla. Zdánlivě nenápadný rituál však mezi Japonci vzbudil pobouření, vadí jim jeho cena – večeře vyjde na zhruba 575 milionů korun, i to, že porušuje ústavu, uvedla stanice CNN.

Císař Naruhito se 1. května oficiálně ujal vlády poté, co jeho otec, emeritní císař Akihito, kvůli zdravotním problémům abdikoval. Během korunovace slavnostně přijal mýtické předměty: meč, šperk a zrcadlo, které podle bájí dala Amaterasu vnukovi, ať udělá v zemi pořádek. Jeho pravnuk Džinmu se pak roku 660 př. n. l. stal prvním císařem. Večeře s bohyní se pak stala součástí nástupnického rituálu, dvojice spolu pojí rýži.

Japonci: Drahé a protiústavní

Jenže celý obřad vyjde na více než půl miliardy korun, tato závratná částka běžné Japonce rozhodně nepotěšila. Proti „přemrštěným“ výdajům vystoupil i císařův mladší bratr a dědic, princ Akišino.

Japonci jsou rozladění i proto, že se jedná o soukromou záležitost, kterou na rozdíl od říjnové intronizace, té se za Česko zúčastnil premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou, nebudou moct sledovat v televizi. Dalším se nelíbí, že večeře v zásadě porušuje ústavní odluku státu a náboženství.

Premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou vyrazil i v Japonsku na ceremoniál k uvedení císaře Naruhita na trůn (22.10.2019).Premiér Andrej Babiš s manželkou Monikou vyrazil i v Japonsku na ceremoniál k uvedení císaře Naruhita na trůn (22.10.2019). | Facebook A. Babiše

Přípravy na večeři začaly už před několika měsíci, kdy byl v paláci vložen do pece želví krunýř. Pekl se až do chvíle, než prasknul. Japonolog John Breen vysvětlil, že tvar praskliny určil, kde bude vypěstována rýže, kterou císař a bohyně povečeří. V tomto případě pochází plodina z polí prefektur Kjóto a Točigi.

Dřevěné haly za miliony budou spáleny

„Obřad daidžósai v podstatě promění císaře z obyčejného člověka ve vladaře, jehož vláda se rozpíná nejen po jeho zemské říši, ale i po nadzemské, božské říši,“ uvedl Breen.

Během přípravy na rituál byly na pozemcích císařského paláce vybudovány dvě dřevěné haly, které mají být po večeři rituálně spáleny. Právě stavba těchto budov vyšla na sta miliony korun.

Na obřad bylo pozváno 700 lidí včetně premiéra Šinza Abého, nikdo ale přesně neuvidí, co se děje. Večeře se bude konat v jedné z hal, kam nikdo až na císaře nesmí vstoupit. V obou halách je honosná postel se saténovým povlečením. Odborníci se domnívají, že si císař lehne do postele pod přikrývky a bude čekat, až se k němu bohyně připojí a „spojí se s ním v jedno tělo“. Tuto teorii císařský palác odmítá.

„Císař si na postel nelehá, je připravená pro unavenou bohyni,“ prohlásil Breen, který zpracoval všechny dostupné informace o tomto rituálu. Japonští císaři svůj původ odvozují právě od bohyně slunce a až do 20. století byli považováni za ztělesnění boha na zemi.

Po druhé světové válce se japonští monarchové stali pouze symbolickými představiteli státu bez jakékoliv politické moci, tehdejší císař Hirohito se zřekl svého božského původu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

osel ( 15. listopadu 2019 22:11 )

Skutecne, clanek nabity informacemi! ))))))))

BABISE_CHCEME ( 15. listopadu 2019 20:10 )

Hnus šikmookej...🤮🤮🤮🤮

Citronel ( 15. listopadu 2019 19:57 )

Člověk ani neví čeho všeho se účastní naši politici.Ani se jim nedivim,že se tak drží korýrtka,jinak by bez povšimnutí seděl někde v kanclu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud